HomeMacJak vytvořit instalační USB Flash disk se systémem OS X El Capitan

Jak vytvořit instalační USB Flash disk se systémem OS X El Capitan

Jak vytvořit instalační USB Flash disk, se systémem OS X El Capitan

Někdy se Vám může stát, že budete potřebovat z nějakého důvodu přeinstalovat operační systém ve svém Macu. Existuje několik možných způsobů a aplikací, pomocí kterých vytvoříte tzv. „Bootovací“ flash disk, ale pomocí známého Terminálu je to stále nejlepší. Osobně jsme se o tom několikrát přesvědčili.

No jo, ale jak si vytvořit USB Flash Disk s instalačním souborem systému OS X? Je to jednoduché – ukážeme Vám to.

Než začnete vytvářet instalační disk, je potřeba vědět a dodržet několik zásadních informací:

  • Je potřeba použít USB flash disk o minimální kapacitě 8GB (a vyšší), který můžete být bez problémů zformátován (smazán).
  • Musíte mít stažený instalační soubor systému OS X (El Capitan), který jednoduše stáhnete z prostředí Mac App Store – ano, můžete ho znova stáhnout, i když ho máte již nainstalovaný.

Jak vytvořit USB flash disk s instalačním souborem OS X El Capitan?

  • Jako první je potřeba samozřejmě připojit USB disk k počítači (Mac)
  • Pokud máme připojeno, otevřeme si Terminál, který se nachází v /Aplikace/Utility a v terminálu zadejte následující příkaz:

sudo / Applications / Install \ OS \ X \ El \ Capitan.app / Contents / Resources / createinstallmedia –volume / Volumes / NázevDisku –applicationpath / Applications / Install \ OS \ X \ El \ Capitan.app –nointeraction

* Místo Název disku zadáte přesný název Vašeho disku

  • Jakmile máte napsanou tuto syntaxi, stiskněte Enter
  • Poté zadejte Vaše heslo do počítače (k uživatelskému účtu) – heslo se nebude zobrazovat (z důvodu bezpečnosti), ale i když ho nevidíte, tak věřte tomu nebo ne, ale zapisuje se 🙂
  • Nyní se začnou přesouvat potřebné soubory na USB disk a postupně se z něj bude stávat instalační disk. Postup budete vypadat následovně: 

Následovat budou tyto informace (procesy):

“Erasing Disk: 0%… 10%… 20%… 30%…100%…
Copying installer files to disk…
Copy complete.
Making disk bootable…
Copying boot files…
Copy complete.
Done.”

Jakmile uvidíte Done (Hotovo), Váš disk nyní slouží jako instalační disk se systémem OS X El Capitan. Pokud budete z tohoto disku chtít instalovat systém, budete muset Mac restartovat a jakmile začne znova startovat, podržíte klávesovou zkratku Option (Alt) a pak vyberete tento disk jako „bootovací“. Jakmile bude „nabootováno“ budete postupovat podle pokynů v instalačním procesu.