HomeAppleiPhone SE – co o něm zatím víme?

iPhone SE – co o něm zatím víme?

Dostal dosud různá jména – iPhone 5se, iPhone 6c, iPhone SE…to, kdy spatří světlo světa, je nejspíš již jen otázkou týdnů. Co o něm zatím bylo napsáno?

Očekává se, že Apple představí svůj nový iPhone na kalifornské konferenci tento měsíc.

Společnost Apple většinou své telefony aktualizuje jednou do roka, a to na zářijové konferenci, ale již měsíce kolují dohady o tom, že jednu novinku odhalí již na jaře. Některé ze zmiňovaných dohadů se týkají iPhonu 7, o tom však dnes řeč nebude. Právě iPhone 7 je oním telefonem, který bude s největší pravděpodobností představen jako obvykle v září. Telefonem, kterého se možná už za pár týdnů dočkáme, je iPhone SE – menší, levnější zařízení, které bude sekundovat šestkové řadě iPhonů.

Nejnovější zprávy

Nejprve se o něm mluvilo jako o iPhonu 6c, pak jako o iPhonu 5se, v poslední době se však předpovědi kloní k tomu, že kalifornská společnost svůj nový přístroj nazve jednoduše iPhone SE. Podle serveru 9to6Mac se Apple pro tento název rozhodl z toho důvodu, aby zbytečně nemátl zákazníky. Pokud tomu tak skutečně bude, jednalo by se o první iPhone bez čísla v názvu. Zkratka „SE“ pak s největší pravděpodobností znamená „special edition“.

Velikost displeje

Apple v současnosti nabízí tři modely telefonů – 4,7 palcový iPhone 6s, 5,5 palcový iPhone 6s Plus, a čtyřpalcový iPhone 5s. Prodej šestkové řady byl zahájen v září 2015, iPhone 5s vyšel v září 2013.

iPhone SE by měl nahradit iPhone 5s a pokračovat tak ve čtyřpalcových modelech. Uniklé kresby naznačují, že tvar a velikost budou totožné s 5s.

onleaks-iphone5se-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ_vEN7c6bHu2jJnT8

 

Design

Jak jsme již zmínili v předešlém odstavci, iPhone SE by měl mít mnoho společného s iPhonem 5s, nebude ho však zcela kopírovat – některé prvky budou převzaté z iPhonů 6s a 6s Plus.

Podle některých návrhů by se vypínací tlačítko mohlo přesunout z vrchu telefonu na pravý bok, jako je tomu u šestkové řady – tam šlo však o to, že vzhledem k velikosti displeje by šlo na horní část telefonu jen těžko dosáhnout.
Zůstane-li u SE zachován čtyřpalcový displej, toto praktické hledisko logicky odpadá.

Technické údaje

iPhone SE si nejspíš některá specifika vypůjčí od iPhonů šestkové řady – měl by to být například 12 megapixelový fotoaparát, inovovaný procesor 19 a NFC chip pro Apple Pay.

Funkcí 3D Touch ale nejspíš disponovat nebude.

Co se barev týče, měl by se iPhone SE prodávat ve variantách Silver, Space Grey, Gold, a Rose Gold, i když se objevily i spekulace o zářivě růžové. Vyrábět by se měl v 16GB a 64GB variantě.

Datum vydání

Velmi dlouho se spekulovalo o patnáctém březnu, datum konání konference se nakonec ustálilo na 21. březnu. Spolu s novým iPhonem zde bude představený například nový iPad či nové řemínky k AppleWatch.
Apple většinou ponechává dvoutýdenní mezeru mezi oznámením nového iPhonu a zahájením jeho prodeje, některé zvěsti však naznačují, že tento telefon by se mohl začít prodávat již následující pátek po konferenci.

Cena

iPhone SE bude prodáván po boku „šestkových“ iPhonů, ale jeho cena by podle analytika Ming-Chi Kuo z KGI Securities měla být nižší – pohybovat by se měla v rozmezí od čtyřset do pětiset dolarů.

Po uvedení iPhonu SE do prodeje by se zároveň měla snížit cena iPhonu 5s.

 

Post Tags