HomeMacJak vymazat cache soubory v Mac OS X + co to vlastně je?

Jak vymazat cache soubory v Mac OS X + co to vlastně je?

Jak vymazat cache soubory v Mac OS X

Uživatelská složka cache je umístěna v Knihovně a obsahuje soubory téměř všech aplikací, které jsou aktivně používány v systému OS X. Zatímco většina aplikací udržuje své cache soubory přiměřeně, některé nejsou tak dobré a nechávají za sebou poměrně velké složky, které nemají žádný účel, pokud aplikaci aktivně nevyužíváte. Soubory cache jsou takové soubory, které si aplikace nějakým způsobem ukládají.

Jak odstranit soubory mezipaměti v Mac OS X

  • Na ploše Vašeho Macu stiskněte klávesovou zkratku Command + Shift + G a vyvoláte funkci „Přejít do složkySnímek obrazovky 2015-11-14 v 13.38.59
  • Nyní zadejte příkaz na přejetí do složky /Knihovna/CachesSnímek obrazovky 2015-11-14 v 13.41.05
  • Nyní se Vám zobrazí složka, kde naleznete všechny uložené soubory v mezipaměti. Chcete-li vymazat všechny cache soubory, odstraňte vše, co je v této složce – obecně se to ovšem nedoporučuje
  • Pokud chcete vymazat specifické soubory pro určitou aplikaci, vyhledejte název aplikace a vymažte je ručně
  • Můžete si zvolit libovolnou složku a poté stisknout klávesovou zkratku Command + Delete a přesunou soubory do koše

Snímek obrazovky 2015-11-14 v 13.44.52

Ve složce si můžete všimnout, že některé soubory jsou pojmenovány pomocí formátu „com.NázevAplikace.client“, takže nečekejte, že se soubory zobrazí jen podle názvu aplikace.

Selektivní odstranění cache souborů a uvolnění místa na disku

Odstranění cache souborů také může vést k uvolnění místa na disku, samozřejmě. Můžete tak jednoduše vymazat podpůrné soubory u aplikací, které již nepoužíváte. Například u aplikace Spotify, pokud ji nepoužíváte každý den, je výsledná velikost souboru něco kolem 2GB, což není málo. Pojďme se tedy podívat na to, jak najít velké cache soubory a vymazat je:

  • Ve složce Caches přejděte do nabídky Seřadit a vyberte podle velikostiSnímek obrazovky 2015-11-14 v 13.49.09
  • Nyní vidíte, které soubory zabírají kolik místa a máte je seřazené od největší velikosti po nejmenší

Soubory pak může podle potřeb vymazat. V některých případech, i když odinstalujete aplikace, ne všechny soubory a stopy jsou odstraněny a proto je potřeba něco odstranit ručně – třeba v případě cache souborů.

Hledáte odbornou pomoc?

Pokud potřebujete poradit, můžete se obrátit na Apple odborníky v České republice, kteří Vám rádi se vším pomůžou. Například Jan Tůma – Nezávislý Apple konzultant, nebo Applepomoc.cz | info@applepomoc.cz.