HomeMacMacBook Pro 2016 – kdy, jak, co?

MacBook Pro 2016 – kdy, jak, co?

MacBook Pro 2016 - kdy, jak, co?

Apple naposledy aktualizoval MacBooky Pro v loňském roce – třináctipalcové v březnu a patnáctipalcové v květnu. A my pevně věříme, že se co nevidět dočkáme další aktualizace. K té by snad mělo dojít v první polovině letošního roku, nejspíš na červnové celosvětové konferenci. Uvidíme, zda se dočkáme i změněného vzhledu, nicméně co je uvnitř, to se počítá – aktuálně je to procesor Broadwell pro třináctipalcový model, a Haswell u patnáctipalcového.
Letos by se MacBooky Pro měly dočkat čipů Skylake, což je pro mnoho profesionálů, používajících Mac, zajisté potěšující zpráva. Doufejme, že březnová konference vnese do dohadů trochu světla – může se však stát, že si budeme muset počkat do června.

Specifikace

Těšíme se na osazení příštích MacBooků procesory Skylake, díky kterým bychom se měli dočkat spousty vylepšení. Jmenovanými procesory by měla být osazena jak třináctipalcová, tak i patnáctipalcová varianta MacBooku Pro. Spekuluje se i o nové bezdrátové technologii, která by měla vytlačit datové, nabíjecí a jiné kabely, a díky Skylaku by měl být nový MacBook Pro také o poznání rychlejší. Patnáctipalcový MacBook Pro v současnosti nabízí čtyřjádrový procesor Intel Core i7. Tytéž procesory by měly mít i MacBooky Pro 2016, ačkoliv například Mac mini se svého „čtyřjádra“ po aktualizaci v říjnu 2014 zbavil.

Co by dále mělo zůstat zachováno, je 16GB RAM u patnáctipalcových notebooků. Patnáctipalcový MacBook Pro je jediným notebookem od Applu, umožňujícím přepínání grafiky v závislosti na náročnosti právě vykonávané práce. Méně „energeticky náročné“ aplikace tak využívají integrované grafiky a šetří tím vaši baterii, a aplikace náročnější zase využívají samostatný grafický procesor. Mac přepíná mezi oběma procesory podle toho, jaká aplikace je zrovna v provozu. Je to velmi výhodné řešení, a proto doufáme, že v něm Apple bude pokračovat i nadále. Co se týče životnosti baterie, nabízí třináctipalcový Retina MacBook deset hodin provozu na baterii, patnáctipalcový pak osm hodin. Přestože tenčí MacBook Air má méně prostoru pro baterii, je jeho výdrž delší – třináctipalcový model vydrží běžet 12 hodin, jedenáctipalcový devět. MacBook pro je ale oproti svému tenčímu sourozenci o něco silnějším a výkonnějším strojem, proto nemůžeme čekat, že to baterie utáhne stejně.

Baterie modelů 2016 by nicméně mohla mít o něco lepší výdrž – pomoci by jim k ní mohly již zmiňované procesory Skylake a nové možností energetického využití, které nabízí OS X El Capitan.

Kdy se jich dočkáme?

S největší pravděpodobností po celosvětové konferenci v červnu, ačkoliv je zde i možnost, že se nové notebooky objeví dříve.