HomeOstatníJak na bezpečnou zálohu a aktualizaci iOS

Jak na bezpečnou zálohu a aktualizaci iOS

Již dnes se koná konference, na které bude s největší pravděpodobností představen nový iOS. Při té příležitosti není na škodu si připomenout, jak bychom se měli na update připravit. Než nainstalujete aktualizaci, doporučuje se provést zálohu dat.

V tomto návodu vám ukážeme dvě rozdílné metody zálohování vašeho iPhonu, iPadu či iPodu touch.

1. Záloha do iCloudu

Pokud máte nastavený iCloud, vaše data se začnou automaticky zálohovat vždy, když je vaše zařízení připojené k nabíječce, napojené na síť Wi-Fi a zamčené. Jak zjistit, jestli máte zálohování do iCloudu nastavené? Ujistěte se, že jste připojeni k Wi-Fi. Jděte do Nastavení -> iCloud -> Záloha. Ujistěte se, že máte zálohování aktivované. Pokud ano, je vaše zařízení nastavené na zálohování do iCloudu.

Tento typ zálohy je ve většině případů bezproblémový a spolehlivý, ale někdy se mohou objevit komplikace. Patří mezi ně neaktivní e-mailová adresa v iCloudovém účtu, používání jiného Apple ID, nebo – a to je nejčastější problém – nedostatek místa na iCloudu.

2. Záloha přes iTunes

Další možnost, jak zálohovat, nabízejí iTunes. Pro tento typ zálohy je potřeba, abyste své zařízení měli zapojené do počítače a abyste byli připojeni k internetu. Zálohovat můžete jak na Macu, tak i na PC, kam si iTunes můžete stáhnout z App Storu. Než své iOS zařízení připojíte k iTunes, musíte se ujistit, že je váš počítač autorizovaný a že jste přihlášeni do svého iTunes účtu.

  • Klikněte na položku „Obchod“ v menu na horní liště obrazovky.
  • Poté klikněte na „Autorizovat počítač“ a přihlašte se svým Apple ID. Opět klikněte na „Obchod“ a přihlašte se.
  • Pokud jste tak dosud neučinili, připojte své zařízení pomocí kabelu.
  • V iTunes klikněte na ikonku vašeho iOS zařízení v levém horním rohu okna iTunes.
  • Před provedením zálohy doporučujeme převést veškeré nákupy, a to tak, že v horní liště obrazovky zvolíte Soubor -> Zařízení -> Přenést nákupy ze zařízení.

Po tomto kroku jste již definitivně připraveni na zálohování. Můžete na to jít dvěma různými způsoby: Jednodušší metoda spočívá v tom, že přímo na hlavní obrazovce iTunes (poté, co kliknete na ikonku s vaším zařízením) zvolíte „Zálohovat“. U druhého způsobu kliknete opět v horní liště obrazovky na položku Soubor -> Zařízení -> Zálohovat. Poté, co toto uděláte, zobrazí se vám možnost šifrování zálohy. Šifrováním se uloží veškeré položky z aplikace Zdraví a Aktivity, stejně jako všechna vaše hesla. Jsou-li pro vás tato data důležitá, rozhodně šifrování nevynechávejte. Budete požádáni o zadání hesla, které si dobře zapamatujte, případně zapište a usc

 

hovejte na bezpečné místo (pro tento účel existuje i řada užitečných aplikací).

Po zahájení zálohování můžete průběh procesu sledovat na liště v horní části okna iTunes. Jak se ujistíte, že záloha byla úspěšně ukončena? Klikněte na nápis „iTunes“ na liště v horní části obrazovky vašeho počítače a jděte na Předvolby -> Zařízení. Pokud byla záloha úspěšně dokončena, zobrazí se vám v seznamu.

Snímek obrazovky 2016-03-21 v 10.01.16

Po úspěšném zálohování jste připraveni k upgradu na vyšší iOS.

Jak na něj přejít? U obou metod, které vám představíme, je nezbytné připojení k Wi-Fi.

1. OTA (Over the Air) Update

Pro tento způsob updatu zvolte na vašem zařízení Nastavení -> Obecné a klikněte na možnost Aktualizace softwaru.

2. iTunes Update

Updatovat software můžete i díky připojení vašeho zařízení do iTunes. Po připojení otevřete iTunes a klikněte na ikonku vašeho zařízení v horní části okna aplikace. Pokud se vám nabídna aktualizace softwaru neukáže hned, klikněte v menu v levé části okna na položku „Souhrn“. Pak už jen zvolte možnost „Aktualizovat“.

Na aktualizaci iOS se možná budeme moci těšit již po dnešní Keynote. Zajímá vás, co nového Apple světu představí? Sledujte náš online textový přenos, který začíná v 18.00 hodin našeho času.