HomeOstatní6 nejlepších funkcí v OS X El Capitan

6 nejlepších funkcí v OS X El Capitan

6 nejlepších funkcí v OS X El Capitan

Již zítra (30.9.2015) nás podle všeho čeká oficiální vydání nového operačního systému OS X, s označením El Capitan, tak se společně podíváme na 6 nových funkcí, které Capitan přinese.

„El Capitan“ nenabídne až tak dramatické změny, ale spíše vylepšení stávajícího systému, který se volá Yosemite (někdo říká Josešmit). V reálném životně, je El Capitan skalní útvar v Yosemitském národním parku. Pokud se na to tedy podíváme úplně stejně, tak se jedná o systém, který není dost velký na to, aby opustil Yosemite (jak v případě národního parku, tak v případě systému).

Nicméně, upgrade rozhodně stojí za to – hlavně je ZDARMA, tak proč ne. I když nenajdete spoustu nových funkcí, El Capitan vám stejně nabídne pár zajímavých „dobrot“.

Připnuté stránky (Pinning Websites)

Pokud navštívíte jinou webovou stránku, než na které právě jste, systém si zapamatuje, kde jste přestali. Dalo by se říci, že se jedná o záložky v prohlížeči. Klíčový rozdíl je, když kliknete na externí odkaz a zanecháte připnutou stránku, prohlížeč otevře novou záložku, takže nepřijdete o navštívenou stránku na „přišpendleném místě“. Prostě a jednoduše, máte vždy po ruce nejnavštěvovanější stránky.

Vypnutí audia (Muting Audio)

Některé webové stránky obsahují agresivní video-reklamy a obsah, který neustále vyvolává různé zvuky a melodie. To je někdy nepříjemné a tak Apple do nového systému přidal možnost tyto zvuky vypnout. Takže nebudete muset vypínat všechny systémové zvuky.

Rozdělení obrazovky

Mac již dlouho umožňuje provozovat více aplikací v samostatných oknech, ale ne v režimu celé obrazovky. Nyní totiž můžete v režimu celé obrazovky mít vedle sebe 2 okna a pracovat tak zároveň ve dvou různých aplikacích (souborech).

Lepší poznámky

Apple vylepšil aplikaci poznámky jak v novém systému OS X El Capitan, tak v novém mobilním systému iOS 9. Nově můžete v aplikacích rovnou malovat, vytvářet si seznamy a složky a můžete si vkládat fotografie a stránky rovnou do poznámek. Celá aplikace tak dostává zcela nový rozměr a v mnoha případech se začíná podobat aplikaci Pages.

Vylepšené hledání

Nové vyhledávání Spotlight vám nyní poslouží také jako převodník měn a dokáže prohledávat soubory lépe než dříve. Spotlight se konečně našel a výsledky jsou dokonalé.

Zvětšující se kurzor

Není pochyb o tom, že čas od času potřebujete vybrat nějaký text, otevřít soubor nebo něco jiného a nemůžete najít kurzor myši. Nyní stačí, když s myší nebo trackpadem malinko zatřesete a kurzor se postupně začne zvětšovat, až ho najdete :-).