HomeMacOS X El Capitan: Chytrý průvodce chytrým systémem

OS X El Capitan: Chytrý průvodce chytrým systémem

Prostřednictvím tohoto komplexního průvodce vám předkládáme vše, co potřebujete vědět o Apple OS X El Capitan – včetně nejrůznějších funkcí, požadavků, možností upgradu, aktualizace softwaru a dalšího. OS X El Capitan, verze 10.11 je rozšířením předchozího systému, OS X Yosemite. Vývojáři se v ní zaměřili na lepší stabilitu, výkon, a vylepšení zabezpečení již tak solidně zajištěného UNIXového jádra.

Shrnutí

 • Co to je: OS X El Capitan je hlavní verzí operačního systému Apple OS X pro počítače a servery Mac.
 • Proč je to důležité: OS X El Capitan obsahuje řadu vylepšení v oblasti stability a výkonu, vyznačuje se zvýšenou bezpečností a nabízí nové funkce zaměřené jak na běžné uživatele, tak i na podniky. Systém rovněž přinesl rozšířeno podporu pro mobilní zařízení i spolupráci s OS X Serverem.
 • Koho se to týká: V souladu s inovační politikou Applu je OS X El Capitan zdarma dostupný všem, kdo dosud užívali minimálně OS X 10.6.8 (Snow Leopard). OS X Server 5.0 je dostupný uživatelům verze 4.0, všichni ostatní si jej mohou zakoupit v Mac App Storu za necelých dvacet dolarů.
 • Datum vydání: Apple vydal OS X El Capitan 30.září 2015 poté, co byla některým uživatelům k dispozici veřejná betaverze – ta vyšla devátého června téhož roku.
 • Jak získat OS X El Capitan: Všichni uživatelé OS X 10.6.8 a pozdějších verzí mohou přes Mac App Store bezplatně upgradovat na El Capitan. Uživatelé budou mít také možnost vytvořit si instalační USB disk pro vícečetné instalace.
 • Aktualizace: Apple bude pravidelné aktualizace pro OS X El Capitan vydávat prostřednictvím App Storu.

Co to vlastně je

OS X El Capitan, nástupce OS X Yosemite, představil světu generální ředitel Applu TIm Cook při svém hlavním projevu na světové konferenci vývojářů (WWDC) v loňském roce.

 • Betaverze systému na sebe nenechaly dlouho čekat – první vyšla v červnu, na konci prvního dne konference. O měsíc později vydal Apple veřejnou betu, kterou mohli vybraní uživatelé otestovat a poskytnou společnosti zpětnou vazbu, co se týče chyb a nekompatibility systému.

OS X El Capitan se skutečně může ve srovnání s OS X Yosemite pochlubit mnoha vylepšeními, počínaje sjednocením designu plochy a konče mnohem větší spolehlivostí. Co je nového?

 • Split View: Split View nabízí možnost práce na dvou oddělených plochách.
 • Spotlight: Hledání je díky Spotlightu mnohem univerzálnější a rozšířenější. Už nemusíte vyhledávat jen soubory, ale s podporou internetu (a se znalostí angličtiny či jiného podporovaného jazyka) i výsledky sportovních utkání, předpověď počasí, videa na internetu či akcie.
 • Poznámky: Poznámky se dočkaly významného vylepšení: nyní podporují ruční psaní pomocí trackpadu nebo iOS zařízení. Jako přílohu můžete nyní přidat například lokace z mapy, náčrtky, PDF či jiné soubory, a to jednoduchou metodou podržení a přetažení. Můžete také vytvářet seznamy z existujících nebo nasdílených dat.
 • Safari: Safari nyní podporuje funkci AirPlay – v praxi to znamená, že můžete sdílet obsah přímo z okna prohlížeče, namísto sdílení celé plochy.
 • Metal: Díky Metalu můžete vyždímat z grafiky Macu to nejlepší – animace budou plynulejší a spotřeba energie by se neměla nijak navýšit.
 • Výkon: OS X El Capitan přináší také spoustu na první pohled neviditelných změn, které ale v konečném důsledku vybičují váš Mac k co nejefektivnější práci. Tato vylepšení se odrazila například v rychlejším spouštění aplikací a plynulejším přepínání mezi nimi, nebo v rychlejším načítání jak webových stránek, tak i dokumentů.
 • Bezpečnost: Apple vyvinul SIP – System Integrity Protection – pro lepší bezpečnost vašeho počítače a jako prevenci malwaru a jiných hrozeb.
 • Mail: Díky podpoře gest, která znáte z manipulace s maily v iOS, se používání aplikace Mail stává mnohem snadnější – a zábavnější. Mail pro OS X El Capitan je také „chytřejší“ – dokáže detekovat v textu zprávy datum a umožní přidání události do kalendáře.

Pozor – uvedené funkce nemusí být podporovány na všech zařízeních.

Technické specifikace Apple pro OS X El Capitan

 • Minimální požadovaný OS:
 • OS X 10.6.8 Snow Leopard
 • RAM: 2 GB
 • Volné místo na pevném disku: 8.8 GB
 • Některé funkce mohou vyžadovat Apple ID.
 • Některé služby mohou vyžadovat připojení k internetu.

