HomeiPhoneCo dělat, když upustíte iPhone do vody?

Co dělat, když upustíte iPhone do vody?

Představa, že něco tak drahého by se mohlo znehodnotit relativně zanedbatelným množstvím vody, děsí každého majitele smartphonu. Než se začnou vyrábět voděodolné iPhony, musíme si vystačit s několika více či méně známými „lifehacky“ – pojďme se na ně nyní společně podívat.

Rychle ho vyndejte z vody!

Zní to jako samozřejmost, ale je to tak. Není čas odevzdaně sledovat, jak váš drahý iPhone plave v záchodové míse, zahradním bazénu, v potoce či kdekoliv jinde. Čím dříve jej ze smrtící lázně vytáhnete, tím lépe. I sekundy mohou tvořit obrovský rozdíl ve stavu telefonu.

Vypněte ho. Nechte ho být.

Přirozenou reakcí je telefon řádně prozkoumat a zjistit, jak moc zůstal funkční. Nedělejte to. V žádném případě. Když svůj zmoklý iPhone okamžitě vypnete, můžete značně redukovat škody, způsobené vodou. Máte dvě možnosti: buďto dlouze podržíte současně vypínací tlačítko a home button, nebo klasicky jen vypínací tlačítko a vypnout přístroj přejetím prstem po displeji. Samozřejmostí by mělo také být okamžité odpojení případného připojeného zařízení, jako jsou sluchátka nebo power banka.

Sundejte kryty a obaly

Voda si může najít svou cestu do mezer ve vašem krytu nebo obalu, resp. mezi obal a zařízení, proto svůj iPhone okamžitě „svlékněte“. Ochranné sklo by nemělo představovat problém, pokud pod ním neuvidíte vodní bublinu.

Vysušte ho

Další krok, který se může zdát jako samozřejmost, ale v panice na něj můžeme zapomenout. Pečlivě vysušte váš iPhone! Pomocí dobře savého kusu tkaniny se pokuste odstranit co největší množství vody. K vysušení drobných zákoutí můžete opatrně použít vatovou tyčinku.

Rýže nebo silica gel

Pokud jste natolik předvídaví, že si pečlivě schováváte každý sáček silikagelu, který se k vám dostane, nastala právě teď vaše chvíle. A když nemáte silikagel, zkuste rýži. Vložte svůj iPhone do uzavíratelného sáčku, plného rýže nebo silikagelu. Je potřeba, aby byl celý přístroj pokrytý savým materiálem, takže sáček naplňte skutečně po okraj. Snažte se z něj vymačkat co nejvíce vzduchu. A nyní přejdeme k té nejtěžší části…

Nechte iPhone 48 hodin odpočívat

Víme, že je to těžké. Telefon se stal takřka další součástí vašeho těla. Potřebujete ho k práci, ke komunikaci s rodinou, k zábavě. Ale čím déle jej ponecháte v sáčku, tím vyšší je šance na jeho záchranu. Rýže (či silikagel) totiž absorbuje téměř veškerou nadměrnou vlhkost z telefonu.

Zkontrolujte a případně zapněte přístroj

Po vytažení iPhonu ze sáčku s rýží s pořádně podívejte, jestli je na něm ještě nějaká vlhkost. Pokud ano, ponechte ho ještě v sáčku. Pokud vypadá „suše“, můžete ho zkusit zapnout a začít zjišťovat způsobené škody.