HomeMacJak maximalizovat životnost baterie v OS X El Capitan a co baterii nejvíce vybíjí?

Jak maximalizovat životnost baterie v OS X El Capitan a co baterii nejvíce vybíjí?

Jak maximalizovat životnost baterie v OS X El Capitan

S příchodem nového systému OS X El Capitan nedorazilo moc nových funkcí, které by měli za úkol maximalizovat životnost baterie, ale stále je tu pár ověřených triků, které stále fungují  – dokonce i v novém systému El Capitan.

Vypněte Bluetooth

Samotné Bluetooth může způsobit řadu problémů, včetně nadměrného vybíjení baterií, jak u mobilních zařízení, tak u počítačů. Pokud není opravdu potřeba, mějte Bluetooth vypnuté (pokud pracujete bez napájení). K nastavení Bluetooth se dostanete přes Předvolby systému > Bluetooth (pokud kliknete na možnost Pokročilé, můžete získat komplexní kontrolu nad funkčností).

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.32.48

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.32.53Upravte nastavení Úspory Energie

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.35.26Pokud svůj Mac vlastníte již nějakou dobu, pak byste se měli seznámit s touto částí nastavení systému. K nastavení úspory energie se dostanete přes Předvolby systému > Úspora energie. Dále pak můžete nastavit, jak rychle se vypne osvětlení displeje a Mac přejde do režimu spánku (čím nižší, tím lepší). Další možností je ztlumení jasu obrazovky, které proběhne automaticky, jakmile bude Mac napájen z baterie.

Čtěte také: Jak ztlumit zvuk na navštívených stránkách v Safari (OS X El Capitan)

Používejte Safari

Dokonce i přes největší snahu inženýrů společnosti Google, prohlížeč Chrome je stále největším „žroutem“ baterie. Pokud na baterii potřebujete pracovat v prohlížeči, doporučujeme výhradně používat přímo Safari. Nativní aplikace jsou vždy optimalizovány pro všechny případy – mezi které patří také chod systému na baterii.

Vypněte aplikace, které nepotřebujete a které nejvíce zatěžují baterii

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.44.31

Stejně jako v dřívějších verzích OS X, můžete i v nové verzi klepnout na ikonu baterie (na panelu nabídek) a zjistit, které aplikace vybíjí baterii nejvíce a můžete je zavřít, je-li to nezbytné. Jako další můžete také využít „aplikaci“ Monitor aktivity (vyhledejte jí pomocí Spotlight), která vám identifikuje všechny náročné a otevřené aplikace ve vašem systému.

Čtěte také: Klíčenka: Jak zobrazit všechna uložená hesla v Mac OS X

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.46.54

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.47.34Aktualizujte své aplikace

Aplikace, které jsou optimalizované pro El Capitan, jsou samozřejmě efektivnější, co se provozu týče, než jejich starší verze. Je tedy občas potřeba aktualizovat všechny nainstalované aplikace, které vývojáři stále přizpůsobují pro nový systém OS X El Capitan.

Aktivujte automatickou úpravu jasu

Snímek obrazovky 2015-10-16 v 11.52.25Jas monitoru se ve většině případech nejvíce podílí na vybití baterie, hlavně u Maců, které mají Retina displej. Takže snížení jasu obrazovky je vždy nejlepší způsob, jak s Macem pracovat déle – na jedno nabití. Volbu automatického jasu provedete přes Předvolby systému > Monitory > Automaticky upravit jas. Jakmile tak uděláte a budete pracovat na baterii, jas monitoru se vždy přizpůsobí tak, aby se co nejméně podílel na celkovém vybití.

Čtěte také: Jak používat „blokátory“ reklam v Safari (iOS 9) – a je to bezpečné?

Je jen otázkou času, kdy Apple přidá možnost přechodu na Režim nízké spotřeby do OS X, jako je tomu v případě systému iOS 9. My tuto funkci na Macu rozhodně uvítáme. A co vy? Sdělte nám své postřehy a nápady do komentářů pod článek.