HomeOstatníApple vs. FBI – co se vlastně stalo?

Apple vs. FBI – co se vlastně stalo?

Právní spor Applu s FBI byl oficiálně ukončen v pondělí, odborníci ale tvrdí, že problémy, se kterými byl spojen, vyvstanou znovu spolu s tím, jak bude stále více společnosti přijímat opatření na ochranu svých zákazníků a jejich zpráv, fotografií či obchodních záznamů.

Po týdnech vyhrocených debat, kdy Apple odolával tlaku FBI na odemčení iPhonu střelce ze San Bernardina, úřady oznámily, že našly vlastní způsob, jak ze šifrovaného telefonu dostat potřebná data.

Čeho se spor týkal?

Na žádost ministerstva spravedlnosti bylo minulý měsíc společnosti Apple nařízeno, aby pomohla odemknout zašifrovaný iPhone 5c, který používal Syed Farook, jenž spolu se svou ženou Tashfeen Malik zastřelil v prosinci loňského roku v San Bernardinu 14 lidí. Vláda po Applu konkrétně vyžadovala vytvoření softwaru, který by zabránil kompletnímu vymazání obsahu přístroje po desátém neúspěšném pokusu o zadání bezpečnostního číselného kódu.

Apple uvedl, že by požadovaný software samozřejmě mohl vytvořit, ale zároveň trval na tom, že je to špatný nápad. Generální ředitel Applu Tim Cook prohlásil, že by se tím vytvořil precedens pro další vládní požadavky, a to jak v USA, tak i v ostatních zemích světa. Podle Applu by software mohl být odcizen hackery a použit proti jiným iPhonům.

TimCook_FBI

Úřady nicméně trvaly na tom, že jejich požadavek se vztahoval pouze k jednomu konkrétnímu případu, ačkoliv postupně vyšlo najevo, že to není poprvé, kdy je v případě zabavených iPhonů požadována podobná pomoc. Přestože zatím není vůbec jasné, zda inkriminovaný iPhone vůbec obsahuje užitečné informace, ředitel FB James Comey prohlásil, že ve věci vyšetřování případu San Bernardino nenechá on a jeho lidé kámen na kameni.

Proč všechno dorostlo do takových rozměrů?

Případ vykrystalizoval v dlouhotrvající a frustrující konflikt mezi technickým průmyslem a státními orgány.

Apple spolu s dalšími technologickými společnostmi soustavně navyšuje používání šifrování a dalších opatření na ochranu soukromí svých zákazníků.

Na to si stěžuje řada vládních a bezpečnostních činitelů včetně Comeyho. Šifrování a další způsoby zabezpečení dat podle nich napomáhají ke krytí kriminální činnosti a zároveň narušují schopnost vlády vyšetřovat některé zločiny.

V případě San Bernardina získal Apple podporu předních technologických společností, expertů na počítačovou bezpečnost i skupin, chránících občanské svobody. Ti, kdo stojí za Applem, tvrdí, že vláda zašla ve své snaze přinutit Apple vytvořit výše zmíněný software příliš daleko a může ohrozit bezpečnost svých vlastních zákazníků. Nejvyšší státní úředníci v čele s generální prokurátorkou Lorettou Lynch mezitím postoj Applu odsoudili a obvinili společnost z toho, že se snaží přepsat pravidla pro vládní vyšetřování.

O čem soudce rozhodl?

Tim Cook se nechal slyšet, že byl připravený dohnat případ až k americkému nejvyššímu soudu. Avšak minulý týden, přesně den před plánovaným slyšením, požádalo ministerstvo spravedlnosti o odročení. Odpovědné orgány oznámily, že se přihlásila „třetí strana“ s technickým řešením odemknutí telefonu.

Toto pondělí vláda oznámila, že se úspěšně dostala do inkriminovaného iPhonu a pomoc Applu již nadále nepotřebuje. Ministerstvo spravedlnosti požádalo soudce, aby únorovou žádost stáhl.

Kdo tedy vyhrál?

Vítězství si mohou nárokovat obě strany. Úřady dosáhly svého cíle dostat se do zabaveného iPhonu, zatímco Apple se úspěšně ubránil soudnímu příkazu, o kterém tvrdil, že by mohl poškodit jeho zákazníky.

Oproti tomu FBI by mohla ztratit na důvěryhodnosti. Poté, co opakovaně naléhala na Apple, aby byl úřadům nápomocný, vyšlo najevo, že existuje i jiná cesta.

Podle veřejného mínění učinil Apple velmi dobrý krok, když se postavil na stranu svých zákazníků, řada lidí však věří, že měl být naopak úřadům více nápomocný.

Tímhle to tedy končí?

Pro tuto chvíli byl pravděpodobně ukončen spor o jeden konkrétní iPhone, ale o otázce, kterou případ nastolil, ještě rozhodně uslyšíme.

Orgány činné v trestním řízení se pořád budou potřebovat dostat do jiných iPhonů. FBI neupřesnila, jakým způsobem se dostala do sanbernardinského telefonu, ale s největší pravděpodobností tuto metodu použije i u dalších podobných případů. Kdo nabídl FBI řešení, je stále tajemstvím. Je možné, že metodu vyvinul forenzní expert nebo firma, která bude tyto služby do budoucna prodávat jiným klientům.

Apple chce pochopitelně vědět, jakou metodu FBI zvolila, aby mohl opravit případná zranitelná místa na svých zařízeních. Bezpečnostní experti předpovídají, že Apple (ale i jiné společnosti) bude pro své výrobky přidávat další bezpečnostní opatření.