HomeiPadProč byste v žádném případě neměli na svém iPhone nastavovat datum 1.1. 1970?

Proč byste v žádném případě neměli na svém iPhone nastavovat datum 1.1. 1970?

Proč byste v žádném případě neměli na svém iPhonu nastavovat datum 1.1. 1970?

Minulý týden koloval po internetu nebezpečný post, povzbuzující lidi, aby si ve svém iPhonu nastavili datum 1970 s tím, že „něco uvidí“. Jediné, co však uviděli ti, kteří se instrukcemi řídili, byla přeměna smartphonu ve zcela neužitečné těžítko.
Bug se aktivuje, když nastavíte ve svém iPhonu datum na 1.ledna 1970. Rozhodně to není žádný roztomilý trik, který byste sami měli zkoušet – přenastavení data a následný restart telefonu bude totiž tou poslední věcí, kterou na svém telefonu uděláte. Proto nedávejte průchod svojí zvědavosti, prostě to nechte být.

Jmenovaný problém je samozřejmě starší, ale varování před tím, co přenastavení data může způsobit, se objevilo až nyní, kdy začal internetem kolovat zmíněný obrázek s návodem. Prvním místem výskytu byla nejspíš komunita 4chan. Obrázek svým vzhledem napodobuje propagační materiály Applu a nabádá lidi ke změně data na jejich telefonech a následnému restartu. Zároveň slibuje „divokou jízdu“. Z jeho informací vyplývá, že Apple svým zákazníkům nachystal easter egg v podobě retro loga společnosti. K tomu bohužel nedojde. Co se stane, je to, že se z vašeho drahého iPhonu stane nepoužitelná cihla.

Podle dostupných informací se telefon po restartu stane zcela nefunkčním a nejde obnovit pomocí iTunes. Dokonce ani personál Apple Storu si s ním neporadí. Nezbyde tedy nic jiného, než si pořídit nový telefon. Pozor, varování se netýká jen iPhonů – stejný problém po nastavení data nastane i u iPadu a iPodu Touch s iOS 8 nebo iOS 9. Zdá se, že zasažena byla pouze zařízení s 64-bitovým procesorem, radíme vám však, abyste si nezahrávali s ohněm ani v případě, že máte jiné zařízení.


Proč se to všechno děje? V době vzniku tohoto článku zatím Apple nic oficiálně nepotvrdil, ale spekuluje se o tom, že nastavení data na 1.ledna 1970 (počátek unixového času) způsobí změnu nastavení systémových hodin na nižší než nulovou hodnotu. Systém si pak s takovou hodnotou zkrátka neví rady a po restartu se telefon zasekne na obrazovce s nakousnutým jablíčkem.

S přesnou hypotézou zatím nikdo jiný nepřišel – první vysvětlení se objevilo na Redditu – a pokud s ní nepřijde Apple měli bychom se dočkat alespoň softwarového řešení tohoto zapeklitého problému. V tuto chvíli je však nejpodstatnější přesně vědět, co můžeme a co nesmíme udělat.

„Proč a kdo není podstatné,“ říká Brian Barrett z magazínu Wired. „Podstatné je co: nepřenastavujte svůj kalendář dozadu. Žijte přítomností.“

Snímek obrazovky 2016-01-28 v 10.52.36

Post Tags