HomeMacSymantec potvrzuje, že Mac OS X není v bezpečí vůči ransomware útokům (druh malwaru)

Symantec potvrzuje, že Mac OS X není v bezpečí vůči ransomware útokům (druh malwaru)

Americká společnost Symantec Corportation, která se zaměřuje na vývoj počítačového softwaru a pravděpodobně ji všichni znáte díky známému antiviru Norton potvrdila, že operační systém společnosti Apple (Mac OS X) není v bezpečí proti tzv. ransomware útokům. O co se jedná?

Ransomware je jistý druh malwaru – „počítačového viru“, který Vám znemožní přístup k počítači, jakmile se do něj dostane. Tento software většinou vyžaduje zaplacení výkupného – za opětovné zpřístupnění počítače. Některé formy ransomware dokonce šifrují soubory na pevném disku a jiné opět zamknou systém a uživatele upozorní, že jakmile chce počítač otevřít, musí zaplatit.

Brazilský bezpečnostní výzkumník Rafael Salema Marques dokázal, že Apple produkty nejsou vůči tomuto druhu malwaru zcela imunní.

Marques v současné době sdílel svůj výsledek se společnostmi Symantec a Apple. Analýza společnosti Symantec potvrdila, že je tomu skutečně tak. Sám Marques je dokonce sám tvůrcem softwaru ransomware, s označením MABOUIA. Sám ovšem dodal, že nemá v úmyslu veřejně šířit tento malware.

Ačkoli je MABOUIA první ransomware založený na práci se soubory, je nyní více než jisté, že nejsou v bezpečí ani počítače typu Mac. Před dvěma lety dokonce vědci z Malwarebytes objevili, že jeden z druhů ransomwaru je dokonce cílený přímo na Safari a má za úkol šířit škodlivý software. Již brzy se určitě dočkáme oficiální prohlášení společnosti Apple.

Post Tags