HomeAppleCo je to e-SIM a jak změní chytré telefony k lepšímu?

Co je to e-SIM a jak změní chytré telefony k lepšímu?

Co je to e-SIM a jak změní chytré telefony k lepšímu?

Minulý týden jsme psali o tom, že Apple a Samsung jsou v jednání s významnými poskytovateli sítě, aby přijaly nové elektronické SIM karty, tzv. e-SIM, pro své budoucí telefony.

Tento krok by mohl připojit všechny společnosti v mobilním segmentu, které by potom mohli využívat e-SIM v jejich zařízení. Tato skutečnost nabídne spotřebitelům možnost změnit svého operátora a pravidelný měsíční plán. To totiž může někdy trvat opravdu dlouho a v některých případech se setkáte i s poplatkem za zrušení a převedení k jinému operátorovi.

Financial Times tvrdí, že jednání je v pokročilé fázi a na začátku spuštění bude mít největší vlid na operátory v USA a ve Velké Británii. Novou technologii e-SIM podpoří například AT&T, Deutche Telekom, Etisalat, Hutchinson Whampoa, Orande, Telefónica a Vodafone.

Ale co je to vlastně e-SIM? A co přesně bude nabízet, pokud jí bude vás telefon podporovat?

Co je to e-SIM?

Termín e-SIM se vztahuje na nové normy, které prosazuje sdružení GSMA, které zastupuje všechny operátory po celém světě.

E-SIM přijde v podobě vložené SIM karty, kterou ovšem ze zařízení nebudete moci vyjmout. Informace o této kartě budou kompatibilní se všemi operátory a vy se tak budete moci jednoduchým způsobem rozhodnout, kterého z nich si vyberete. Jako uživatel téměř nezaznamenáte změnu operátora – žádné čekání na aktivaci,….

Jaký typ telefonu bude novou e-SIM podporovat?

Základním předpokladem je, že e-SIM bude zcela standardizována napříč výrobci, i když Apple již něco podobného má – Apple SIM karta – pro iPady převážně v USA. Je pravděpodobné, že Apple bude pokračovat ve své vlastní verzi, i když to nebude v souladu s normami GSMA.

Jaký to bude mít přínos pro vás?

Karta e-SIM vám dá svobodu v přepínání mezi operátory, jakmile vám vyprší smlouva (například). Nebudete muset čekat na novou SIM kartu a nebudete muset navštěvovat prodejny a podepisovat sáhodlouhé smlouvy. Jednoduché to také bude v případě, že budete kupovat nové zařízení. V současné době totiž některé chytré telefony používají nanoSIM, některé standardní SIM a zbytek microSIM – s e-SIM tedy budete moci zapomenout na zdlouhavou výměnu karty, popřípadě její ořezání na prodejně. Další výhodou také bude přechod z 3G na 4G – u této změny totiž byla potřeba vyměnit si kartu u operátora. To už také nebudete muset.

Kdy e-SIM přijde?

Bohužel, nová e-SIM bude vyžadovat nový hardware, tudíž ji váš současný telefon nebude podporovat. Nová technologie se má podle všeho objevit až v budoucích zařízeních, po dobu nejméně jednoho roku. Takže se e-SIM možná objeví až u iPhone 7.

 

Post Tags