HomeiPadiPad Air 2 vs. iPad Pro 9.7″: který je lepší?

iPad Air 2 vs. iPad Pro 9.7″: který je lepší?

iPad Air 2 vs. iPad Pro 9.7: srovnání

Namísto iPadu Air 3 přivedl Apple na svět nový iPad Pro s 9.7-palcovým displejem. Cena iPadu Air 2 klesla a mnozí nyní váhají, který z těchto dvou modelů si pořídit. Je každý z nich určen jiné cílové skupině? Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Stručně řečeno byl vlastně zákazníkům nabídnut menší a levnější iPad Pro. Úhlopříčka displeje 9.7 palce znamená srovnatelnost s iPadem Air 2. Apple sebevědomě nazývá nové zařízení „ultimátní náhradou za PC“, ale pro někoho může být správnou volbou stávající iPad Air 2.

Design a barvy

iPad Pro 9.7 by mohl být označen za křížence mezi iPadem Air 2 a iPadem Pro. V podstatě se jedná o menší verzi iPadu Pro, přičemž jeho design je téměř identický s iPadem Air 2.

Dalo by se – až na malé detaily – říci, že Apple implantoval „vnitřnosti“ iPadu pro do iPadu Air 2. Rozměry nového iPadu Pro jsou 170x240x6,1 mm, jeho váha činí 437g.

A v čem spočívají ony zmíněné rozdíly? Za prvé – nový iPad Pro má Smart Conector, tedy sadu malých kovových kontaktů po straně, sloužících k připojení klávesnice Smart Keyboard. K iPadu Air 2 si můžete samozřejmě pořídit obaly s klávesnicí, ale tato nenápadná „vychytávka“ může být pádným důvodem pro pořízení iPadu Pro.

Další rozdíl spočívá v barvách: nový iPad Pro je vůbec prvním tabletem od Applu, který si můžete pořídit v barevné variantě Rose Gold.

Další vylepšení, které iPad Pro 9.7 přináší, jsou čtyři reproduktory (které má i velký iPad Pro). Poprvé v historii iPadů zde můžete najít i vystouplý fotoaparát.

Hardware a další specifikace

Displej

Na první pohled má iPad Air 2 i nový iPad Pro totožný displej: 9,7-palcový, s LED podsvícením a rozlišením 2048×1536 (264ppi).

Ve srovnání s iPadem Air 2 je však nový iPad Pro o 40% méně reflexní, o 25% jasnější a jeho barvy jsou o 25% sytější. Displej nového iPadu Pro disponuje také tzv. True Tone technologií, díky které se na obrazovce automaticky nastaví vyvážení bílé barvy v závislosti na teplotě okolního světla.

iPad Pro také podporuje Apple Pencil.

Procesor

Jedním z klíčových důvodů, proč by se někdo mohl rozhodnout dát přednost iPadu Pro 9.7 před iPadem Air 2, může být procesor A9X, kterým je osazený i iPad Pro. Jedná se o Apple procesor třetí generace, který nový tablet pohání ve spolupráci s koprocesorem M9. V iPadu Air 2 najdete procesor druhé generace A8X a koprocesor M8.

Kapacita

Co se týče kapacity, oba tablety se zcela liší. iPad Air je k dostání v 16GB a 64GB variantě, zatímco iPad Pro 9.7 v 32GB, 128GB a 256GB variantě.

Fotoaparáty

Další významný rozdíl najdete u fotoaparátů obou tabletů. Jak jsme již zmínili, u iPadu Pro je čočka fotoaparátu vystouplá, a to kvůli tomu, aby obsáhla 12Mp iSight fotoaparát. Spolu s ním u nového iPadu Pro najdete blesk True Tone, podporu Live Photos, 4K nahrávání a Slo-mo. Ve srovnání s iPadem Air a jeho 8Mp fotoaparátem jde o velký upgrade.

Na přední části nového iPadu Pro najdete 5Mp FaceTime HD fotoaparát s Retina bleskem. Přední fotoaparát iPadu Air 2 má rozlišení 1,2Mp.

Audio a Smart konektor

Nový iPad Pro disponuje, stejně jako jeho rozměrově větší Pro kolega, systémem čtyř reproduktorů. iPad Air 2 má reproduktory pouze dva. Další rozdíl spočívá v přítomnosti Smart konektoru u iPadu Pro 9.7. Jak jsme již psali, je možné k tabletu okamžitě a bez nutnosti párování připojit klávesnici Smart Keyboard, čímž z tabletu vytvoříte užitečný a pohodlný pracovní nástroj.

smaller-iPad-pro-9.7-inch

Proč iPad Pro 9.7?

Barevná varianta Rose Gold
Vyšší kapacita
Lepší displej
Lepší fotoaparáty
Procesor A9X
Podpora Apple Pencil
Podpora Smart Keyboard
Čtyřreproduktorový audiosystém
Vždy aktivní funkce „Hey, Siri!“

Proč iPad Air 2?

Nižší cena
Tenčí a lehčí konstrukce
Fotoaparát bez vystouplé čočky