HomeAppleOS X 10.12: Co se o něm povídá?

OS X 10.12: Co se o něm povídá?

Budeme oslovovat své počítače „Hey, Siri!“?

Co nám nabídne příští aktualizace operačního systému pro Mac?Apple obvykle představuje novou verzi operačního systému pro Mac na každoroční Worldwide Developer Conference. Ta letošní se kvapem blíží. Co asi přinese? Přestože Apple začal s distribucí OS X 10.11 El Capitan teprve loni na podzim, na povrch začínají vystupovat první dohady o příští verzi systému. Pravděpodobně bude označen číslem 10.12, podle nejnovějších odhadů však také nese kódové označení Fuji. Proč zrovna Fuji?

Podle serveru Pocket-lint se Apple většinou drží názvů, souvisejících s oblastí Kalifornie, kde také hojně roste odrůda jablek s názvem Fuji. Fuji ale také nejvyšší hora Japonska, a poslední operační systém pro Macy byl rovněž pojmenován po hoře, resp. skalním útvaru v yosemitském národním parku.

Kdy nový OS X vyjde?

Apple většinou pouští nové operační systémy pro Mac do světa na podzim, a to v září nebo v říjnu. U Fuji tomu pravděpodobně nebude jinak, ale může se stát, že společnost poskytne demo nového systému po WWDC 2016 v červnu nebo červenci.

Kolik bude stát?

Apple dával v posledních letech všechny aktualizace OS X k dispozici zdarma, tudíž se dá předpokládat, že ani za nástupce El Capitan nebudou uživatelé muset platit.

A obsah?

Podle serveru 9to5mac pracuje Apple na významné aktualizaci OS X El Capitan s číslem 10.12. S největší pravděpodobností dorazí letos na podzim a mohla by být obohacena o funkci Siri pro Mac. Siri, jejíž debut se odehrál na iPhonech v roce 2011, se postupně rozšířila do iPadů, Apple Watch a Apple TV. Uvést hlasovou asistentku i do prostředí stolních počítačů či laptopů by tedy byl od Applu vcelku logický krok.

Integrace Siri byla testována od roku 2012, ale až v současné době má Apple lepší představu o tom, jak by asistentka měla na počítačích pracovat. Společnost vyvinula elegantní uživatelské rozhraní a je téměř připravena vytasit se s ním na veřejnosti. Nejbližší termín, kdy byste se s novým OS X mohli alespoň letmo setkat, je tedy letošní WWDC, od níž se dá očekávat alespoň demo.

Dá se předpokládat, že v menu Macu se nově objeví ikonka Siri. Nedávno zveřejněná simulace na webu 9to5Mac ukázala dokonce tmavé rozhraní, které se objevím po kliknutí na ikonku. Siri by rovněž měla mít svou sekci v Předvolbách systému, kde budete moci nastavit klávesové zkratky.

Ke slovu by mohla přijít i funkce „Hey, Siri“, kterou známe z mobilních zařízení – bude-li počítač zapojen do sítě, budete moci asistentku aktivovat uvedeným zvoláním.

Siri_On_Mac

Fotografie

Podle japonského serveru Mac Otakara pracuje Apple na nových verzích aplikace Fotky, a to jak pro iOS 10, tak i pro OS X 10.12.

Mobilní verze aplikace by mohla obsahovat nástroje pro úpravu v podobě štětců, o vylepšení Fotek pro OS X zatím dostupné zdroje mlčí.

A co si přejí uživatelé?

Seznam toho, co by si uživatelé od Applu přáli, je poměrně dlouhý. Figuruje na něm například aplikace Zdraví, kterou známe z novějších iPhonů a z Apple Watch.

Hodila by se i speciální aplikace Apple Music pro OS X – lidé kromě klasických iTunes požadují v Macu i separátní aplikaci pro hudbu.

Stoupá i poptávka po aplikaci „Hodiny“ – s budíkem, stopkami i časovačem. Nechme se překvapit, co nám Apple nadělí. Dalšími informacemi vás budeme i nadále zásobovat.

 

Post Tags