HomeOstatníZrychlete své iOS zařízení pomocí těchto jednoduchých triků

Zrychlete své iOS zařízení pomocí těchto jednoduchých triků

Mobilní zařízení s operačním systémem iOS mají pověst kvalitních, spolehlivých kousků. Navzdory nesporným kvalitám se však časem stává, že se tablet či telefon začne zasekávat, zpomalovat…zkrátka už není „jako nový“. Tento problém má však většinou banální příčinu a velice snadné řešení.

Jak na to? Prostým promazáním starých, nepotřebných systémových souborů, mezipaměti a dalších dat, spadajících do tajuplné kategorie „Jiné“.

Prvním krokem bude tedy zjistit, kolik místa zmiňovaná kategorie zabírá. Zvolíte-li klasickou cestu Nastavení -> Obecné -> Úložiště a využití iCloudu, na složku „Jiné“ nenarazíte. Připojte tedy svůj iPad či iPhone k vašemu počítači a otevřete iTunes. Vyberte v menu svoje zařízení a v levém panelu klikněte na položku „Souhrn“.

iDrop_iOSDevicesOtherData_01

Ve spodní části se vám zobrazí lišta s informacemi o tom, kolik která kategorie dat zabírá místa.

Na zařízení s iOS lze ukládat následující typy dat:

  • Audio – skladby, podcasty, audioknihy, hlasové poznámky a vyzváněcí tóny.
  • Video – filmy, hudební videa a televizní pořady.
  • Fotografie – obsah paměti fotoaparátu, Photo Stream a Photo Library.
  • Nainstalované aplikace.
  • Knihy – iBooky a soubory PDF
  • Dokumenty a data – kontakty, kalendář, zprávy, e-maily včetně některých příloh, offline obsah ze Safari.
  • Jiné – nastavení, data Siri, systémová data a soubory v mezipaměti.

Teď už tedy víme, co se pod názvem „Jiné“ skrývá – nabízíme vám několik způsobů, jak se nepotřebných dat zbavit a zrychlit tak svůj iPhone, iPad či iPod Touch.

Smažte offline obsah

Jste-li uživatel Apple Music, pak určitě víte, jak ukládat vybrané skladby pro offline poslech. Dobře zvažte, které skladby si chcete uchovat a které za účelem uvolnění místa odstraníte. Zvolte Nastavení -> Obecné -> Úložiště a využití iCloudu -> Spravovat úložiště -> Hudba.

Smažte mezipaměť Safari

Webové stránky, navštívené prostřednictvím Safari, mohou ve vašem zařízení hromadit soubory a data bez vašeho vědomí. Vymazat mezipaměť je naštěstí snadné. V Nastavení -> Safari klepněte na možnost „Smazat historii a data stránek“.

Můžete také smazat další data, nahromaděná při prohlížení webových stránek, a to tak, že zvolíte Nastavení -> Safari -> Pokročilé -> Data stránek a následně klepnete na „Odstranit veškerá data stránek“.

Vymažte ručně mezipaměť jednotlivých aplikací

Většina aplikací, jako je například Safari, ukládá některé údaje automaticky. Chcete-li zredukovat obsah složky „Jiné“, můžete kromě jiného promazat i tato data.

V Nastavení -> Obecné -> Úložiště a využití iCloudu -> Spravovat úložiště. Nyní vás čeká trochu mravenčí práce: procházejte jednotlivé aplikace a promažte ta data, kterých se chcete zbavit.

Resetujte mezipaměť v iTunes

Pokud prostřednictvím iTunes nakupujete, stahujete a streamujete jakýkoliv obsah, ukládají se data pochopitelně ve vašem zařízení na dlouhou dobu. iTunes sice čas od času promazává mezipaměť „sám od sebe“, rozhodně však na to nelze spoléhat.

Proveďte u svého zařízení force reset tak, že zároveň stisknete a podržíte home button a tlačítko pro vypínání, dokud se zařízení neobnoví (obvykle to trvá zhruba 30 vteřin).

Post Tags