HomeOstatní20 aplikací zdarma, které by na vašem Macu neměly chybět.

20 aplikací zdarma, které by na vašem Macu neměly chybět.

S Macy se pojí jisté mylné představy. Někdo by si například mohl myslet, že kvalitní aplikace vás zkrátka musí zruinovat jen proto, že je to Apple. Výkonné nástroje, jako je například Photoshop nebo Final Cut Pro, mají svou cenu, která plně koresponduje s tím, co nabízejí, ale vedle nich existuje řada aplikací pro OS X, které jsou naprosto skvělé, a přesto vás nestojí ani korunu. A nejsou to jen textové editory – platit nemusíte ani za užitečné archivační nástroje, přehrávače a další. Podívejte se na následujících 20 aplikací, které by se vám mohly hodit.

VLC

Videoformáty se neustále mění, a ve vašem Macu se jistě nachází plno videí a filmů s nejrůznějšími koncovkami. S většinou z nich si ale bohužel nejnovější QuickTime neporadí. A tehdy přichází ke slovu VLC. Tento open-source přehrávač zvládne přehrát, streamovat a převést téměř jakýkoliv formát videa, a to v příjemném, čistém, minimalistickém prostředí.

vlc

Unarchiver

Archivy typu zip a rar dnes již nejsou tak časté jako v době, kdy Apple své operační systémy pojmenovával po velkých kočkách, ale pokud je stále ještě využíváte, přijde vám jistě vhod Unarchiver – nenápadný program, který rychle a snadno zkomprimuje nebo naopak rozbalí vše, co je potřeba. Podporuje tucty formátů a práce s ním je skutečně otázkou několika málo kliknutí.

unarchiver-formats

iBooks Author

Nezávislé publikování nebylo nikdy snadnější. Co kdysi vyžadovalo měsíce učení a drahý software, toho nyní můžete dosáhnout jedinou aplikací – a zdarma. S iBooks Author můžete za pomoci snadných nástrojů a lákavých šablon vytvořit a publikovat dílo přesně podle vašich představ. V iWork stylu snadno vytvoříte obsáhlé, interaktivní e-knihy, kterým můžete vdechnout život za použití diagramů, videí a 3D objektů. Proč se omezovat na pouhá slova?

ibooks_author

Alfred

Ostřílení Mac veteráni nejspíš Alfreda znají, nováčci o něm ale možná vůbec nikdy neslyšeli. Alfred pomůže zvýšit vaši produktivitu díky unikátnímu systému zkratek, spouštění aplikací, vyhledávání souborů a provádění výpočtů. S ním můžete ovládat váš Mac rychle a přesně.

alfred

Pocket

Pamatujete si na aplikaci Read it Later? Změna jména není jedinou změnou, která ji potkala. Je nyní zcela bez omezení zdarma (a napříč operačními systémy) a přináší celou řadu skvělých funkcí. Můžete si tu nejen číst, ale i ukládat stránky, obrázky a videa pro pozdější zobrazení offline. A to zcela neomezeně.

pocket

Dropbox

iCloud Drive jednoho dne jistě bude schopný naplnit veškerá naše očekávání, týkající se ukládání souborů, ale než k tomu dojde, máme zde Dropbox. Zatímco jejich webové stránky můžete využít k rychlému nahrávání menších souborů, příslušná aplikace pro Mac vám umožní nejen posílat jakkoli velké soubory, ale i sdílet složky a mnoho dalšího. Dropbox nabízí širokou škálu možností, co se týče synchronizace, a to i s řadou aplikací třetích stran.

dropbox

Simplenote

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete používat nativní aplikaci Poznámky ve vašem Macu, zkuste Simplenote. Rychle, snadno a přehledně můžete psát, editovat a sdílet vaše poznámky. Po registraci na simplenoteapp.com se vše, co napíšete, automaticky odešle na web, odkud si pak poznámku můžete stáhnout do jiného zařízení.

simplenote-02-700x428

Chrome

Debaty o tom, který webový prohlížeč je nejlepší, asi nikdy neutichnou. Safari je skvělé, ale v docku řady uživatelů Macu se vedle něj skví ještě ikonka Chromu. Jde o rychlý, chytrý a donekonečna přizpůsobitelný prohlížeč, který k Safari tvoří skvělou alternativu. Nabízí rychlé vyhledávání, inteligentní synchronizaci a podporu hlasového ovládání OK Google (applisté by se ale brzy měli dočkat i Siri na Macu). Chrome Store má pro vás navíc řadu užitečných rozšíření i vzhledů.

chrome

uTorrent

Torrent soubory má většina lidí asociované s ilegálním obsahem, ale sdílení nemusí vždy znamenat pirátství. uTorrent je chytrá a relativně bezpečná aplikace se vším všudy. Automaticky třídí soubory podle toho, jestli je už jen sdílíte, nebo se stále ještě stahují, na hardware má minimální nároky a většinu torrentů vám začne stahovat automaticky. uTorrent nabízí i řadu skinů pro ty, kteří by se základním vzhledem nebyli spokojeni.

