HomeOstatníPět funkcí, které budete v OS X El Capitan milovat

Pět funkcí, které budete v OS X El Capitan milovat

V případě, že jste o tom ještě neslyšeli, společnost Apple představila novou verzi systému OS X (na letošní konferenci WWDC), s označením OS X El Capitan. Tato nová aktualizace se bude nejvíce zaměřovat na výkon a my tu pro vás máme pět nových funkcí, které si v OS X El Capitan opravdu zamilujete. Nová verze systému dorazí letos na podzim (pro veřejnost).

Zvýšení výkonu

Apple je docela spokojený s mnoha základními strukturami v OS X Yosemite, což je důvod, proč další verze bude El Capitan – skála v Yosemitském parku. Nová verze systému OS X se bude zaměřovat na vylepšení stávajících funkcí a zvýšení výkonu operačního systému. Podle tvrzení společnosti je zvýšení výkonu opravdu značné.

Spustíte „kapitána“ a můžete očekávat rychlejší přepínání mezi aplikacemi – dvakrát tak rychlé, jako v případě OS X Yosemite. Jakmile budete otevírat například PDF soubor, můžete se dočkat až čtyřikrát rychlejšího otevření než dříve. Pokud spustíte aplikaci, bude načtena také mnohem rychleji (asi 1,4 krát). Tato čísla jsou přímo od společnosti Apple, která systém testovala v reálných podmínkách.

„Zachycování“ oken

Není žádným tajemstvím, že mnoho uživatelů OS X jsou fanoušci multitaskingu. To byl jeden z důvodů, proč Apple vylepšil přepínání mezi aplikacemi. Nyní bude k dispozici nová funkce, která umožní okno „chytit“ a přetažením do strany se zmenší na poloviční velikost. Je to z toho důvodu, aby jste mohli pracovat ve dvou oknech zároveň a nemuseli přepínat mezi plochami – jedná se o jednodušší a rychlejší způsob.

„Připnutí“ stránek v Safari

Nový OS X El Capitan také přináší spoustu nových funkcí v prohlížeči Safari. Nyní budete moci připnout konkrétní stránky, pomocí velké ikony v pravém horním rohu (v okně prohlížeče). Jedná se o menší dodatek pro panely nástrojů – ovšem mnohem šetrnější. Připnuté stránky budou aktivně „drženy“ na pozadí, takže se při přepnutí nebudete muset starat o zdlouhavé obnovení stránky.

Navíc, Safari zlepšilo kompatibilitu s Apple TV. Bude možné použít AirPlay pro přehrání webových stránek (s video obsahem) na televizoru pouhým jedním kliknutím.

Nové možnosti psaní poznámek (Notetaking)

Poznámky budete moci zapisovat pomocí rychlých seznamů, které si budete moci editovat jak vy budete potřebovat. Seznam si budete moci automaticky přeměnit na kontrolní či nákupní seznam. Jednoduše budete moci přidávat fotografie, webové stránky (odkazy), či místo na mapě pro více přesnější připomenutí.

Vylepšený Spotlight

Spotlight je vyhledávací funkce, která v prostředí OS X umožní rychle vyhledat potřebné informace a soubory. Do doby, než byl představen OS X El Capitan, nebyl Spotlight tak zajímavý, ovšem nyní bude mít hned několik užitečných funkcí.

Za prvé, dostane obrovskou podporu „přirozeného jazyka“, což znamená, že budete moci zadat příkazy tak, jako to děláte v běžné konverzaci. Za druhé, Spotlight nyní bude fungovat jako přenosné okno, kterým budete moci pohybovat po celé obrazovce a měnit velikost, aby vyhovovala vašim potřebám. No a za třetí, Spotlight nyní bude podporovat mnohem více zdrojů, než tomu bylo doposud. V nové verzi OS X El Capitan tak budete mít podrobnější přehled o akciích, stále budete mít k dispozici čerstvé informace ze světa, neustálý a podrobnější přehled o počasí a dokonce si budete moci nastavit upozornění na sportovní výsledky. To všechno a mnohem více udělá ze Spotlight lepšího „sluhu“, než jakým byl v OS X Yosemite.