HomeiPadPodrobný průvodce Siri: tipy, triky a skryté funkce, které určitě oceníte

Podrobný průvodce Siri: tipy, triky a skryté funkce, které určitě oceníte

Podrobný průvodce Siri: tipy, triky a skryté funkce, které určitě oceníte

Siri je významnou součástí novějších iPhonů a iPadů. Spousta lidí však stále neví, co všechno Siri ve spojení s iOS 9 dokáže. Existuje téměř nekonečný seznam funkcí, které vám vaše hlasová asistentka nabízí, aby vám co nejvíce usnadnila a zpříjemnila používání vašeho iOS zařízení.


Za poslední dva roky je Siri díky Applu spolehlivější, o čemž se můžete přesvědčit díky následujícím tipům a trikům.

Špatná zpráva je, že Siri zatím stále ještě neumí česky. „Slyší“ však velice dobře, takže nemusíte mít strach, že bude mít problém s vaším přízvukem. Dobrá zpráva je, že veškeré skryté funkce Siri jsou přístupné bez nutnosti zadávání jakýchkoliv speciálních kódů nebo provádění jailbreaku. Uvedené funkce jsou k dispozici od iOS 9 výš.

Použijte Hey Siri

Jste-li majitelem iPhonu 6s nebo iPhonu 6s Plus, můžete kdykoliv příkazem „Hey, Siri“ získat přístup k mnoha funkcím, aniž byste museli mít telefon zapojený do nabíječky. Po jednoduché hlasové aktivaci můžete zkontrolovat počasí, nastavovat budíky a časovače a mnohem víc.

Jednoduše otevřete Nastavení -> Siri, a aktivujte funkci „Hey Siri“. Pak postupujte podle instrukcí.
Vlastníte-li starší zařízení, můžete i vy použít příkaz „Hey Siri“, ale pouze v případě, že je zařízení připojené k nabíječce.

Připomínky

Když si prohlížíte nějakou webovou stránku nebo vás zaujala některá aplikace, stačí říct „Remind me about this“ a Siri to, co si právě prohlížíte, přidá do připomínek. Můžete Siri nadiktovat, aby vás upozornila v určitou dobu nebo na určitém místě. Kdo nemůže Siri aktivovat hlasovým příkazem, prostě dlouze stiskne home button.

Vyberte pro Siri hlas

Siri nemusí být nutně žena. Věděli jste to? Starší verze iOS vyžadovali změnu jazyka nebo oblasti, abyste mohli změnit hlas, jakým k vám Siri promlouvá. To je s iOS 9 již minulost – vše můžete jednoduše změnit v nastavení Siri.

Jděte do Nastavení -> Obecné -> Siri a změňte jazyk, hlas i přízvuk vaší asistentky. Nebo asistenta.

Získejte snadný a rychlý přehled o sportovních utkáních

Toto platí zatím jen pro sportovní kluby v zámoří. U hlavních soutěží se můžete Siri zeptat, který tým vede, kdy a kde se hraje příští zápas nebo jaké jsou výsledky jednotlivých utkání. Můžete se zeptat:

„Did the – název týmu – win?“

„How did – název týmu – do last night?“

„What was the score the last time the – název týmu – played the – název týmu?“

„When do the – název týmu – play next?“

„What basketball games are on today?“

„What channel is the Red Sox game on?“

„Who‘s the best team in hockey?“

„Get me College basketball rankings.“

„Show me the roster for the – název týmu.“

„Who is pitching for – název týmu – this season?“

Google místo Bingu

Když v iOS něco vyhledáváte prostřednictvím Siri, probíhá hledání Bingem. Pokud Bing nemáte rádi, můžete i zde používat Google.

Namísto prosté otázky požádejte Siri:“Search Google for…“, a zobrazí se vám Google výsledky.

