HomeiPad30 tipů a triků pro Safari, které jste možná neznali

30 tipů a triků pro Safari, které jste možná neznali

30 tipů a triků pro Safari, které jste možná neznali

Safari, výchozí internetový prohlížeč pro zařízení Apple, bývá často neprávem podceňován, přitom jeho používání skýtá obrovské možnosti.

1. Přepněte na plnou verzi stránky

Mobilní verze nejrůznějších webů jsou užitečné a přehledné, ale někdy prostě nestačí. Apple si toho je vědom a přidal do Safari možnost rychlého přepnutí do „desktopové“ verze. Stisknete-li dlouze tlačítko pro obnovení stránky v adresním řádku, nabídne vám vaše zařízení možnost přejít na úplnou verzi stránky.

image

2. Nedávno zavřené karty

Každému se občas stane, že nedopatřením zavře právě prohlíženou stránku. Pro Safari tyto nehody nejsou žádným problémem.
Chcete-li zobrazit naposledy prohlížené stránky, stiskněte ikonku panelů v pravém dolním rohu obrazovky a poté dlouze podržte „+“.
Zobrazí se vám seznam naposledy zavřených panelů.

3. Povolit blokátory reklamy

Jen těžko byste asi hledali někoho, kdo si zobrazování reklam užívá. Proto mnoho uživatelů s nadšením uvítalo zprávu, že Apple nyní v Safari umožňuje používání tzv. ad-blockers.
Jak na to?
V první řadě si v App Storu podle vašeho výběru stáhněte příslušnou aplikaci. Pak jděte do Nastavení -> Safari -> Blokátory obsahu a aktivujte požadovanou aplikaci.

image
4. Prohlížejte v soukromí

Anonymní režim zdaleka neslouží jen k prohlížení NSFW obsahu. Díky němu dokáže například Safari zabránit tomu, aby některé weby sledovaly vaše chování na netu. Při zapnutém anonymním režimu se do paměti Safari nebudou ukládat stránky, které jste navštívili, historie prohlížení nebude zaznamenávána a nebude aktivováno automatické vyplňování.
Pro anonymní prohlížení v Safari stiskněte ikonku panelů -> Anonymní -> Hotovo.

5. Změňte vyhledávač

V nastavení Safari můžete snadno změnit vyhledávač. Běžte do Nastavení -> Safari -> Vyhledávač, kde si pak můžete vybrat mezi Googlem, Yahoo, Bingem (ano, opravdu) nebo DuckDuckGo.

6. Najít na stránce

Pole pro vyhledávání neslouží pouze k hledání na webu. Můžete z něj vyhledávat obsah na stránce, kde se právě nacházíte, podobně, jako když při práci na počítači stisknete command + F. Zadejte předmět vyhledávání do vyhledávácího pole, nechte si zobrazit výsledky bez provádění jakékoliv další akce (nesmíte stisknout „Hotovo“). Na spodní části seznamu výsledků najdete sekci „Na této stránce“.

7. Chytré vyhledávání

Safari má vestavěnou funkci inteligentního vyhledávání, která pro vás najde nejvíce relevantní odkazy a vyhledávání na základě textu, který jste zadali do vyhledávacího pole. Nepotřebujete nic nastavovat. Zkrátka zadejte URL, frázi, či slovo, a Smart Search vám už sám ukáže ty nejrelevantnější výsledky.

8. Vpřed a zpět díky gestům

Namísto klepnutí na příslušné tlačítko v menu ve spodní části obrazovce můžete jednoduše přejet prstem zleva doprava pro pohyb v historii prohlížení vpřed a zprava doleva pro návrat zpět.

9. Zobrazit ve čtečce

Pokud na svém mobilním zařízení čtete spoustu článků a textu, mohou na vás okolní prvky působit značně rušivě. Safari dokáže přepnout do režimu čtečky, který na stránce eliminuje veškeré položky kromě textu a odpovídajících obrázků.
Při prohlížení webové stránky klikněte na ikonku s řádky vlevo od pole s webovou adresou. Na možnost použití čtečky vás navíc Safari samo upozorní.

10. Četba offline

Narazíte-li na skvělý článek, ale nemůžete si ho z jakýchkoliv důvodů přečíst ihned, má i pro vás Safari řešení. Díky Seznamu četby nemusíte být kvůli čtení dokonce ani online. V menu ve spodní části obrazovky klepněte na sdílecí tlačítko a zvolte Do seznamu četby (ikonka s brýlemi). Seznam četby vyvoláte klepnutím na ikonku rozevřené knihy ve spodním menu v Safari a následným klepnutím na ikonku brýlí.

11. Rychlé přidávání do oblíbených

Pro přidání stránky do oblíbených klepněte na sdílecí tlačítko na spodním menu a pak na ikonku hvězdičky. K seznamu oblíbených stránek se dostanete z úvodní stránky Safari. Stiskněte ikonku s kartami v pravém dolním rohu obrazovky a poté krátce stiskněte prostřední tlačítko „+“. Oblíbené stránky můžete i sdílet napříč zařízeními – stačí mít aktivované sdílení iCloud. Ikonky v oblíbených můžete lehce přemisťovat dlouhým stiskem a následným přetažením, nebo – v případě, že máte zařízení s 3D Touch – pouhým přetažením.

12. Peek and Pop

Jste-li majitelem zařízení s funkcí 3D Touch, můžete se na stránku podívat, aniž byste na ni přešli. Jednoduše dlouze stiskněte příslušný link, a pokud se na stránku rozhodnete přejít, stiskněte ještě silněji.

