HomeAppleApple představil Dillanovu cestu k příležitosti Světového dne porozumění autismu

Apple představil Dillanovu cestu k příležitosti Světového dne porozumění autismu

Nedlouho poté, co Apple uvedl do prodeje 9,7-palcový iPad Pro, představil i video o Dillanovi, mladém nemluvícím autistovi, jehož schopnost komunikace se výrazně zlepšila díky aplikacím na jeho iPadu. Včera Apple odhalil více z Dillanova života a zároveň představil užitečné aplikace, vyvinuté speciálně pro lidi s autismem.

U příležitosti včerejšího Světového dne porozumění autismu Apple aktivoval i speciální stránku, věnující se nejen Dillanovi, ale i jiným autistům. Stránka obsahuje odkaz na příslušné pomůcky a studie ResearchKitu i na aplikace, podcasty a iBooky v App Storu, související s autismem.

Apple upozornil na statistiky, podle kterých je každé osmašedesáté dítě ve Spojených Státech autistické, nebo trpí poruchou autistického spektra. iPad zaznamenal velice pozitivní zpětnou vazbu od rodičů, terapeutů i autistických pacientů, pro které se stal průlomovým komunikačním nástrojem, jak můžete vidět ve videu „Dillan‘s Path“.


Kolekce aplikací s názvem „Voices of Autism“ v App Storu obsahuje například Proloquo4text, textovou komunikační aplikaci, kterou taktéž můžete vidět v nejnovějším videu.

Proloquo4text představuje přizpůsobitelné jednoobrazovkové rozhraní, umožňující nemluvícím lidem zapojit se do konverzace za použití jednoho z přirozeně znějících hlasů v celkem osmnácti jazycích. Součástí aplikace je predikce textu a propojení se sociálními médii.

Aplikace funguje na iPadu, iPhonu, iPodu Touch i Apple Watch a Apple ji až do pondělka nabízí s padesátiprocentní slevou.

Další užitečnou aplikací je Assistive Express, která funguje na podobné bázi.

Dillan ve videu používá Keeble, iOS klávesnici pro iPad, iPhone a iPod Touch. Ta nabízí mnoho možností individuálního nastavení a je navržena tak, aby ji snadno mohli používat i lidé zrakově handicapovaní.

Série funkcí pod souhrnným názvem Zpřístupnění byla dlouho jedním z hlavních cílů Applu. Úsilí společnosti o podporu a usnadnění používání jejích produktů bylo pravidelně pozitivně hodnoceno jak ze strany odborníků v oblasti péče o handicapované osoby, tak ze strany samotných uživatelů. Jedním z nich je například i nevidomý hudebník Stevie Wonder, který v roce 2011 o Stevu Jobsovi prohlásil, že „jeho společnost přijala výzvu udělat technologie přístupné komukoliv.“

Apple již v minulosti spojil síly například s nadací na pomoc lidem s mozkovou obrnou a předloni zaměřila svou pozornost na funkce usnadnění při příležitosti 25. výročí zákona proti diskriminaci lidí s handicapem.