Otevírejte oblíbené aplikace

Se Siri prozatím ještě nemůžete ovládat aplikace jako je Spotify, ale můžete je prostřednictvím asistentky otevírat. Toto je užitečné zejména ve chvíli, kdy třeba sedíte v autě. Po příkazu „Hey Siri“ (pokud máte starší iOS zařízení a to není připojené k nabíječce, musíte dlouze stisknout home button) stačí říct název aplikace a Siri ji otevře. Pokud telefon ovládáte ze zamčené obrazovky, budete ji muset před spuštěntím aplikace odemknout.

 Aktivujte hlasovou odezvu

Pokud chcete od Siri získávat hlasový feedback, navštivte Nastavení -> Obecné -> Siri -> Hlasová odezva. Zde máte na výběr z možnost „Vždy zapnuto“, „Ovládat přepínačem zvonění“ a „Pouze handsfree“.

Zjistěte otevírací dobu obchodu

Položte Siri otázku „How late is – jméno obchodu – open?“ a Siri vám nabídne nejbližší obchody s daným názvem. Kromě zjištění otevírací doby vás samozřejmě může k obchodu navigovat. V prostředí ČR Siri reaguje na Tesco, Albert či Billu, nebo na výraz „the nearest store/shop“.

Nastavte připomínky pro určitá místa

Jakmile se Siri naučí, kde žijete a pracujete, můžete ji požádat, aby vám připomínala důležité věci na místech, kde to právě potřebujete. Stačí říct:“Remind me to – název činnosti – when I get home.“ Funguje to i naopak – pokud opouštíte domov a máte s sebou něco vzít, řekněte:“Remind me to take – název předmětu – when I leave.“ Můžete nastavit i místo vašeho pracoviště.

S iOS 9 si můžete říct i o oznámení připomínky ve chvíli, kdy se dostanete do vašeho auta – stačí spárovat pomocí Bluetooth váš iPhone s autem.

Vyhledávejte fotografie díky Siri

S iOS 9 vám Siri vyhledá fotografie za pomoci času a oblasti. Stačí říct „Show me photos from last week“, nebo zadat jakýkoliv jiný časový údaj.

Místo časového údaje můžete také zadat konkrétní město či místo.
Dalšími možnostmi jsou „Show me my selfies“ nebo „Show me my videos.“

Převádějte jednotky

Potřebujete převést mkíle na kilometry nebo palce na centrimetry? Stačí říct „How many x are in y“ a Siri vybrané jednotky převede.

Zjistěte, za jak dlouho se dostanete do cíle

Pokud na iPhonu zrovna používáte navigaci, zeptejte se Siri „What‘s my ETA“, a ona vám sdělí svůj odhad.

Hledejte Tweety

Jestli chcete vědět, co kdo tweetuje, aniž byste museli otevírat aplikaci, řekněte Siri:“What is – jméno dotyčného – saying?“ Kromě řadových uživatelů můžete vyhledávat i značky či webové stránky.

Naučte Siri vyslovovat jména

Pokud Siri komolí některé ze jmen ve vašich kontaktech, řekněte:“Learn how to pronounce – jméno dotyčného.“ Uveďte jméno se správnou výslovností a vyberte z nabízených možností.

Prohledávejte poznámky

Řekněte „Find my note about – klíčové slovo,“ a Siri vám ukáže všechny poznámky, kde se toto slovo objevuje.

Naplánujte si schůzku s někým z kontaktů

Když Siri řeknete „Schedule a meeting with – jméno, funkce, nebo rodinná příslušnost dotyčného,“ aplikace vytvoří událost a pošle vybranému člověku pozvánku.

Ovládejte hudbu a Apple Music

Když řeknete Siri, že chcete poslouchat hudbu, otevře vaši iTunes knihovnu. Můžete také zadat konkrétního interpreta.

Zjistěte si data svátků

Siri vám zodpoví data nejznámějších svátků, jako jsou Vánoce či Velikonoce, a také data amerických svátků. Můžete se jí ale zeptat i na začátek libovolného ročního období, a to prostou otázkou:“When is xy?“

Zjistěte množství kalorií v potravninách

Zeptejte se Siri „How many calories are in…“ – a zadejte název potraviny v angličtině. Kromě obecných potravin jako mrkev, hranolky či jablko vám Siri sdělí kalorické hodnoty konkrétních pochutin, jako je třeba Big Mac.