Harwarové požadavky Apple na OS X El Capitan

 • MacBook (Early 2015)
 • MacBook (Late 2008 Aluminium, Early 2009 nebo novější)
 • MacBook Pro (Mid/Late 2007 nebo novější)
 • MacBook Air (Late 2008 nebo novější)
 • Mac Mini (Early 2009 nebo novější)
 • iMac (Mid 2007 nebo novější)
 • Mac Pro (Early 2008 nebo novější)
 • Xserve (Early 2009)

Proč na tom záleží?

 • Přestože mnohé operační systémy se s každou novou verzí zcela změnily, u této vlajkové lodi razí Apple zcela jinou filosofii. U dvanácté verze svého operačního systému pro počítače se Apple rozhodl oprostit od kompletního přepracování a spíše se soustředit na posílení bezpečnosti a stability.
 • Design je podobný předchozím verzím OS X. Apple hodlá nadále směřovat k jeho unifikaci jak s dalšími verzemi, tak s iOS. Podle generálního ředitele Tima Cooka má sjednocení obou systémů za cíl hlavně to, aby měl uživatel „to nejlepší z obou“.
 • El Capitan tak skvěle funguje v propojení s iOS, aniž by cokoliv ztratil na designu, na který jsou uživatelé po celém světě zvyklí více než deset let.

Koho se to týká?

OS X El Capitan je k dispozici všem uživatelům Macu, kteří používají OS X 10.6.8. či novější – tito uživatelé si El Capitan mohou stáhnout zdarma. Přechod na OS X El Capitan je pro kompatibilní zařízení zcela přirozený a bezproblémový. Na rozdíl od konkurenčních OS Apple nevydává OS X ve více variantách (např. pro domácnost, pro kancelář, pro profesionály…).
Každá instalace OS X El Capitan s sebou vždy nese úplně všechny naprogramované součásti. Díky Boot Campu můžete také nativně rozjet Windows. OS X El Capitan nainstalujete velice snadno – stačí jednoduše spustit staženou instalační aplikaci.

Kdy

 • OS X El Capitan, verze 10.11, vyšla 30.září 2015.
 • 21.října již byla k dispozici verze 10.11.1 – ta s sebou nesla opravení několika drobnějších problémů a vylepšení stability.

Jak získat OS X El Capitan

Uživatelé, jejich počítač běží na verzi OS X Snow Leopard nebo novější, mohou El Capitan stáhnout zdarma v Mac App Storu. Instalační soubor má velikost kolem 6 GB a umožní upgrade operačního systému při zachování veškerých existujících dat a aplikací. Po dokončení instalace na jednom počítači můžete soubor buďto smazat, nebo ho použít na jiném zařízení.
Majitelé OS X 10.6.8 mohou zvolit mezi čistou instalací a upgradem.

Čtěte také: 5 „tajných“ funkcí ukrytých ve vašem iPhonu – víte o nich?

Čistá instalace

Tato cesta se doporučuje zejména uživatelům OS X 10.5 a starších systémů. Tento proces vyžaduje vytvoření instalačního USB disku a kompletní zálohu všech vašich dat ještě před instalací. Při čisté instalaci vždy dojde k naprostému promazání pevného disku, proto je záloha velmi důležitá. Jakmile máte vše zazálohované, použijte instalační USB jako bootovací a pak pečlivě následujte zobrazené instrukce. Jakmile je proces u konce a systém se naposledy restartuje, můžete si být jisti, že se OS X El Capitan nainstaloval a je připraven k použití. Pak už jen jednoduše obnovte svá data ze zálohy, nainstalujte libovolné aplikace a můžete systém plně využívat.

Upgrade

Tento způsob, nazývaný též „upgrade-upgrade“, označuje proces instalace OS X Snow Leopard a následný upgrade na El Capitan. Logicky je zapotřebí, abyste měli k dispozici instalační médium s OS X Snow Leopard – po jeho instalaci už snadno prostřednictvím App Storu stáhnete a nainstalujete El Capitan. Tato varianta instalace nicméně není příliš doporučována a zabere dost času.

Aktualizace

10.11.1
Verze 10.11.1 vyšla 21.října 2015 a nesla s sebou pár vylepšení.
Jedním z nejhlavnějších byla obnova podpory pro Microsoft Office 2016.
Opraveny byly také chyby v Apple Mail
a přidáno 150 emoji.
10.11.2
Tato verze vyšla 7.prosince 2015 a přinesla opravy více než padesáti chyb v zabezpečení.
Nejvychvalovanějším zlepšením bylo vylepšení spolehlivosti Wi-Fi. Někteří uživatelé zaznamenali po přechodu na El Capitan pokles výkonu bezdrátových sítí, což tato verze konečně napravila.
Vyšší spolehlivost po upgradu prokázal i Bluetooth a AirDrop.

10.11.3
Tato verze byla vydána 19.ledna 2016. I zde vývojáři zapracovali především na tom, aby byl systém co nejméně „děravý“ a zranitelný.

nsparkle