HomeOstatníCo dělat, když váš Mac nedokončí instalaci aktualizací

Co dělat, když váš Mac nedokončí instalaci aktualizací

Někdy se může stát, že Mac z nějakého důvodu nedokončí instalaci nové aktualizace (při aktualizaci aplikací, nebo zpracování větší aktualizace systému). Připravili jsme pro vás návod, co dělat, když váš Mac ne a ne dokončit proces instalace aktualizace.

Jak tak používáte svůj Mac, občas zjistíte, že některé aktualizace aplikací a operačního systému, „nedoběhnou“ do konce a Mac nechce pokračovat.

Co dělat, když Mac nedokončí instalaci OS X?

Řešením „zmrazené“ aktualizace je jednodušší, než byste si kdy dovedli představit: stačí čekat!

Někdy se vám může zdát, že během aktualizace nového systém OS X to vypadá, že se „status bar“ téměř nehýbe a celý proces instalace je tak pozastavený. To ovšem není žádná chyba, jelikož někdy opravdu trvá, než se celý aktualizace nainstaluje a „status bar“ tak může být nějakou dobu nečinný.

Systém totiž může instalovat některé podpůrné soubory na pozadí a zbytek „čeká ve frontě“ – tudíž to na první pohled vypadá, že se nic neinstaluje.

Jak zjistit, že váš Mac stále pokračuje v instalaci systému?

Jen proto, že se indikátor průběhu nepohnul, neznamená to, že instalace „zamrzla“. Instalace stále probíhá v pozadí.

Snímek obrazovky 2015-10-12 v 11.14.36

Jakmile během instalace stisknete klávesovou zkratku Command + L, vyvoláte další informace, jako je například množství času, které zbývá do dokončení instalace.

Jak zrychlit instalaci OS X?

Někdy se může stát, že vám celý proces instalace přijde pomalý a chcete ho trošku urychlit. Je dobré se na celý proces instalace připravit již předem. Existuje několik důvodů, proč je instalace OS X pomalá – ve většině případů je to ovšem z toho důvodu, že nemáte tolik volného místa na disku.

Pokud máte omezený prostor na disku (obvykle menší než 10 GB), systém bude s aktualizací trošku bojovat. To také bude mít vliv na rychlost instalace. Někteří uživatelé také tvrdí, že čekali na aktualizace až 16 hodin, takže nechali instalaci běžet přes noc a čekali, co se stane.

Ano, je to také řešení, ale aby jste tomu předešli, rozhodně si udělejte místo na disku  – minimálně 10 GB.

Co dělat v případě, že instalace ani po dlouhé době nedoběhne do konce?

Někdy pomůže počkat a někdy ani to nestačí. Pokud jste čekali opravdu dlouho a instalace stále nepostupuje, doporučujeme provést následující kroky (během procesu instalace):

  1. Stiskněte Command + L a zobrazí se protokol. Dvakrát zkontrolujte, že soubory nejsou instalovány.
  2. Podržte tlačítko pro vypnutí a vyčkejte, až se Mac vypne
  3. Mac znova zapněte
  4. Znova počkejte, zda indikátor průběhu postupuje. Stiskněte Command + L a znova zkontrolujte, zda jsou soubory nainstalovány.
  5. Pokud to nefunguje, opět podržte tlačítko pro vypnutí a vypněte Mac
  6. Znova Mac zapněte a při startu držte klávesu Shift. Mac se nyní nachází v nouzové režimu. Otevřete App Store a spustíte instalaci aktualizací u svých aplikací, zatímco jste v nouzovém režimu.
  7. Pokud nouzový režim nefunguje, restartujte Mac a podržte Command, Option, P a R. Nyní bude proveden reset NVRAM. Vyčkejte do doby, než bude Mac restartován a spustí aktualizace.

Jako poslední opatření: Restartujte Mac a podržte klávesovou zkratku Command + R pro vstup do režimu obnovy. To vám umožní znova spustit instalační proces – od začátku.