Spočítejte procenta. A nejen to.

Nemusíte otevírat kalkulačku. Prostě se Siri zeptejte:“How much is x% of xxx?“. Zadávat samozřejmě můžete všechny klasické početní operace.

Siri-caulculations

Smažte nebo vypněte všechny budíky

Příkazem „Delete All Alarms“ smažete všechny budíky, které jste si ve vašem zařízení nastavili. Pokud je chcete jen vypnout, řekněte „Turn off all alarms“.

Nastavte si připomínky na určité datum

Potřebujete něco udělat v konkrétní známé datum, jako jsou například Velikonoce? Stačí říct Siri:“Remind me to call grandma on Easter.“ Můžete si nastavit i pravidelné připomínky:“Remind me to take the trash on the first Thursday of every month.“

Zjistěte, kolik dní vám zbývá do určitého data

Zeptejte se Siri:“How many days until-“ uveďte konkrétní datum. Lze se i zeptat způsobem „How many days between January 6th and June 15th?“

Najděte své přátele

Je potřeba, aby obě strany měly aktivní aplikaci Find My Friends. Pak se jen stačí zeptat Siri „Where is -“ a jméno přítele, funkce, či rodinná příslušnost, pod kterou je v iPhonu uložen. U členů společné domácnosti lze použít i dotazy typu „Is my daughter at home?“

Hoďte si korunou nebo kostkou

Ano, se Siri si můžete i hodit korunou nebo kostkou. Stačí říct „Flip a coin“ nebo „Roll the dice“.

Otevřete specifická nastavení

Řekněte Siri „Open xy settings“ a rychle se dostanete tam, kam potřebujete.

Zjistěte čas v jiné destinaci

Informace se vám zobrazí po dotazu „What time is it in …“

Převádějte měnu

Zeptejte se například:“How much is 45 Dollars in Pounds“ a dozvíte se odpověď.

Požádejte o pěší navigaci

Navigaci – s velmi hezkou animací – aktivujete příkazem „Get walking directions to -“ a zadáním cílového místa. V ČR spolehlivě funguje diktování známých jmen jako je Tesco, Cinema City či Starbucks. České výslovnosti českých ulic Siri prozatím nerozumí.

Najděte tu nejlepší restauraci

Požádejte Siri například:“Find the best asian food around.“ Siri zapojí portál Yelp a najde vám nejlépe hodnocená místa.

Otevřete fotoaparát

Můžete říct „Open the camera“ nebo „Take a Picture“ a Siri otevře nativní aplikaci Fotoaparát.

Přispívejte na Facebook či Twitter

Stačí aktivovat Siri a říct „Post to Facebook“ nebo „Post to Twitter“. Pak už jen svůj příspěvek Siri nadiktujete.

Přiřaďte ke jménům rodinnou příslušnost a funkce

Když uvedte jméno z kontaktů a dodáte „funkci“, Siri ji automaticky přiřadí. Tedy:“Jan is my manager“, „Dagmar is my daughter“… jen mějte na paměti, že česká jména jen tak snadno nenadiktujete a budete muset nejspíš využít ruční úpravy.

Vyzvedněte si zprávu nebo voicemail

Siri vám může přečíst vaše textové zprávy – další skvělá funkce pro ty, kteří často jezdí autem a nemůžou se věnovat telefonu. Stačí říct:“Read me my text messages“ nebo „Play my voicemail“. Prostřednictvím Siri můžete i nadiktovat odpověď, ovšem pouze v dostupných jazycích.

Bavte se

V Applu při tvorbě Siri mysleli i na zábavu. Schválně zkuste Siri požádat „Tell me a joke“, říct „Beatbox“, „I need to hide a body“ nebo se zeptat „What is Inception about“. Způsobů, jak se se Siri zabavit, je mnohem více. Chtěli byste je znát? Dejte nám vědět.

funny-siri2-guess-628

 

 

Post Tags