HomeOstatníPřehled novinek v OS X 10.11 El Capitan

Přehled novinek v OS X 10.11 El Capitan

Nový systém společnosti Apple, s označením OS X 10.11 El Capitan je téměř stejný jako OS X Yosemite, avšak nabízí pár zásadních změn. Pojďme se na všechny novinky společně podívat.

Zlepšení výkonu

OS X El Capitan nabízí rapidní zlepšení výkonu, které zvyšuje rychlost každodenních úkolů, hraní her a všechno mezi tím. Podle Applu, je nový systém až 1,4 x rychlejší, přepínání aplikací je 2x rychlejší, Aplikace Mail pracuje 2x rychleji a například PDF soubory se zobrazují až 4x rychleji. Na grafické straně výkonu, je k dispozici nová technologie Metal, která nabízí vyšší grafický výkon ve hrách a všech ostatních aplikacích. Technologie Metal dává všem procesům kompletní přístup k grafické kartě a zpřístupňuje tak celou část procesoru – tudíž je nyní využitý opravdu naplno.

Nový font – San Francisco

Jedná se o font, který byl poprvé představen v roce 2014 pro Apple Watch. Nový font si také našel cestu k systému iOS 9, který Apple nedávno představil. Na tento nový font bude potřeba si zvyknout, jelikož je úplně jiný, než předchozí a našel si řadu spokojených, ale i nespokojených uživatelů.

Mission Control prošel velkou změnou

Funkce Mission Control je zjednodušeně v OS X 10.11 zlepšeným výhledem, který vám umožní vidět všechna otevřená okna v jedné vrstvě – což umožní pohodlnější prohlížení. Pokud budete potřebovat větší prostor, jednoduše přetáhnete jedno z oken na horní část obrazovky a automaticky se vytvoří nový plocha, kam se aplikace přetáhne. Dalším důležitým doplňkem je rozšiřující se kurzor, který se zvětší při rychlém pohybu tam a zpět pomocí myši nebo trackpadu.

Funkce Split-View (rozdělení obrazovky)

Podobně jako u nových iPadů se systémem iOS 9, tak i nový systém OS X El Capitan nabízí možnost rozdělení obrazovky (Split View). Stačí kliknout a držet zelené tlačítko pro maximalizaci a přetáhnout okno na levou, popřípadě na pravou stranu. Tím se vytvoří jedna polovina pohledu rozdělené obrazovky. Přidání další aplikace do druhého okna provedete kliknutím na otevřenou aplikaci.

Vylepšené vyhledávání Spotlight


Spotlight v OS X 10.11 je příjemcem několika vylepšení, které vám pomohou najít to, co potřebujete. Nejmarkantnější změnou je zahrnutí počasí, sportu, akcií a videí na internetu. Okno Spotlight je nyní nastavitelné, což vám umožní změnit jeho velikost a přesunout kamkoliv budete potřebovat.

Safari a připnutí stránek

Safari konečně dohání konkurenci s přidáním funkcí, jako je například připnutí nejnavštěvovanějších stránek. Tato funkce vám umožní rychlejší přístup k často navštěvovaným stránkám na levé straně prohlížeče. Pokud chcete stránku připnout, stačí kliknout na panel stránky pravým tlačítkem a zvolit „Přišpendlit panel“. Novinkou je také vypnutí zvuku na stránkách. Jakmile navštívíte stránku, na které se automaticky přehrává nějaký zvuk, objeví se vám v horním panelu možnost ten zvuk vypnout.

Režim celé obrazovky pro aplikaci Mail, Swipe gesta a další vylepšení

Dvě zásadní změny v aplikaci Mail se týkají vylepšeného zobrazení na celou obrazovku a podporu gest při přejetí ze strany (stejně jako v iOS). V zobrazení na celou obrazovku, je psaní a čtení pošty výrazně jednodušší. K dispozici jsou také karty pro emailové zprávy, které vám umožní snadno přepínat mezi různými konverzacemi. Pokud používáte iPhone nebo iPad, budete milovat novou podporu gest, která je stejná, jako právě v případě systému iOS. Při přejetí doleva získáte možnost smazat konverzaci nebo označit jako přečtené. V neposlední řadě jsou jemná vylepšení v detekci dat, která snímá vaše emaily pro získání kontaktních informací nebo data a času. Jou-li zjištěny tyto datový typy, OS X vás vyzve k přidání data / času události do kalendáře, nebo umožní vytvořit nový kontakt do adresáře.

Poznámky umí to stejné v El Capitan, jako v iOS 9

V souvislosti s novou verzí poznámek v iOS 9, přichází toto vylepšení také do systému El Capitan. Poznámky jsou nyní obohacené o možnost editovat text, vytvářet kontrolní seznamy, přidávat přílohy ze Safari a přidávat multimediální obsah. K dispozici je také nová funkce, která umožní uložit obsah www stránek ze Safari a z Map rovnou do poznámek.

Organizování a přidávání rozšíření v aplikaci Fotky

Jednou z největších změn v aplikaci Photos (Fotky) v OS X El Capitan je podpora pro rozšíření, která vám umožní upravit obrázky s aplikacemi třetích stran od všech možných vývojářů. Nejste omezeni jen výchozími možnostmi pro úpravu a správu fotografií. Uspořádání fotografií je také trochu jednodušší, jelikož v nové aplikaci Fotky nyní můžete jednoduše uspořádat fotografie podle tváří, což bylo možné i v OS X Yosemite, ale můžete si fotky uspořádat podle data, názvu a dalších.

A jaká je vaše oblíbená funkce v OS X El Capitan? 

Pokud jsme na něco zapomněli, určitě nám dejte vědět do komentáře a napište, jaká je vaše oblíbená funkce v novém systému.

Post Tags