HomeAppleBill Gates: Apple by měl spolupracovat s FBI

Bill Gates: Apple by měl spolupracovat s FBI

Miliardář Bill Gates se nechal slyšet, že by Apple měl vyjít vstříc FBI v jeho požadavku na odemčení telefonu střelce ze San Bernardina.

Gates se ke kauze, o jejímž počátku jsme vás již informovali, vyjádřil jako jeden z posledních „tech leaderů“. Americkými médii hýbe v současné době fakt, že Apple odmítl spolupracovat s FBI a odemknout iPhone 5c střelce, který loni v prosinci usmrtil čtrnáct lidí a více než dvacet jich zranil.

Spoluvlastník Microsoftu řekl v pondělí listu The Financial Times, že Apple by měl jednat v souladu s nařízením FBI a nebrat v úvahu vyjádření Tima Cooka, podle kterého by takový krok mohl znamenat vytvoření nebezpečného precedensu, ohrožujícího soukromí běžných lidí.

„Toto je velmi specifický případ žádosti vlády o přístup k informacím. Nejde o nějaký obecný požadavek, jedná se o konkrétní věc,“ řekl Gates.

iphone5c

Americký soud nařídil minulý týden Applu pomoci FBI dostat se k datům v iPhonu Syeda Farooka, jednoho ze dvou sanberardinských střelců. Apple však argumentuje tím, že kdyby se příkazu podřidili, vytvořil by se nebezpečný precedens, který by ohrozil soukromí všech uživatelů iPhonů. Generální ředitel Tim Cook tvrdí, že tento krok by podkopal nejzákladnější svobody, jejichž ochranu má právě vláda zaručovat.

Vedoucí osobnosti ze Silicon Valley včetně zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho a ředitele Googlu Sundara Pichaie naopak Cooka podpořily.

Cook napsal minulý týden otevřený dopis, ve kterém píše, že hodlá bojovat proti FBI a jeho požadavku, který on sám považuje za cestu k otevření nebezpečných zadních vrátek.

FBI po Applu požaduje odstranění omezení počtu pokusů o zadání číselného hesla, po kterém se data v přístroji automaticky vymažou. FBI také vyžaduje změnu fungování operačního systému tak, aby bylo možné kódy zadávat elektronicky. Podle Applu by však všechny tyto kroky mohly být v budoucnu zneužity.

„Vláda naznačuje, že by tento nástroj byl použit jen jednou, na jednom jediném přístroji,“ píše Cook v dopise. „To ale není pravda. Jakmile se nějaká technologie jednou vytvoří, může být použita zas a znovu, na neomezeném počtu zařízení. Můžeme to přirovnat třeba k paklíči, který je schopný otevírat stovky a miliony zámků – od restaurací a bank až po obchody a domovy. Žádný rozumný člověk toto nemůže pokládat za přijatelné.“

Ředitel FBI James Comey v neděli zveřejnil blogový post na odborném právnickém webu Lawfare. Článek nesl název „Nemohli bychom pohlédnout přeživším do očí, kdybychom se nevydali touto cestou.“

„Sanbernardinský spor není o snaze vytvořit precedens nebo vyslat jakoukouliv zprávu,“ píše dále Comey. „Jde tady o oběti a spravedlnost.“

Celý případ by měl vyvrcholit v pátek 26.února, kdy má Apple vydat oficiální vyjádření ke kontroverznímu soudnímu příkazu.

Půjčovna iPadů | Logicworks