HomeiPadMacBook Air vs. iPad Pro – celkové porovnání a závěr! Jak to dopadlo?

MacBook Air vs. iPad Pro – celkové porovnání a závěr! Jak to dopadlo?

Tento týden se začal prodávat gigantický iPad Pro, který si postupně nachází své uplatnění na trhu a také si hledá své majitele. Dlouho se spekulovalo o tom, zda budou prodeje tohoto nového modelu úspěšné a podle všeho to vypadá, že Apple má skoro vyprodáno, opět. To je ale na jiný článek. V tomto článku se podíváme na srovnání 2 produktů společnosti Apple a to sice MacBook Air 11″ a proti němu se postaví právě iPad Pro. Jak tento boj dopadne? Dokáže iPad pro plnohodnotně nahradit počítač? Co myslíte?

Pojďme otestovat jednotlivé parametry a zjistit, jestli iPad Pro opravdu dokáže nahradit počítač na všech frontách. Proti iPadu Pro stojí 11 palcový MacBook Air.

Displej

 • iPad Pro: 12.9 palců (2732 x 2048 px, 264ppi)
 • MacBook Air: 11.6 palců (1366 x 768 px, 135ppi)

Hned na začátku se iPad Pro dostává do vedení a poráží MacBook Air nejen ve velikosti, ale také v hustotě pixelů. 133ppi se hodí na prohlížení fotografií, webových stránek a editaci dokumentů, ale iPad Pro je lepší pro natáčení filmů a práci s fotografiemi, které budou vypadat mnohem lépe.

Design a parametry

 • iPad Pro: 306 x 221 x 6.9mm a váha 713g
 • MacBook Air: 300 x 192 x 17mm a váha 1.08kg

Takže iPad Pro je vyšší a hlubší než MacBook Air, ale vyhrává co se týká štíhlosti a hmotnosti. Jak by se dalo očekávat u tabletu, je téměř o polovinu tenčí, než MacBook Air a váží o téměř 400 gramů méně. Ani jedno z těchto zařízení ovšem není nijak robustní, ale MacBook musí dostat plusové body za porty, jelikož má k dispozici nejen USB, ale také Thunderbolt připojení. Na druhou stranu zase iPad Pro nabízí pouze Lightning konektor a konektor pro připojení externí klávesnice.

Procesor

 • iPad Pro: A9X
 • MacBook Air: 1.6 GHz dual-core Intel Core i5

64-bitový procesor A9X je aktuální novinkou, takže zatím nedokážeme přesně říci, jak dobře „šlape“. Apple ovšem uvádí, že běží 1,8 krát rychleji než jeho předchůdce, iPad Air 2, který je vybaven procesorem A8X a to už je to říct, jelikož tento procesor je opravdovou špičkou. Pokud se budeme bavit o procesoru A8X, tak zde bylo uděláno několik testů a zjistilo se, že MacBook Air stejně nepřekonal. Ovšem v případě procesoru A9X by se dalo předpokládat, že šance na překonání 1.6GHz dual-core i5 jsou opravdu vysoké.

Operační systém

 • iPad Pro: iOS 9
 • MacBook Air: OS X Yosemite

Nový iPad Pro je již vybaven poslední verzí systému iOS, tedy verzí iOS 9. V této verzi je k dispozici hned několik bezpečnostních a výkonnostních novinek a vylepšení. Ano, nová verze systému umožní na iPadu pracovat ve dvou aplikacích zároveň, ale to na MacBooku můžeme také. Samozřejmě se musí počítat s tím, že mobilní systém ještě dlouho nebude stejný jako systém pro počítače, ale už se k tomu trošku blíží. V případě operačního systému jednoznačně vyhrává MacBook. Systém OS X je totiž více všestranný pro každodenní práci.

Fotoaparát

 • iPad Pro: 8 megapixelový zadní fotoaparát a 1.2 megapixelový přední
 • MacBook Air: 720p FaceTime kamera

V tomto srovnání jednoznačně vyhrává iPad Pro, jelikož MacBook Air nebyl z pohledu fotoaparátu dlouho aktualizován. Je ovšem důležité připomenout, že MacBook Air nabízí možnost připojení přes USB, ať už je to kamera, či cokoli jiného. Přední-čelní kamery jsou na obou zařízeních dosti nezajímavé – hodí se opravdu jen na volání přes Skype, ale ne na seriózní záznam.

Úložiště

 • iPad Pro: 32GB, 128GB
 • MacBook Air: 128GB, 256GB

Ani jedno z testovaných zařízení nenabízí prostorné možnosti, i když poměrně velkorysý 256GB disk u MacBooku Air je již slušnou základnou. Zde se budeme již opakovat, ale k MacBooku Air opět lze připojit externí disk.

U iPadu Pro se přiznáme, že jsme čekali daleko větší možnosti v úložném prostoru – alespoň možnost 256GB úložiště. Ovšem pro mobilní zařízení je 128GB více než dostačující – podle nás.

Baterie

 • iPad Pro: Až 9 hodin (Wi-Fi + LTE) a 10 hodin (pouze Wi-Fi)
 • MacBook Air: Až 9 hodin

Zatím jsme nevyzkoušeli, zda opravdu 9 hodin iPad vydrží na baterii, pokud budete mít LTE a střídat s připojením na Wi-Fi, ale jak jsme zvyklí z předchozích modelů, tak slíbená výdrž tam téměř vždy byla. Abychom byli spravedlivý, oba testované modely nabízí téměř uspokojivou výdrž na baterce.

Celkové shrnutí

Nový iPad Pro jednoznačně nabízí lepší a kvalitnější displej, už jen díky tomu, že má Retin displej a rozhodné je elegantnější a jednodušší na ovládání. Ovšem MacBook Air stále nabízí možnost připojení přes USB a Thunderbolt, což iPadu stále a stále chybí. Pokud to tedy celé shrneme, tak iPad Pro zatím stále nedokáže nahradit plnohodnotný počítač, ale měl by stále být brán jako mobilní zařízení, jako tablet a ne jako náhrada za počítač.