HomeiPadJak zabezpečit své iOS zařízení?

Jak zabezpečit své iOS zařízení?

Jak si přizpůsobit klávesnici u iPhonu či iPadu + instalace klávesnicí třetích stran

Po kauze Apple vs. FBI – ale nejen díky ní – si lidé dávají čím dál větší pozor na bezpečnost svých soukromých údajů. Když se nad tím zamyslíme, pak naše iPhony v podstatě slouží ke skladování citlivých a soukromých informací. iOS se dá považovat za relativně bezpečný operační systém, existují však způsoby, jak si citlivé údaje – loginy, e-mailové adresy, zprávy, fotografie, videa a další – ochránit ještě více. Pojďme se na ně podívat.

Udržujte iOS aktuální

Náš první tip na zajištění privátních údajů je velmi jednoduchý – ujistěte se, že vaše mobilní zařízení běží na nejaktuálnější verzi iOS. Hackeři mohou příležitostně objevit nedostatky v kódování, kterých pak mohou využít, aby získali přístup k vašim osobním údajům. Neustálé nové aktualizace iOS jsou pro Apple způsobem, jak zamezit pokusům o nabourání systému.
Aktualizaci iOS by se vám měla sama připomenout, aktuálnost softwaru můžete zjistit v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru. Chcete se stát beta testery Applu a dostávat své aktualizace dříve, než zbytek světa? Podívejte se na náš návod.

Aktivujte funkci Najít iPhone

Toto doporučení se může v kontextu tématu článku zdát trochu zvláštní, ale věřte nám. Dalším krokem, který můžete v obraně před hackery podniknout, je aktivace funkce „Najít iPhone“. Původně šlo o aplikaci, kterou bylo možné stáhnout v App Storu, od vydání iOS 9 Apple z této funkce udělal nativní součást systému. Ptáte se, jakým způsobem vás aktivaci „Najít iPhone“ ochrání před hackery?
Je to jednoduché – pokud ztratíte své iOS zařízení, můžete se z jiného přístroje nalogovat do Find My iPhone a na dálku ze ztraceného zařízení vymazat úplně všechna data. Jak vymazat data na dálku? Zalogujte se do příslušné aplikace (nebo na web iCloudu), vyberte ztracené zařízení, klepněte na „Vymazat zařízení“ a potvrďte vymazaání. Jakmile se zařízení připojí k internetu, automaticky se samo vymaže.

image

Vytvořte delší heslo

Všichni znají a oceňují možnost ochrany Apple zařízení čtyřmístným číselným kódem, ale šance – byť relativně malá – na to, že jej někdo odhadne hned napoprvé, může někoho znepokojovat. V iOS 9 máte možnost zadání šestimístného kódu, ale ani ten možná hackery neodradí.
Co můžete udělat víc? Jako náhradu zkuste použít přístupové heslo. Zatímco kód obsahuje pouze čísla od 0 – 9, heslo obsahuje čísla, písmena, symboly, a rozlišuje velikost znaků, což posune zabezpečení vašeho mobilního zařízení na jinou úroveň.

  • Kód můžete na heslo změnit v Nastavení -> Touch ID a kódový zámek -> Změnit kód. Pod místem pro zadání nového kódu najdete modrý nápis „Volby kódu“, na který klepněte a vyberte příslušný druh kódu.

image

Automatické vymazání obsahu zařízení

Následující návrh může být pro některé trochu skličující, ale tento krok je skvělou volbou v případě, že se bojíte, že se někdo bude pokoušet uhodnout vaše heslo. Myšlenka spočívá v tom, že po určitém počtu nesprávně zadaného kódu iPhone automaticky vymaže svůj obsah, čímž se pro hackera stane zcela neužitečným.

Samozřejmě se našli lidé, kteří omylem funkci aktivovali a nechtěně vymazali obsah svého zařízení, ale to jsou výjimečné a extrémní případy.
Většinou jsou to ti samí lidé, kteří nepoužívají automatické zálohování do iCloudu, takže pokud si výše zmíněnou funkci chcete aktivovat, doporučujeme vám zároveň automatickou zálohu.

  • Pro aktivaci klepněte na Nastavení -> Touch ID a kódový zámek, zascrollujte zcela dolů a aktivujte možnost „Smazat data“.

image

Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů

Tento pokyn je zcela jasný – pokud ve zprávě, e-mailu či na sociálních sítích obdržíte neznámý link, neklikejte na něj. Neznámé odkazy představují potenciální hrozbu pro vaše zařízení, a ačkoliv jej třeba přímo nehacknou, mohou získat přístup třeba k vašemu e-mailovému účtu. Stránky obvykle vypadají poměrně důvěryhodně, někdy se snaží tvářit jako známé servery, ale opatrnosti není nikdy nazbyt a vždy je důležité vzít rozum do hrsti.

Deaktivujte oprávnění aplikací

Dalším krokem je odmítnutí přístupu některým aplikacím. Pokud používáte iOS aplikace, jste jistě často žádáni, abyste jim povolili přístup například k fotoaparátu, mikrofonu či kontaktům, abyste je mohli využívat v plném rozsahu. Aplikace tak může získat přístup k vaším soukromým informacím.
Apple má o vaše soukromí samozřejmě také starost, a pokud by se objevila aplikace, která by záměrně shromažďovala vaše soukromá data, byla by okamžitě z App Storu odstraněna, nicméně ta možnost zde je.

  • Pokud máte pocit, že jste nainstalovali aplikaci, které příliš nevěříte, můžete ji buďto celou smazat, nebo v Nastavení -> Soukromí povypínat její přístup k jednotlivým položkám.

Vypněte Siri

Hlasová asistentka Siri je skvělou součástí iOS a uživatelům velice usnadňuje a zpříjemňuje používání přístroje. Ale bez ohledu na to, jak moc je Siri užitečná, může být i poskytovatelem osobních údajů hackerům. Siri sice pro získání přístupu ke kontaktům, fotografiím a jiným věcem požaduje ověření, objevilo se však již několik případů, kdy se přišlo na to, jak ověření obejít.

  • Abyste odepřeli přístup k Siri ze zamčené obrazovky, jděte do Nastavení -> Touch ID a kódový zámek a v sekci „Povolit přístup při uzamčení“ deaktivujte Siri.

Vypnout automatické vyplňování

Klíčenka je na jednu stranu skvělá a velmi užitečná věc. Shromažďuje vaše přihlašovací údaje a hesla, abyste se mohli rychle a pohodlně přihlásit do vašich účtů. Každá skvělá věc má však své stinné stránky.
Pokud se do vašeho iPhonu dostane hacker, může získat snadno přístup k vašim přihlašovacím údajům.

  • Abyste zabránili automatickému vyplňování, jděte do Nastavení -> Safari -> Vyplňování a deaktivujte všechny položky.
Post Tags