HomeOstatníJak na Poznámky v OS X + co je nového?

Jak na Poznámky v OS X + co je nového?

Jak na Poznámky v OS X + co je nového?

Aplikace Poznámky v OS X je skvělým místem, kde můžete shromažďovat veškeré užitečné a potřebné informace, a to nejen pohodlně, ale nyní i bezpečně – s možností ochrany heslem.

Tuto možnost získali uživatelé s poslední aktualizací Poznámek, resp. OS X. Díky ní můžete uchovávat v bezpečí a soukromí prakticky všechny druhy dat. Poznámky se dají využít pro vedení deníku, seznam přihlašovacích detailů, informace o pojištění, nebo cokoliv jiného, o čem si myslíte, že by mělo „zůstat pod zámkem“.

Jak uzamknout Poznámky v Mac OS X heslem

  1. Vytvořte novou poznámku tak, jak jste zvyklí, nebo vyberte existující poznámku ze seznamu.
  2. Klikněte na ikonku zámku v horní liště okna aplikace.
  3. Zvolte možnost „Zamknout tuto poznámku“.
  4. Nyní zadejte heslo, kterým si přejete chránit všechny uzamčené poznámky v aplikaci.

Po dokončení čtení, přidávání nebo editování poznámky ji nyní můžete uzamknout kliknutím na ikonu zámečku v horní liště a volbou „Zavřít všechny zamčené poznámky“, ale také jen tím, že aplikaci opustíte.

Vaše poznámky se automaticky zamknou ihned poté, co zavřete aplikaci nebo kliknete na „Zavřít všechny zamčené poznámky“. Bez provedení jednoho z těchto kroků však zůstanou vaše záznamy neuzamčené a přístupné komukoliv. Je důležité si také uvědomit, že odemčením jedné poznámky odemknete všechny záznamy, a naopak. V současné době zatím není možné používat různá hesla pro jednotlivé poznámky.
Bez správného hesla zůstane obsah zamčených poznámek nepřístupný, po několika neúspěšných pokusech o zadání hesla se vám zobrazí nápověda.

Další skvělou vlastností zaheslování poznámek je to, že v případě synchronizace poznámek v iCloudu se vaše chráněné záznamy automaticky přenesou do iPhonu či iPadu se sdíleným Apple ID. Abyste mohli zaheslovat své poznámky v příslušné aplikaci v Macu, musíte mít OS X 10.11.4 nebo novější, pro synchronizaci s iPhonem či iPadem pak navíc iOS 9.3.

Synchronizujte Poznámky s iCloudem

Nejprve potřebujete nastavit iCloud tak, aby mohl vaše poznámky synchronizovat. Na svém Macu otevřete Předvolby systému a klikněte na iCloud.

Ujistěte se, že máte modře označený malý čtvertcový box nalevo od nápisu Poznámky. Pokud tomu tak není, klikněte na něj. Podobně to udělejte se všemi položkami, které chcete mít synchronizované v iCloudu.

Synchronizujte Poznámky s e-mailovým účtem.

Pokud se z jakýchkoliv důvodů nechcete spoléhat na iCloud, můžete své poznámky synchronizovat s e-mailovou adresou. K tomu je potřeba mít založený účet u Yahoo nebo Gmailu.

Otevřete Předvolby systému a klikněte na položku Internetové účty.

Klikněte na příslušnou ikonu ze seznamu na panelu vpravo. Zadejte svou adresu, klikněte na Další a zadejte heslo. Nyní vyberte, kterou ze služeb chcete synchronizovat se svým účtem.

Uspořádejte své poznámky v OS X do složek

Pokud hodně používáte Poznámky v OS X, určitě se vám hromadí ve velkém množství. Naštěstí existuje možnost roztřídit si je do jednotlivých složek.

Po otevření aplikace Poznámky zvolte možnost „Nová složka“ – příslušné tlačítko naleznete v levém dolním rohu. Složku pojmenujte.

