HomeiPad10 skvělých aplikací pro editaci fotografií ve vašem iPadu či iPhonu

10 skvělých aplikací pro editaci fotografií ve vašem iPadu či iPhonu

Úprava fotografií z vašeho mobilního zařízení může výrazně zlepšit jejich vzhled. Z obyčejných fotografií se rázem stanou úchvatné snímky. Ale který z obrovské škály editorů si vybrat? Podívejte se na náš žebříček.

1. Snapseed

Zeptáte-li se lidí, jejichž koníčkem je pořizování fotografií iPhonem, na jejich nejoblíbenější aplikace pro editaci fotografií, zcela jistě mezi odpověďmi bude figurovat Snapseed.
Snapseed je jednou z nejpopulárnějších aplikací pro úpravu fotografií z iPhonu, a to z následujících důvodů: její použití je neuvěřitelně jednoduché, zároveň však nabízí širokou škálu nástrojů, které zcela posunou úroveň vašich fotografií.

Snapseed exceluje ve všech základních technikách zpracování snímků, včetně oprav expozice a barev, ostření, ořezu či zarovnávání.

Nabízí také pokročilé možnosti editace, funkce štětců pro selektivní úpravy nebo nástroj „léčení“ pro odstraňování drobných nežádoucích objektů z vašich fotografií.

Kromě toho má Snapseed také bohatou nabídku filtrů, díky kterým můžete změnit ladění fotografie na černobílou, aplikovat textury nebo přidávat nejrůznější efekty.

Pokud s fotografováním na iPhonu začínáte, může být právě toto pro vás skvělá první volba.

Cena: Zdarma

2. VSCO

Tato aplikace funguje kromě jiného i jako fotoaparát, zároveň ale nabízí širokou nabídku filtrů a editovacích nástrojů.
Společnost VSCO (Visual Supply Company) vytvořila řadu doplňků například pro Adobe Lightroom, je tedy v oboru zkušeným matadorem. Nyní mají možnost vyzkoušet tyto skvělé funkce i majitelé mobilních zařízení.

Na rozdíl od mnohých jiných aplikací, nabízejících mnohdy mírně „přehnané“ filtry, jsou filtry od VSCO decentní a evokují klasické či moderní analogové filmy.

Řada těchto filtrů dodává fotografiím jemný, lehce vybledlý vzhled, který se stal mezi mobilními fotografy velmi rychle populárním.

Sílu jednotlivých filtrů si můžete upravit dle svého vkusu, aplikace také obsahuje řadu vysoce efektních nástrojů pro editaci a úpravu.

Cena: Zdarma

Poznámka: k aplikaci můžete dodatečně stáhnout řadu dalších nástrojů a filtrů, z nichž ne všechny jsou zdarma.

3. Filterstorm Neue

Funkce, které nabízí aplikace Filterstorm Neue, se velmi podobají těm, které jsou součástí „velkých“ programů jako Lightroom nebo Photoshop, jen je jejich ovládání přizpůsobeno mobilním zařízením.
Pokud vás zajímají pokročilé techniky úpravy fotografií a chcete svá díla posunout na vyšší level, určitě se vyplatí do této aplikace zainvestovat.

Kromě všech typických editovacích nástrojů obsahuje Filterstorm Neue i funkce pro kontrolu křivek pro doladění jasu a kontrastu.

Naučit se efektivně využívat právě tyto nástroje zabere pochopitelně trochu času, ale jakmile do jejich ovládání proniknete, nebudete chtít používat nic jiného.

Úpravy můžete selektivně provádět za pomoci řady užitečných nástrojů, jakými jsou například štětce nebo lineární přechodové filtry.

Pokud hledáte něco víc, než jen klasickou aplikaci na úpravu fotografií v iPhonu, bude pro vás Filterstorm Neue tou správnou volbou.

Cena: $3.99

4. Enlight

Enlight disponuje rozsáhlou sbírkou jak základních, tak i pokročilých nástrojů pro editaci, a nejen to. Naleznete zde i široký výběr uměleckých efektů pro dotvoření té správné nálady u vašich fotografií.
S tolika funkcemi může pochopení celé aplikace zabrat více času, než je obvyklé, ale ovládání obecně je velmi intuitivní. Enlight má navíc jednu z nejlepší zabudovaných nápověd, takže se nemusíte bát, že by vám něco zůstalo utajeno.

