HomeiPhoneFoto a Video v iOS 9: Nové a „skryté“ funkce, které nejsou tolik na očích

Foto a Video v iOS 9: Nové a „skryté“ funkce, které nejsou tolik na očích

Foto a Video v iOS 9: Nové a "skryté" funkce, které nejsou tolik na očích a o kterých se nemluví

Mobilní operační systém iOS 9 je venku už nějakou dobu, ale stále se objevují nové a nové funkce, které přicházejí s každou aktualizací. V tomto článku se podíváme na nové a „skryté“ funkce z oblasti práce s fotografiemi a videem. Neříkáme, že jsou super tajné a že o nich nikdo neví. Jen je chceme zmínit a třeba se najde někdo, kdo o nich nevěděl. Pojďme na to!

Přiblížení videa v iOS 9

Ano, v iOS 9 si můžete jednoduše přiblížit video, stejně jako fotografie. Jakmile si pustíte nahrané video v iPhone / iPadu / iPodu Touch, stačí jednoduše roztáhnout prsty a video si přiblížit.

IMG_5708

Skrytí fotografií v iOS 9

Pravděpodobně se Vám již někdy stalo, že jste si potřebovali v iPhone / iPadu / iPodu Touch schovat některé fotografie. Ano, mohli jste si stáhnout jeden z mnoha „trezorů“ a tam si fotky přetáhnout. To je ovšem zdlouhavý a dnes již zbytečný proces. V novém systému iOS 9 si můžete pořízené fotografie jednoduše schovat a kdokoli pak vezme telefon do ruky, nemusí vidět to, co nechcete (myšleno pouze na fotky). Jak na to? Otevřeme si Fotky – pomocí tlačítka Vybrat si vybereme fotografie, které chceme schovat a jakmile budete mít vybráno, klikněte na tlačítko pro sdílení a vyberte Skrýt. Vybrané fotografie pak budou skryty v záložce Okamžiky, Sbírky a roky. Nadále se však budou zobrazovat v Albech. Pokud chcete fotografie schovat i odtud, budete si je muset nahrát na Dropbox, nebo do již zmíněných trezorů (aplikací).

Čtěte také: V iPhone je skrytá funkce, která zjistí kam jdete a jak dlouho jste tam byli!

IMG_5710

Výběr více fotografií (videí) najednou

Než byl oficiálně vydán systém iOS 9, vždy když jste chtěli vybrat více fotografií (například z důvodu smazání), museli jste každou fotku označit a to bylo někdy zdlouhavé a nudné – zvlášť když člověk potřeboval smazat třeba 200 fotek najednou. Se systémem iOS 9 již není potřeba tento únavný krok podstupovat. Chcete-li vybrat více fotografií/videí najednou, stačí když kliknete na tlačítko Vybrat – položíte prst na fotografii/video a tažením vybíráte zbytek. Je to jednoduché, že ano? Důležité je kliknout na tlačítko vybrat a pak už jen tažením vybíráte obsah, který chcete smazat, popřípadě s ním dál pracovat.

IMG_5711

Rychlý přechod mezi fotografiemi

Pokud máte v telefonu opravdu, ale opravdu hodně fotek, sem tam ztratíte o všech přehled. V systému iOS 9 je jedna z nových funkcí, která Vám umožní rychleji přecházet mezi pořízeními fotografiemi. Určitě jste si všimli, že jakmile otevřete Fotky, dole se objeví obrazové náhledy v podobě jakéhosi „fotopásu“, kterým můžete pohybovat sem a tam, dokud nenarazíte na Vámi požadovanou fotku/video.

IMG_5712

Jednoduché (snadné) zavření fotky/videa

Vlastníte-li iPhone 6 Plus (nebo 6S Plus), může pro Vás být někdy problém kliknout na tlačítko Zpět – v levém horním rohu. Díky systému iOS 9 ovšem můžete otevřenou fotografii/video jednoduše zavřít, pokud přejedete prstem směrem dolů. Otevřenou fotografii/video tak lépe a rychleji zavřete a můžete otevřít další. Fotku/video také můžete zavřít pomocí sevření prstů na displeji, což dříve fungovalo pouze na iPadech.

IMG_5714