HomeOstatníJailbreak – co to je a k čemu slouží?

Jailbreak – co to je a k čemu slouží?

Jailbreak je proces, pomocí kterého jsou odebrána softwarová omezení v systému iOS. Jednoduše řečeno se jedná o softwarovou úpravu mobilních zařízení od společnosti Apple.

Význam slova je: jail – vězení, break – zlomit. Což jednoduše znamená: Dostat se z vězení uzavřeného systému iOS.

Proč se provádí Jailbreak?

Pokud se rozhodnete, že provedete jailbreak na svém zařízení, získáte tak možnost instalovat neoficiální aplikace (které nejsou umístěné v App Store), které mají přístup do souborového systému. Instalování aplikací je pravděpodobně nejčastějším důvodem jailbreaku. Náročnější uživatelé si provádí jailbreak také z toho důvodu, aby mohli provádět úpravy v systému a systémových souborech – mazání, ….

První možnost Jailbreaku se objevila pár týdnů po tom, co byl představen první iPhone (v roce 2007) a stále je aktuální. Apple na tyto změny reagoval různě. Na začátku prodeje iPhone bylo vydáno prohlášení, že pokud provedete na svém telefonu jailbreak, automaticky přicházíte o záruku. Dnes je tomu už jinak. Apple možnost jailbreaku schvaluje, ovšem nenese žádnou zodpovědnost za poškození daného zařízení (či cokoli jiného, co je nějak spojené s jailbreakem).

Bezpečnost, soukromí a stabilita

V roce 2009 se objevil první „iPhone červ“ (škodlivý software), s názvem iKee. Tento software byl vytvořen 21-letým studentem ve městě Wollongong (Austrálie). Od té doby je často probíráno téma: iOS a bezpečnost. Tento „červ“ mohl ovšem napadnout právě ta zařízení, na kterých byl proveden Jailbreak. Takže rozhodnete-li se pro jailbreak, připravte se na rapidní zpomalení zařízení, časté restarty a vypínání a ohrožení z venkovního světa. Odměnou Vám ovšem bude to, že si budete moci instalovat neověřené aplikace a budete moci provádět větší zásah do systému.

Snímek obrazovky 2016-01-26 v 9.43.51

Co na Jailbreak říká Apple?

Apple, jak si určitě myslíte, je silně proti jailbreaku a jinému zásahu do systému. Víte proč Apple tak často vydává nové aktualizace systému iOS? Jeden z důvodů je právě zabránění uživatelům provádět Jailbreak. Částečně se Apple také snaží chránit své obchodní zájmy – což je logické. Kalifornská společnost také uvádí řadu obav a problémů, které jsou spojené s Jailbreakem:

 • Zabezpečení – jailbreak odstraňuje bezpečnostní vrstvy v iPhone
 • Nestabilita – iPhone se po jailbreaku chová nevyzpytatelně
 • Zkrácená životnost baterie – služby a aplikace, které pomocí jailbreaku nainstalujete a využíváte, mají obrovský vliv na životnost baterie – pokud Vám teď přijde, že se iPhone rychle vybije, co po tom s jailbreakem?
 • Výpadky mobilní a wi-fi sítě
 • Narušení a napadnutí služeb (iCloud, …)
 • Problémy s aktualizací systému
 • Zranitelnost vůči útokům
 • Žádná oficiální podpora – pokud máte Jailbreak, Apple dává ruce pryč

Co všechno můžete díky jailbreaku?

Nebudeme tu psát jen o tom, jak je Jailbreak špatný (i když je), ale podíváme se na to i z druhé stránky. Existuje totiž několik věcí, kterých můžete pomocí jailbreaku docílit:

 • Přizpůsobení rozhraní Vašeho zařízení
 • Možnost odstranit vestavěné aplikace
 • Nainstalovat aplikace, které nejsou v App Store
 • Získat a stahovat placené aplikace zcela ZDARMA (jedná se ovšem o krádež a je to protiprávní)
 • Stahování hudby, knihy, videa,…. (v některých případech také protiprávní)

Pokud jste čekali, že vám zde budeme psát návod na to, jak je provést Jailbreak, tak bohužel. Celá naše redakce není zastáncem jakéhokoli „jailbreaknutí“ iOS zařízení a to z jednoho prostého důvodu: Pokud někdo nepřetržitě na něčem pracuje, zaslouží si pak i odměnu. A to se týká také vývojářů aplikací, skladatelů, filmařů, spisovatelů,… Chcete-li provést na svém zařízení Jailbreak, určitě můžete, ale my Vám s tím nepomůžeme. 🙂

Snímek obrazovky 2016-01-28 v 10.52.36

Post Tags