Když kteroukoliv z funkcí otevřete poprvé, zobrazí se vám rychlá a přehledná animace, která vám ukáže, jak přesně daný nástroj používat. Budete-li tyto tipy chtít zobrazit pokaždé, stačí sjet prstem po obrazovce shora dolů.

Cena: $3.99

Enlight

5. Mextures

Dříve či později budete chtít možná experimentovat s používáním textur a kreativních efektů. Aplikací pro tyto účely je spousta, ale Mextures patří mezi ty, které by měly být zmiňovány na prvním místě.
Nejenže vám pomůže aplikovat na fotografie širokou škálu textur, zrnitosti a dalších efektů, ale každá z položek je velmi široce přizpůsobitelná a plně kombinovatelná. S efekty kouzlíte ve velmi jednoduchém a přehledném uživatelském rozhraní.

I Mextures pro plné pochopení vyžaduje trochu více času. Pro začátek můžete na své fotografie aplikovat některý z řady přednastavených vzorů.
Cena: $1.99

6. TouchRetouch

V současné době můžete díky některým aplikacím ve vašem mobilním zařízení také odstraňovat z fotografií nežádoucí objekty. TouchRetouch slouží výhradně tomuto účelu a patří mezi ty jednodušší a zároveň nejúčinnější.
Pouze za použití prstu můžete rychle a snadno zvýrazňovat objekty nebo jejich části, které chcete odstranit. Po kliknutí na „Start“ aplikace nežádoucí prvky odstraní a nahradí je pixely z okolních míst.

Lze zde provádět i odstraňování složitějších prvků, to si však vyžádá chvilku cviku. S TouchRetouch není nejmenší problém vzít provedené změny okamžitě zpět a začít odznova.

Cena: $1.99

TouchRetouch

7. SKRWT

Jedinou nevýhodou širokoúhlého objektivu na iPhonu je to, že výsledkem focení často bývají nejrůznějším způsobem zkreslené snímky, kde obraz působí jako ohnutý nebo natažený.

Tento častý problém se vyskytuje zejména na fotografiích, zachycujících architekturu.
Deformace můžete nyní snadno a rychle odstranit díky aplikaci SKRWT. Ta pomáhá docílit toho, aby výsledný efekt na fotografii byl co nejvíce podobný reálnému pohledu pouhým okem. Funguje to samozřejmě i naopak – za použití SKRWT můžete obyčejnou fotografii upravit tak, aby vypadala dramatičtěji.
Cena: $1.99

8. AfterFocus

AfterFocus je další ze speciálních aplikací, zaměřených na jedinou klíčovou věc, kterou ovšem dělá velmi dobře. Existují aplikace pro chytré mobilní telefony, díky kterým můžete již při focení nastavit clonu a ovlivnit tak hloubku ostrosti, jejich ovládání však na mobilech není dvakrát pohodlné ani spolehlivé.
S AfterFocus můžete nejen zaostřovat, ale i „rozmazávat“ části fotografie, například když fotíte objekt v pohybu a chcete snímku dodat na dramatičnosti. Prostředí aplikace je uživatelsky velmi přátelské.
Potřebujete-li upoutat divákovu pozornost na ta správná místa na fotografii, je AfterFocus správnou volbou.

Cena: $0.99

Snapseed

9. Lens Distortions

Trh v současnosti přímo překypuje aplikacemi, které vám umožní si na fotografiích pohrát se světlem. Jednou z nejlepších je Lens Distortion.
Od ostatních podobných aplikací ji odlišuje fakt, že veškeré filtry jsou vytvořené přímo ze skutečných fotografií daných prvků.

Efekty jsou odvozeny například od slunečního svitu nebo mlhy.

Přidávání efektů k vašim fotografiím je snadné a intuitivní.

Cena: Zdarma

10. Superimpose

Chcete-li být ještě kreativnější a začít třeba skládat více fotografií do jednoho snímku, jednou z nejlepších možností pro vás bude Superimpose.
V případě, že vám například vrstvení nic neříká, budete muset zpočátku trochu experimentovat, ale není to nic těžkého a učení vám určitě nezabere více než 30 minut.

Superimpose můžete použít pro širokou škálu efektů, od jednoduchého odstranění nežádoucího pozadí až po vytváření skutečně jedinečných kompozicí.

Cena: $0.99