HomeiPhone10 tipů, díky kterým ovládnete Apple Mapy jako profesionál

10 tipů, díky kterým ovládnete Apple Mapy jako profesionál

Už tomu budou skoro čtyři roky, co je na světě nativní aplikace Mapy od Applu. Její debut se odehrál s uvedením iOS 6 v září 2012. Od té doby se Mapy dočkaly řady vylepšení a nových funkcí, o nichž řada uživatelů ani nemá ponětí. Pojďme se na ně nyní blíže podívat.

Naneštěstí v době, kdy Apple Maps spatřily světlo světa, využívala většina lidí mapy od Googlu. Apple Maps navíc zaznamenaly vysoký počet hlášení nepřesností. Navzdory brzké nápravě a mnohým vylepšením zůstávaly mapy i nadále pro mnoho uživatelů iOS velkou neznámou. Ať už jste fanouškem nativních Map v iOS nebo je sotva znáte, zkuste se podívat na naši desítku tipů, jak je využívat ještě efektivněji.

1. Špendlíčkem

Umístění špendlíku je skvělý způsob, jak navigovat do místa, u kterého neznáte přesnou adresu, ale jen přibližnou lokaci. Klepněte na místo na mapě a podržte. Jakmile špendlík umístíte, můžete do daného místa navigovat, přidat ke kontaktu, vytvořit existující kontakt nebo lokaci sdílet. Nacházíte-li se například zrovna u kamaráda na návštěvě a chcete si jeho adresu přidat ke kontaktu, jenom otevřete mapy a zapíchnete špendlík do místa, kde se právě nacházíte.

Apple_Maps_Pin

2. Aktivujte režim kompasu

Pokud se nacházíte v přírodě, je režim kompasu obzvlášť užitečný. Díky němu se vaše mapa bude otáčet směrem, kterým právě jdete, což vám velice usnadní orientaci v okolí. Režim kompasu aktivujete klepnutím na příslušné tlačítko v levém dolním rohu. Jakmile vás mapa zaměří, klepněte na symbol ještě jednou a v pravém horním rohu se vám objeví kompas, ukazující na sever. V kombinaci se satelitním zobrazením mapy se z kompasu stává ještě silnější nástroj, který vám pomůže skvěle se zorientovat v krajině. Satelitní zobrazení aktivujete stiskem symbolu „i“ v pravém dolním rohu.

 

3. Pošlete si e-mailem *.vcf soubor

Verze Mapy pro OS X vám umožňuje export do PDF pro offline prohlížení. Pokud jste na iPhonu a hrozí, že budete mimo signál, můžete si mapu poslat na e-mail ve formátu .vcf. Díky tomu budete moci Mapy otevřít, aniž byste byli v dosahu mobilního nebo Wi-Fi signálu. Vaše možnosti budou samozřejmě značně omezené, ale základní mapu k dispozici mít budete.
Export provedete klepnutím na tlačítko sdílení v pravém horním rohu a následným odesláním e-mailem.

4. Objevte užitečné aplikace ve vašem okolí

Zjistěte, jaké aplikace používají lidé ve vašem okolí. Funkce Nearby se bohužel do České ani Slovenské republiky zatím nedostala, v řadě zemí je však již k dispozici a ukazuje uživatelům nejrůznější služby v blízkosti jejich aktuální polohy. Seznam zemí, kde je funkce Nearby dosažitelná, naleznete zde. Klepněte v Mapách na ukazatel vaší lokace, pak klikněte na „Současná poloha“. Zobrazí se vám vše potřebné.

discovering-popular-apps-nearby-in-Apple-maps-350x604

5. Získejte přehled o provozu

Ani tato velmi užitečná funkce bohužel zatím není dostupná v České či Slovenské republice, budete-li však cestovat po zahraničí autem, určitě se vám bude hodit. Klepněte na symbol „i“ v pravém dolním rohu a zvolte „Show Traffic“. Zobrazuje-li se cesta před vámi v oranžové nebo červené barvě, zvažte jinou trasu.

6. Používejte Siri

V některých případech vám na cestách může být velmi užitečná hlasová asistentka Siri. Asi vám ne vždy bude zcela bezchybně rozumět, umí ale stoprocentně perfektně navigovat na místa s „mezinárodními“ názvy, jako jsou obchodní, kavárenské nebo fastfoodové řetězce. Kromě věty „Siri, get me directions to…“ reaguje skvěle i na dotazy typu „Where is the closest restaurant?“. Vzhledem k tomu, že zatím neovládá češtinu, nerozumí Siri příliš ani českým názvům ulic, na názvy českých měst však reaguje překvapivě dobře. Více tipů na ovládání Siri naleznete zde.

7. Vyrovnejte hlasitost

Pokud v Mapách využíváte hlasovou navigaci, je hlučnost ve vašem autě patrně opravdu vysoká, přičteme-li zvuk motoru, okolí a třeba puštěného rádia. Hlasitost navigace můžete zvýšit, aniž byste ovlivnili ostatní zvuky ve vašem iPhonu. Upravu hlasitosti můžete provést buďto v Nastavení -> Mapy, nebo přímo při navigování v aplikaci. Klepněte zhruba doprostřed displeje a na liště, která vám vyjede ze spodní části obrazovky, klepněte na symbol reproduktoru. Zde už můžete provést veškeré potřebné úpravy včetně úplného pozastavení mluveného audia.

8. Flyover

Díky funkci Flyover si vaše cílové město můžete prohlédnout z ptačí perspektivy. Není určena pro navigaci, ale zvýrazní místa, která by vás po cestě mohla zajímat. Flyover zatím bohužel není celosvětovou záležitostí, ale její zpřístupnění se šíří velice rychle. Zadejte v Mapách do vyhledávání název města, pak klepněte na kartu s jeho jménem a zvolte „Prohlídka Flyover“. Naskytne se vám překrásný letecký pohled na dané město, při prohlídce budou zdůrazněny nejatraktivnější body, jako jsou třeba památky. Ve Flyover si můžete prohlédnout i Prahu.

9. Sdílejte lokaci

Pokud klepnete na tlačítko sdílení v pravém horním rohu, zobrazí se vám nabídka možností, čítající Zprávy, Mail, sociální sítě, messengery, ale i Připomínky nebo Poznámky. Mapu si můžete i vytisknout.

10. Zobrazte historii polohy

Díky polohovým službám můžete snadno mapovat historii vašich cest. Můžete se podívat, kde jste naposledy byli a kdy to bylo, a to velmi detailně – můžete si například i zjistit, kolik času jste na určitém místě strávili. Historii najdete v Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby -> Systémové služby -> Frekventovaná místa. Pokud máte obavy o své soukromí, můžete funkci deaktivovat – víme jak.