HomeApple40 věcí, které jste o čtyřicetiletém Applu možná nevěděli – fakta a zajímavosti

40 věcí, které jste o čtyřicetiletém Applu možná nevěděli – fakta a zajímavosti

Společnost Apple Computer byla založena 1.dubna 1976. V tomtéž roce spatřil světlo světa počítač Apple I. Od té doby ušla společnost dlouhou cestu. Jak dobře znáte Apple? Pojďte se s námi při příležitosti čtyřicátého výročí jejího založení podívat na 40 zajímavostí, které jste možná neznali.

1. Steve Jobs zvolil název „Apple Computer“ ze dvou důvodů. Byl frutariánem, a myslel si, že hravý název trochu obrousí hrany seriózně znějícímu „Computer“. Druhým důvodem bylo to, že chtěl, aby firma figurovala v telefonním seznamu před společností Atari.

2. Steve Jobs a Steve Wozniak nebyli jedinými zakladateli Applu. Ron Wayne, který sepsal dohodu o partnerství poté, co se s oběma Stevy setkal v Atari, prodal svůj desetiprocentní podíl o pouhých 12 dní později, a to za 800 dolarů. Nyní, ve svých 81 letech, Wayne stále nelituje toho, že se vzdal podílu, jehož hodnota je dnes zhruba na 60 miliardách dolarů.

3. S nápadem na iPad mini přišel ve skutečnosti šéf softwaru Eddy Cue. V roce 2011 napsal Cue e-mail Timu Cookovi, kde uvedl, že Samsung uvádí do výroby sedmipalcové tablety a Apple „by měl také jeden udělat“. E-mail byl později použit v soudním sporu se Samsungem. iPad Mini byl vydán v listopadu 2012.

4. Apple prodal minulý rok 201529000 iPhonů, což odpovídá 6,4 iPhonu za sekundu.

5. Předchůdcem Apple TV byla v roce 1993 Macintosh TV, která se však na trhu dlouho neudržela.

Macintosh_TV

6. Šéf designu Sir Jony Ive, rodák z Essexu, hrál v mládí rugby za Staffordshire.

7. Malé „i“ v názvech mnoha Apple produktů mělo původně znamenat „internet“ – poprvé se objevilo v roce 1998, kdy Steve Jobs uvedl iMac.

8. Slogan Applu „Think different“ je často kritizován jako gramaticky nesprávný. Jobs ale slovo „different“ skutečně chtěl použít jako podstatné jméno, a ne příslovce, podobně jako ve větách „think results“, „think victory“ nebo „think beauty“.

9. Zvuk chybového hlášení, který se ozýval na počítačích před rokem 1998, je také známý jako „zvony smrti“.

10. Steve Jobs chtěl, aby slavnou reklamu „Here‘s to the crazy ones“ namluvil Robin Williams. Ten ale reklamy nedělal, a tak se Jobs obrátil na Toma Hankse a Mayu Angelou. Zakázku nakonec získal Richart Dreyfuss, známý z filmu Čelisti.

11. Řada starších vedoucích pracovníků Applu pracuje pro společnost více než 20 let. Craig Federighi pracoval původně pod vedením Steva Jobse v NeXTu a do Applu přišel 1996, Tim Cook nastoupil v roce 1998, Jiny Ive v roce 1992 a Eddy Cue v roce 1989.

12. Hvězda filmů Jurský park a Den nezávislosti Jeff Goldblum se objevil v několika reklamách Applu, včetně té na iMac či původní iPod.

13. Vzhled koženého prošívání u aplikace iCal pro prvních pár vydání iOS byl inspirován interiérem soukromého letadla Steva Jobse.

14. První produkt Applu, Apple I, se prodával za cenu 666.66 dolarů.

15. Původní prodejny Applu se inspirovaly prodejnami Gap. Ron Johnson, kterého Jobs najal jako šéfa obchodu v roce 2000, obdivoval pojetí prodejního prostředí, s jakým ve společnosti Gap přišel generální ředitel Mickey Drexler. Ten se později připojil k Applu jako člen představenstva.

