HomeMacMac OS X: Téměř zaplněný disk? Máme řešení!

Mac OS X: Téměř zaplněný disk? Máme řešení!

Mac OS X: Téměř zaplněný disk? Máme řešení!

Řada uživatelů Macu se již setkala s nepříjemnou chybovou hláškou o téměř zaplněném disku, doplněnou o žádost na smazání nepotřebných souborů. Určitou dobu se tato zpráva dá jistě ignorovat, bude se však objevovat stále znovu a znovu a po čase si vyžádá jisté řešení, protože by mohlo začít docházet k problémům s OS X. Dnes vám přinášíme pár užitečných tipů, jak efektivně uvolnit místo na vašem Macu.

Nejlepší je začít manuálním zazálohováním Macu pomocí Time Machine, a to dříve, než začnete cokoliv odstraňovat. Pokud si u některých souborů nejste jisti jejich účelem, nemažte je!

Získejte přehled o tom, co na vašem Macu zabírá nejvíce místa.

Uživatelé Macu mohou snadno zjistit, jaké soubory jsou těmi největšími „požírači místa“, prostřednictvím přehledu o úložišti.

  1. Klikněte na   (jablíčko) / Apple Menu a vyberte „O tomto Macu“.
  2. Zvolte možnost „Úložiště“.
  3. Nyní se vám zobrazila přehledná lišta, zobrazující, kolik místa zabírají jednotlivé typy souborů.

Snímek obrazovky 2016-02-10 v 15.17.57

Některé věci můžete vyřešit okamžitě – například ze sekce „Zálohy“ můžete vymazat staré zálohy iPhonu, iPadu i iTunes. Před smazáním se ujistěte, že jste v počítači ponechali aktuální zálohy. Možná zjistíte, že spoustu místa zabírají soubory, které si chcete ponechat – nejčastěji jsou to videa a fotografie, jejichž objem může činit mnoho GB. V těchto případech je dobrým řešením externí HDD – v současnosti je na trhu nepřeberné množství disků o skutečně velkých kapacitách.
Pod pojmem „Ostatní“ se skrývají výsledky stahování, mezipaměť a všechno ostatní, co nespadá pod klasifikaci mediálních souborů.

Čtěte také: OS X: Jak odstranit duplicitní emaily 

Odhalte velké soubory pomocí Finderu

Věděli jste, že na OS X můžete snadno vyhledat velké soubory? Ano, přesně tak. Vyhledávací funkce v Macu vám umožní rychle najít a vymazat nepotřebný obsah, který jen zbytečně zabírá místo. Snadno tak můžete vyřešit problém se zaplněným diskem.

  1. Prostřednictvím Finderu se dostaňte do libovlné složky a pomocí zkratky Command+F aktivujte funkci vyhledávání.
  2. Prostředí vyhledávání změňte na „Tento Mac“ a jako primární parametr zvolte velikost souboru – k tomuto parametru se možná dostanete až po kliknutí na volbu „Jiné“.
  3. Dále zvolte „je více než“ a sami si vyberete minimální požadovanou velikost.

Přímo z výsledků vyhledávání můžete také zvolené soubory ihned vymazat, a to buď prostřednictvím klávesové zkratky Command+Delete, nebo přesunutím do koše. Je zcela na vašem uvážení, jaké soubory promažete – hodně prostoru můžou zabírat nejrůznější aplikace či jejich zálohy, obrazy disků, instalační a jiné soubory.

Prozkoumejte a promažte složku Stahování

Ve složce „Stahování“ se mohou soubory velkých velikostí nahromadit velice rychle – přitom řada z nich může být nepotřebná. Právě na tomto místě se nejčastěji kumulují soubory, které jste mnohdy stáhli, jednou použili a pak na ně zcela zapomněli. Pokud soubory ve složce seřadíte dle velikosti, pomůžete si. Před každým mazáním se opravdu pečlivě ujistěte, že daný soubor znáte, víte, k čemu slouží, a jste si jisti, že ho nebudete potřebovat, případně že ho máte zazálohovaný jinde.

Vyprázdněte koš, abyste definitivně odstranili soubory

Jestliže jste tak ještě neučinili, vyprázdněte koš. Někomu se to může zdát jako samozřejmost, ale řada uživatelů toto opomíjí. Tím, že něco pouze přesunete do koše, se totiž souboru zcela nezbavíte. Z koše se tak snadno může stát místo, kde se zbytečně hromadí spousta věcí. Jednoduše klikněte pravým tlačítkem (dvěma prsty, či levým tlačítkem+control) na ikonu koše a vyberte možnost „Vyprázdnit koš“.

Čtěte také: OS X El Capitan: Problémy s oprávněním souborů na disku jsou minulostí

Restartujte svůj Mac a znovu zkontrolujte úložiště

Po odstranění nepotřebných souborů a vyprázdnění koše budete muset restartovat svůj Mac. Tento krok je obzvláště nutný v případě, že jste tak již delší dobu neučinili – restartem se uvolní také dost místa v oblasti dočasných souborů a v mezipaměti. Restart vám také vyčistí virtuální paměť.

Zvolte  Apple menu a vyberte možnost „Restartovat“. Poté, co počítač opět naběhne, jděte znovu do menu, tentokrát zvolte „O tomto Macu“ a následně „Úložiště“. Zjistili jste, že i po provedení všech těchto kroků a po restartu počítače máte stále málo místa na disku? Proveďte celý proces ještě jednou, bude zkrátka zapotřebí odstranit ještě více souborů. Podívejte se na další tipy.

Více tipů na uvolnění místa ve vašem Macu

  • Můžete odstranit aplikace, které nepoužíváte.
  • Přijímáte-li od svých kontaktů hodně multimediálních zpráv, můžou vám jejich přílohy také zabrat hodně místa na disku.
  • Pokročilejší metodou je použití utility OmniDisksweeper, tento krok však doporučujeme raději zkušeným uživatelům.
  • Zavolejte nám a objednejte si diagnostiku svého Macu (kontaktujte nás) – následně provedeme čištění disku a Mac opět zprovozníme

fusion-drive-pro-superapple