HomeiPad11 užitečných triků pro psaní v systému iOS (iPhone/iPad)

11 užitečných triků pro psaní v systému iOS (iPhone/iPad)

11 užitečných triků pro psaní v systému iOS (iPhone/iPad)

Klávesnice v iOS 9 toho skrývá víc, než je na první pohled znát. Pokročilejší uživatelé tyto triky nejspíš dobře znají, ale řada uživatelů iPhonů a iPadů se s nimi setká poprvé. Pojďme se podívat, to všechno vaše klávesnice dokáže.

Rychlé přepínání měny

Po přepnutí na numerickou klávesnici se vám na ní ve výchozím nastavení zobrazuje symbol pro euro či dolar – v závislosti na jazyku. Stačí jej dlouze stisknout a klávesnice vám nabídne řadu alternativních symbolů pro ostatní měny.

Rychlé úpravy pomocí 3D Touch

S aktivovanou funkcí 3D Touch jsou úpravy textů na vašem telefonu mnohem přesnější. Silně stiskněte klávesnici na kterémkoliv místě a posuňte prst tam, kam chcete vložit text.

Predikce textu

Predikce textu může být užitečná, ale mnohdy uživatele omezuje, zdržuje, nebo zaviňuje nepříjemné situace v případě, že jste automatickou opravu ve zprávě přehlédli. Pokud o automatické opravy nestojíte vůbec, vypněte si je v nastavení klávesnice (Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Auto korektura). Vypnout jednotlivé návrhy predikovaného textu můžete však i přímo na klávesnici – prostě jen klepněte na návrh textu a posuvem dolů jej odstraňte. Můžete samozřejmě také klepnout na křížek napravo od navrhovaného slova.

hand-messages

Kapitálky

Chcete psát celá slova kapitálkami? Je to jednoduché – Caps Lock na vaší mobilní klávesnici aktivujete dvojitým klepnutím na klávesu Shift. Pro vypnutí na ni opět klepněte.

Rychlé přidání znaku

Na tento krok nejspíš dříve či později přijde každý uživatel – pro napsání speciálního znaku (akcentu nad písmenem) stiskněte dlouho klávesu s požadovaným písmenem a zobrazí se vám nabídka alternativ. Podobným způsobem můžete použít i Shift – podržte klávesu a posuňte ji na písmeno, které chcete napsat kapitálkami.

Dvojité poklepání pro dokončení věty

Máte-li aktivované zkratky (Nastavení -> Obecné -> Klávesnice), můžete ukončit větu dvojitým poklepáním na mezerník. Klávesnice automaticky přidá tečku, mezeru, a začne další větu velkým písmenem.

Rychlá interpunkce

Když chceme do věty přidat při psaní diakritiku, obvykle uděláme to, že přepneme na numerickou klávesnici a vybereme příslušný znak. Poté klávesnici opět přepneme. Trošku času si můžete ušetřit tím, že klávesu „123“ pro přepínání na numerickou klávesnici podržíte déle, přejedete prstem na požadovaný znak a po uvolnění se klávesnice sama vrátí na alfabetickou.

Rychlé přepnutí domény

Při psaní e-mailu dlouze stiskněte tečku – objeví se vám nabídka nejčastějších domén. Pokud píšete adresu v Safari, doménu vyberete po dlouhém stisku klávesy „.com“.

Počítání znaků

Pro zprávy můžete aktivovat počítání znaků. Jděte do Nastavení -> Zprávy -> Počet znaků. Nyní se vám počet napsaných znaků bude zobrazovat napravo od okénka se zprávou (nad tlačítkem „Odeslat“)

Zkratky pro nahrazení textu

Většina lidí možnost zkratek pro psaní nevyužívá, protože nevědí, kdy to může být k užitku. Dáme vám pár příkladů:

– používáte více e-mailových adres, a jednu z nich potřebujete zadat třeba při stahování z App Storu.

– chcete, aby váš telefon uměl rychle napsat číslo nebo adresu.

– často ve zprávách používáte dlouhé a složité technické výrazy.

Zkratky aktivujete tak, že otevřete Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Náhrada textu.

Pro přidání nové zkratky klepněte na tlačítku „+“ v pravém horním rohu.

Do kolonky „Fráze“ napište text, který chcete, aby se po zadání zkratky zobrazoval, a do spodní kolonky napište zkratku.

Půjčovna iPadů | Logicworks

Post Tags