16. Fanoušek automobilů Jony Ive létá každý rok do Velké Británie, aby se zúčastnil akce Goodwood Festival of Speed.

17. V roce 2008 si Apple nechal patentovat vizi počítače, schopného promítat na zeď obsah své obrazovky.

18. Steve Jobs kdysi vykázal z areálu Apple campus zvířata.

19. Dogcow je jméno prapodivného avataru, křížence krávy a psa, který byl v osmdesátých letech součástí fontu Cairo. Symbolizoval písmeno „z“ a někteří na něj vzpomínají jako na raného maskota Applu.

dogcow

20. iPhone byl původně vyvíjen pod kódovým označením Project Purple a byly pro něj zvažovány názvy jako „telepod“, „mobi“, „tripod“ a dokonce „ipad“.

21. John Appleseed, jméno, které se často objevuje v propagačních materiálech Applu, patřilo prý americkému misionáři z 18. století.

John_appleseed

22. Tržby Applu za rok 2015 činily 235 miliard dolarů. Kdybychom tuto částku převedli na HDP, předběhl by Apple Portugalsko, Katar či Nový Zéland.

23. Jihokorejští rivalové Samsung a LG jsou dvěma hlavními dodavateli součástek pro iPhony a iPady.

24. Velikost RAM u počítače Apple I z roku 1976 činila 4KB. O 40 let později přišly high-endové Macy Pro s kapacitou až 64GB.

25. V říjnu 1997, pár měsíců poté, co se Steve Jobs vrátil do Applu, prohlásil Michael Dell, že kdyby šéfoval Applu, „společnost by zavřel a akcionářům by vrátil peníze“.

26. Susan Bennettová, která se stala hlasem asistentky Siri, neměla ani ponětí, že její hlas bude použit. Nahrávky poskytla zcela jiné společnosti v roce 2005.

susan-c-bennett-facebook

27. V roce 1994 vyprodukoval Apple digitální fotoaparát s názvem QuickTake. Prodával se tři roky.

28. V App Storu najdete více než 1,5 milionů aplikací, ale tisíce z nich nebyly nikdy stažené. Podle zprávy z roku 2012 má 60% aplikací v App Storu 0 stažení.

29. Ve filmu Příšerky, s.r.o. od společnosti Pixar, kde Steve Jobs působil, drží postava jménem Mike Wazowski časopis s obrázkem počítače a sloganem „Scare Different“.

Scare_different

30. Apple si nechal patentovat řadu technologií, které nebyly nikdy realizovány, včetně náhlavní soupravy pro virtuální realitu nebo „chytrého kola“.

31. Ani čas, zobrazený na produktech Applu při propagacích, není dílem náhody. Na iPhonech se už od roku 2007 objevuje čas 9:41 – tedy doba, kdy Steve Jobs uvedl první iPhone.

32. Hodinky Apple Watch zase ukazují čas 10:09. Tradiční výrobci hodinek obvykle uvádějí čas 10:10, při kterém je nejlépe vidět ciferník. Teorie hovoří o tom, že Apple chce být o minutu napřed před jeho analogovým předchůdcem.

33. Kouření v blízkosti počítače Apple znehodnocuje jeho záruku.

34. Před dvaceti lety Apple téměř koupila společnost Sun Microsystems. Bývalý ředitel společnosti Ed Zander uvedl, že ho od koupi dělily „doslova hodiny“, ale k dohodě nakonec nedošlo.

35. Sir Jon Ive obléká na každém videu o produktech Applu totéž tričko značky G-star, jen v odlišných barvách.

36. První logo Applu zobrazovalo Isaaca Newtona, sedícího pod stromem, a bylo dílem Ronalda Wayna. Podle Stevea Jobse však bylo příliš složité a proto jej nahradil nakousnutým jablkem v duhových barvách.

apple-logo-1

37. Součástí prvního iPodu byla skrytá funkce, díky které jste si mohli zahrát Breakout – hru, vynalezenou Stevem Jobsem a Stevem Wozniakem v době, kdy oba pracovali pro Atari. Pozdější verze iPodů obsahovaly tři další hry: Parachute, Solitaire a Music Quiz.

38. Apple v roce 1996 dokonce uvedl kolekci oblečení ve stylu devadesátých let. V Cupertinu si lidé mohli zakoupit nejrůznější trička a mikiny.

39. Bill Gates investoval v roce 1997 150 milionů dolarů do Applu, aby společnosti, které se v té době příliš nedařilo, pomohl.

40. Ikona přidání do seznamu četby v iOS je inspirována brýlemi Steva Jobse.

Post Tags