13. Rychlé dokončení domény

Nemusíte pokaždé zadávat názvy domény po jednotlivých písmenkách. Kdykoliv píšete webovou adresu do příslušného řádku, po dlouhém stisku klávesy s tečkou vám vyjede nabídka nejčastějších domén.

14. Velikost písma

Velikost písma si můžete přizpůsobit v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění. Chcete-li však mít větší písmo pouze v době, kdy si prohlížíte nějakou webovou stránku, hledejte pomoc u Safari. Klepněte na ikonku pro zobrazení ve čtečce, kterou znáte z tipu č.9. Na pravé straně adresního řádku najdete symbol dvojitého „A“. Po klepnutí na ně můžete přizpůsobit nejen velikost písma, ale i jeho barvu a dokonce i font.

image
15. Přeorganizujte si panely

Klepnutím na ikonku panelů zobrazíte všechny aktuální stránky. Pro zavření panelu klepněte na symbol „x“, pro přesun podržte a přemístěte.

16. Karty v iCloudu

Díky iCloudu máte přístup k otevřeným kartám napříč zařízeními se společným Apple ID. Ke kartám v iCloudu se dostanete scrollováním dolů přes otevřené karty.

17. Zobrazení přes celou obrazovku

U každé stránky máte možnost jejího zobrazení v režimu full-screen. Jak na to? Jednoduše přejeďte prstem po stránce směrem nahoru a zmizí vám jak spodní menu, tak i adresní řádek.

18. Zpět na začátek

Tento trik lze uplatnit nejen v Safari. Chcete-li se při prohlížení stránky dostat zpět na její začátek, klepněte na horní část obrazovky na místo, kde je zobrazen čas.

19. Rychle zobrazit adresu a panel nástrojů

Tip č.17 nám prozradil, jak skrýt adresní řádek a panel nástrojů. Jak je dostaneme zpět na obrazovku? Klepněte na její spodní část nebo po ní přejeďte prstem směrem dolů.

20. Rychlé akce s 3D Touch

Klepnutím a stiskem ikony aplikace Safari vyvoláte menu s rychlými akcemi. Tato možnost je samozřejmě k dispozici jen u zařízení s funkcí 3D Touch.

21. Rychlé spuštění anonymního prohlížení

Pomocí 3D Touch se z domácí obrazovky můžete skokem dostat do anonymního režimu prohlížeče.

22. Sdílené odkazy

Karta sdílených odkazů zobrazuje odkazy, sdílené lidmi, které sledujete na Twitteru. Je to zajímavá cesta k zobrazení sdíleného obsahu bez nutnosti navštěvovat Twitter.
Sdílené odkazy zobrazíte po klepnutí na ikonku záložek a pak na kartu se znakem „@“. Zobrazované sdílené odkazy si můžete přizpůsobit po klepnutí na nápis Odběry v pravém dolním rohu obrazovky.

23. Omezte obsah

V Safari můžete uplatnit i rodičovskou kontrolu na prohlíženými weby. Jděte do Nastavení -> Obecné -> Omezení -> Zapnout omezení, kde nejprve zadáte čtyřmístný kód. Zde pak můžete spravovat povolený obsah.

image
24. Sdílejte stránku přes AirDrop

Webové adresy můžete sdílet i s lidmi ve svém bezprostředním okolí, pokud používají AirDrop. AirDrop sdílení můžete použít po klepnutí na sdílecí tlačítko. Pak klepněte na AirDrop a vyberte ten správný kontakt.

25. Přidejte platební kartu

Pokud přes svůj iPhone či iPad často nakupujete, můžete zadat její údaje do automatického vyplňování Safari. Otevřete Nastavení -> Safari -> Vyplňování -> Uložené platební karty -> Přidat platební kartu.
image
26. Naskenujte platební kartu

Pro naskenování platební karty použijte výše uvedený postup s tím, že namísto ručního zadávání klepnete na „Použít fotoaparát“. Fotoaparát namiřte na přední část karty a držte jej bez hnutí, dokud se potřebné údaje nenaskenují.

27. Sledujte postup načítání u iPadu

Pokud používáte na iPadu Safari, jistě jste si všimli, že aplikace otevírá jednotlivé webové stránky v panelech, jaké znáte ze Safari na Macu. Na jednotlivých panelech můžete vidět postup načítání, takže mezi nimi nemusíte přepínat.

28. Nedávno zavřené karty na iPadu

Pokud jste omylem zavřeli kartu a chcete se k ní vrátit, podržte symbol „+“ vedle adresního řádku v Safari. Zobrazí se vám všechny nedávno zavřené karty.

29. Nesledovat

Majitelé iPadů i iPhonů mají možnost nastavit si v Safari maximální soukromí. Funkce „Nesledovat“ omezí sledování vašeho chování na webu. Aktivujete ji v Nastavení -> Safari v sekci „Soukromí a zabezpečení“.

image
29. Vymažte historii a údaje o prohlížení

U otázky soukromí ještě chvíli zůstaneme. Safari samozřejmě umožňuje prohlížení v anonymním režimu, může se však stát, že budete potřebovat smazat historii a data z „normálního“ prohlížení. Tento krok můžete provést v Nastavení -> Safari -> Smazat historii a data stránek.

30. Přístup ke všem heslům

Zapomněli jste své heslo na Facebook nebo LinkedIn? Nevadí. Namísto složitého procesu obnovy pro vás máme jednodušší řešení. Veškerá hesla můžete kromě klíčenky iCloudu skladovat také v Safari, a to v Nastavení -> Safari -> Hesla.

 

Post Tags