Je důležité, abyste složku vytvořili pod tím správným účtem. Pokud k synchronizaci používáte pouze iCloud, nemůžete se splést. Pokud však používáte Gmailový nebo Yahoo účet, budete ho muset zvolit v levé části okna aplikace. Klikněte tedy na příslušný účet a tam složku umístěte.

Nové poznámky můžete do existující složky přidávat jednoduchým kliknutím na ikonku vytvoření nové poznámky.

Přidejte k poznámkám v OS X nadpis

První řádek každé nové poznámky je v aplikaci Poznámky v OS X automaticky jejím nadpisem. Pro někoho to může být obtěžující, není však těžké si na to zvyknout a využít to pro praktické účely.

Vytvořte si seznam úkolů

Chcete-li využít Poznámky k vytvoření seznamu denních úkolů, vytvořte novou poznámku a pojmenujte ji podle potřeby.

Poté klikněte v horní liště okna aplikace na ikonu se zaškrtnutým kolečkem a z obyčejné poznámky se rázem stane užitečný checklist. Jednotlivé úkoly oddělujte enterem. Splněné položky pak odškrtáváte kliknutím na kolečko vlevo od názvu.

Máte-li poznámky synchronizované v iCloudu, můžete v odškrtávání úkolů pokračovat v iPhonu či iPadu se stejným Apple ID.

Přizpůsobte si vzhled poznámek

Pomocí stylů můžete v Poznámkách vytvářet nadpisy, názvy, odstavce a tři druhy seznamů.

Styly můžete vybrat po kliknutí na ikonku s velkým a malým „A“ v horní liště v okně aplikace.

Kromě stylu textu si můžete vybrat mezi číslovaným seznamem a seznamem s odrážkami nebo pomlčkami.

Začínejte nové poznámky v OS X ve stejném stylu

Když vytváříte novou poznámku, můžete si její styl zcela přizpůsobit. Chcete začínat všechny poznámky stejným způsobem? Otevřte aplikaci Poznámky a najeďte na menu v horní části obrazovky vašeho počítače. Klikněte na „Formát“ -> „Nové poznámky začínají“, a pak už jen zvolíte automatický začátek každé nové poznámky.

 

Změňte formátování písma v OS X Poznámkách

Pro změnu formátování označte v poznámce text, který chcete změnit. Klikněte na text pravým tlačítkem myši, použitím kombinace kliknutí a stisku klávesy „Control“, nebo v menu v horní části obrazovky zvolte „Formát“. Nyní můžete změnit vzhled vybraného textu.

Pro úpravu písma můžete využít i následujících zkratek:

⌘ + T = Ukázat písma
⌘ + B = Tučné písmo
⌘ + I = Kurzíva
⌘ + U = Podtržení
⌘ + + = Větší font
⌘ + – = Menší font
⇧⌘ + C = Ukázat barvy
⌥⌘ + C = Kopírovat styl
⌥ ⌘ + V = Vložit styl

¨Font_Formatting.

Vytvářejte na iPhonu či iPadu kresby pro Poznámky v Macu

Chcete vytvořit poznámku, obsahující text i kresbu? Za pomoci synchronizace v iCloudu nyní můžete upravovat poznámky na iPadu či iPhonu a zároveň v Macu.

Vytvořte novou poznámku s libovolným textem, pak ji otevřete v iPadu či iPhonu a dokončete své mistrovské dílo. Rozepište v Macu poznámku a poté ji otevřete ve svém mobilním zařízení.

Pro vytvoření kresby na iPadu či iPhonu klikněte na příslušnou ikonku v pravém dolním rohu.

Po zavření se kreslená příloha vaší poznámky zobrazí i ve vašem počítači.

Abyste k poznámkám z Macu mohli přidávat kreslené přílohy, musíte mít synchronizovaná obě vaše zařízení. Stejným způsobem můžete k vašim poznámkám přidávat z mobilního zařízení i fotografie.

Post Tags