Hlavní stránkaAppleApple odmítá odemknout telefon střelce ze San Bernardina

Apple odmítá odemknout telefon střelce ze San Bernardina

Apple odmítá odemknout telefon střelce ze San Bernardina

FBI přiznává, že nedokáže prolomit heslo a dostat se k obsahu pachatelova iPhonu 5c. Kalifornský federální soudce požádal minulé úterý oficiálně firmu Apple, aby byla FBI nápomocna při prohledání zamčeného iPhonu 5c, který používal Syed Rizwan Farook, jeden z teroristů, zapojených do útoku v kalifornském San Bernardinu v prosinci loňského roku.Vládní požadavek tak může odstartovat administrativní a právní změny ve věci šifrování smartphonů dodavateli.

Společnost Apple byla federálním soudem o stejný krok již jednou požádána, a to v případu údajného dealera metamfetaminu. Minulý pátek obdržel Apple veškeré podklady k dalším krokům a rovněž byl upozorněn, že mohou následovat další podobné žádosti.

Podle policejních zdrojů byl jeden z pachatelů, Syed Rizwan Farook, v kontaktu s teroristy prostřednictvím internetu i mobilního telefonu, ten však patřil jeho zaměstnavateli a bezpečnostní složky měly problém se získáním přístupu do zamčeného přístroje, chráněného heslem.Policie uvedla, že pokusy o prolomení hesla nebylo možné provést, protože by se obsah telefonu pravděpodobně kompletně vymazal po desátém neúspěšném zadání.

Apple má možnost u některých starších zařízení jak obejít heslo, tak i vypnout automatické vymazání dat po desátém neúspěšném pokusu o jeho zadání. Vnitřní nařízení však tyto kroky až na výjimky zakazují.
V této oblasti stále panuje poměrně velký rozpor mezi právem na soukromí v digitálním prostoru a bezpečnostními zájmy.
Applu bylo nařízeno, aby poskytl svou technickou podporu při deaktivaci funkce automatického mazání, a umožnil tak FBI prolomit kód na telefonu. Prosincová střelba v San Bernardinu si vyžádala čtrnáct obětí a dvaadvacet zraněných. Apple žádost soudu zamítl.

půjcovnabanner

článek je otagován