utorrent-36

Itsycal

Itsycal je jednoduchý kalendář, přístupný z horní lišty ve vašem Macu. Snadno můžete přidávat jakékoliv údaje, jako jsou schůzky, narozeniny a svátky. Jeho hlavní výhodou je jednoduchý a kompaktní vzhled.

itsycal

Onyx

Onyx je jednoduchý, komplexní a výkonný nástroj pro údržbu vašeho Macu. Zvládne zkontrolovat disk, systém souborů na disku i konfigurační soubory, zkontroluje, promaže a aktualizuje cache, dovolí vám maximálně si přizpůsobit například Finder a mnoho dalšího.

onyx-6

f.lux

Světlo z monitoru či displeje vašeho zařízení dokáže nadělat slušnou paseku, aniž bychom si to uvědomovali. V vašich mobilních zařízeních se o váš zrak i klidný spánek již brzy postará Night Shift, pro váš Mac je tady f.lux. Můžete díky němu nastavit nejen jas, ale i teplotu barev v závislosti na denní době.

flux

Pushbullet

Vlastníte-li iPhone i Mac, jistě víte, že díky Handoffu můžete na na jednom zařízení dokončit práci, kterou jste začali na jiném, a plno dalších věcí. Pushbullet umožňuje rychlý přenos poznámek a souborů, sdílené notifikace i univerzální kopírování a vkládání. Díky Pushbullet Channels navíc můžete odebírat svůj oblíbený obsah z webu.

pushbullet

Amphetamine

Možná znáte utilitu Caffeine – díky ní můžete oddálit uspání vašeho počítače na libovolně dlouhou dobu. Caffeine se však od dob Snow Leopard nijak neaktualizoval, je tedy čas přejít o level výše – na Amphetamine. Základ je jasný: i Amphetamine vám umožní dočasně zrušit uspání Macu. Má ale i něco navíc – například vám umožní aktivaci aplikace pouze v případě, že jste napojeni na konkrétní Wi-Fi síť.

amphetamine

HandBrake

Majitelé MacBooků Air se možná budou ptát, k čemu jim bude aplikace „pro ripování DVD“. Vězte, že HandBrake umí mnohem více. HandBrake je open-source, multiplatformní a hlavně multifunkční. Nepřevádí pouze fyzická DVD do digitální podoby, ale dokáže vám zkonvertovat video do formátu, se kterým si podle potřeby poradí váš Mac, iPhone či Apple TV.

handbrake

TextWrangler

TextWrangler je velmi užitečný textový editor Můžete v něm vytvářet textové dokumenty, upravovat HTML, pracovat jak s prostým textem, tak třeba i s Unicode. TextWrangler nabízí podporu více než dvaceti programovacích jazyků.

textwrangler-multiple

Wunderlist

Úkoly, připomínky, přání, nákupy…seznamy zkrátka tvoří každý. Chcete jejich tvorbu posunout ještě dále, zkuste Wunderlist. Jednoduchá, rychlá a elegantní aplikace vám umožní napsat, sdílet a organizovat libovolný počet seznamů, a to v přátelském rozhraní, kde bude vše krásně organizované. Wunderlist je multiplatformní, umožňuje synchronizaci s nativním kalendářem v Macu, k jednotlivým úkolům si můžete nastavit datum, poznámky i upomínky.

ip-wunderlist-2

Dr. Clean

Macy byly ještě donedávna proslulé tím, že u nich prakticky neexistovaly viry nebo spyware. Malware pro Mac už bohužel není sci-fi, a proto by bylo dobré mít pro tyto případy užitečnou aplikaci. Dr. Cleaner snadno optimalizuje vaši paměť a vyčistí váš pevný disk od nepotřebných souborů. Pouhým kliknutím snadno vymažete mezipaměť i dočasné soubory a uvolníte tak místo na disku.

dr.cleaner

Autodesk Pixlr

I v případě, že nejste fotograf nebo fanatický uživatel Instagramu, vám solidní grafický editor přijde rozhodně vhod. Autodesk je známý díky svému výkonnému balíku designových aplikací. Chcete-li se přesvědčit o jejich kvalitách, nemusíte si hned nutně kupovat licenci. Autodesk Pixlr nabízí tucty zajímavých filtrů, efektů a dalších pomůcek. Pohrajte si s barvou, ořezem či ostřením. Veškeré úpravy si můžete detailně prohlédnout v náhledech.

autodesk-pixlr

Clementine Music Player

Clemetine není jen obyčejným hudebním přehrávačem. Kromě toho, že v něm můžete kompletovat a spravovat své hudební sbírky, ale i poslouchat nejrůznější rádiové stanice – a to třeba i ze Spotify nebo Soundcloudu.

clementine-1.0-2