HomeOstatníNová funkce Night Shift stručně a pod drobnohledem – co to vlastně je?

Nová funkce Night Shift stručně a pod drobnohledem – co to vlastně je?

Nová funkce Night Shift stručně a pod drobnohledem - co to vlastně je?

Jednou z největších novinek aktuálního iOS 9.3 je funkce Nigh Shift. Ta vám pomůže regulovat jas a barevné ladění displeje v závislosti na denní době a na okolním světle.

Pokud v iOS 9.3 zavítáte do Nastavení, všimnete si nové položky Zobrazení a jas. Zde můžete nastavit jas displeje, přizpůsobit zapínání Night Shift nebo velikost textu.

Poté, co se vám Night Shift aktivuje, se ladění displeje přepne do žlutých, teplých tonů. Proč tomu tak je? Protože modré světlo vaše oči nadměrně dráždí a bylo prokázáno, že může narušit váš přirozený spánkový cyklus. Přes den, kdy většina lidí pracuje a nechystá se zrovna jít spát, to tolik znatelné není, ale po setmění může totéž modré světlo působit pronikavě a nepříjemně, obzvlášť, nacházíte-li se zrovna v setmělé místnosti.

Zní vám to celé povědomě?

Jste-li uživatelem PC, nebudou pro vás tyto věci závratnou novinkou. Existuje totiž užitečný program jménem F.lux (psali jsme o něm v tipech na aplikace pro váš Mac), který v podstatě plní stejnou funkci, jako Night Shift – pozvolna změní tón barev vašeho displeje v závislosti na tom, jak den postupuje.

Night Shift z vlastní zkušenosti

Je možné, že do doby, než jste Night Shift vyzkoušeli, netušili jste, jakou službu očím poskytne změna barev displeje.

Pokud máte ve zvyku například před spaním kontrolovat sociální sítě nebo sledovat videa, brzy poznáte, že je tato činnost ve zhasnuté místnosti mnohem lepší, máte-li zmíněnou funkci aktivovanou.

V rychlosti usínání možná znatelný rozdíl nezaznamenáte, ale úleva, které se dostane vašim očím, je obrovská.

Přizpůsobte si Night Shift

htnightshift
Funkce Night Shift nabízí řadu různých možností přizpůsobení. V Nastavení -> Zobrazení a jas -> Night Shift můžete stanovit rozvrh, podle kterého se funkce bude aktivovat. Zvolíte-li aktivaci od soumraku do úsvitu, změní se teplota barev vašeho displeje vždy, když zapadne slunce. Tuto informaci vaše zařízení získá mimojiné díky polohovacím službám.

Night Shift si také můžete individuálně zapínat ručně vždy do druhého dne nebo si sami stanovíte hodiny, kdy má být služba aktivována. Ikonku Night Shift najdete ve svém telefonu v Ovládacím centru. Night Shift samozřejmě můžete zcela vypnout. Tato funkce rozhodně stojí za vyzkoušení – po čase možná odmítnete uvěřit, že jste se bez ní obešli.