HomeApplePřesně před 4 lety nás opustil jeden z největších vizionářů, Steve Jobs

Přesně před 4 lety nás opustil jeden z největších vizionářů, Steve Jobs

Přesně před 4 lety nás opustil jeden z největších vizionářů, Steve Jobs

Dnes jsou to přesně 4 roky od doby, co svět obletěla zpráva o tom, že spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Jobs, podlehl své nemoci. Je opravdu pozoruhodné, že svět se o jeho smrti dozvěděl prostřednictvím zařízení, která sám představil a ovlivnil tak spoustu lidí.

Velmi úspěšná kariéra Steva Jobse již začala v roce 1971, kdy se poprvé setkal se Stevem Wozniakem. Společně pak v roce 1976 založili společnost Apple v garáži Jobsových rodičů, kde se začala psát historie společnosti Apple.

Společnost rostla a stále nabírala nové zaměstnance, mezi kterými byl také John Sculley, kterého chtěl Jobs v tu dobu dosadit na post CEO. Jobs ovšem netušil, že přibrání Sculleyho na palubu způsobí jeho odchod (vyhazov) ze společnosti Apple. Zatímco Jobs byl přesvědčivý a charismatický ředitel, někteří zaměstnanci ho měli za velmi náladového a tvrdohlavého manažera.

Jobs byl také veliký detailista, což tehdy bylo možné sledovat při vývoji počítače Apple Lisa, kde Jobs lpěl na dokonalosti každého detailu a společnost tak tento projekt stále více a více peněz. Jakmile jsou náklady na produkt vysoké, prodejní cena musí být automaticky také vysoká. No a pokud máte příliš vysokou cenu, lidé nebudou váš produkt kupovat. To se přesně stalo a lidé raději kupovali počítače od IBM.

Neuspokojivé prodeje způsobily, že Sculley již nechtěl nadále s Jobsem pracovat a po svolání mimořádné schůze, byl Jobs přiřazen k projektu Macintosh a následně vyhozen ze společnosti, kterou sám založil. V tu dobu si ovšem nikdo neuvědomil, že právě vyhazov Jobse bude pro společnost znamenat strmý pád a takřka zánik společnosti.

V roce 1996 Apple oznámil, že kupuje společnost NeXT, kterou Steve Jobs založil v době, kdy nebyl v Applu a následně se Jobs vrací na palubu. Jeho návrat k Applu byl opravdu velkolepý. Dalo by se říci, že prakticky firmu vytáhl z „horoucích pekel“ a dostal ji tam, kde je společnost dnes.

Po návratu Jobse se společnost zaměřila nejen na osobní počítače, ale také na výrobu jiných digitálních zařízení. Mezi tyto produkty patří samořejmě iPod, iPhone, iPad, ale také iTunes, App Store,…Společnost se díky těmto produktům dostala opravdu na vrchol a jméno Steve Jobs znal po celém světě snad každý.

V srpnu roku 2011 Steve Jobs rezignoval na funkci výkonného ředitele (CEO), právě kvůli špatnému zdravotnímu stavu a v této funkci ho nahradil Tim Cook.

Dne 5.října 2011 pak svět obletěla ta nejhorší možná zpráva: ZEMŘEL ZAKLADATEL SPOLEČNOSTI APPLE, STEVE JOBS. Příčinou smrti byla zástava dechu, kterou způsobilo rozšíření rakoviny slinivky na další orgány. Jeho smrt zasáhla opravdu celý svět. Téměř u všech obchodů Apple Store byly zapáleny svíčky a lidé truchlili nad ztrátou jednoho z největších vizionářů všech dob.