HomeAplikaceProzkoumejte místo na svém disku s těmito 3 aplikacemi + ulehčete svému Macu!

Prozkoumejte místo na svém disku s těmito 3 aplikacemi + ulehčete svému Macu!

Prozkoumejte místo na svém disku s těmito 3 aplikacemi

U řady Maců je jen otázka času, kdy se jejich uživatelé setkají s obávanou hláškou o téměř plném startovacím disku, což většinou vede ke zběsilým pátracím akcím v hlubinách Finderu a zoufalému mazání postradatelných položek. Zjištění, co nejvíce požírá kapacitu vašeho disku, můžete samozřejmě provést i sami „ručně“, současně ale máte k dispozici i poměrně velké množství aplikací, které podrobnou analýzu provedou snadno a rychle za vás.

My vám nyní představujeme tři nejlepší a nejpopulárnější analyzátory disku pro Mac. Jde buďto o freeware, nebo o trial verze zdarma.

I při používání analyzátorů je potřeba mít na paměti, že byste nic neměli mazat bez předchozího uvážení. Analyzátory totiž proniknou skutečně až do samých hlubin vašeho disku a umožní vám vymazat i systémové soubory, složky, a další potřebné komponenty včetně důležitých osobních dat. Bylo by dobré před pročištěním disku nejprve provést jeho zálohu s Time Machine a předejít tak tomu, abyste po případném nechtěném smazání důležtiých souborů museli provádět kompletní reinstalaci systému. Pojďme na to.

DaisyDisk

DaisyDisk patří mezi nejatraktivnější nástroje k analýze místa na disku. Přichází s krásným a intuitivním rozhraním, které vám obsah vašeho disku demonstruje na přehledných kruhových diagramech. Z hlediska vizualizace dat je těžké pro DaisyDisk hledat konkurenta, navíc je aplikace velice rychlá.

Bezplatná verze DaisyDisk je vysoce funkční. Pomůže vám vyčistit disk a umožní přístup ke všem nalezeným souborům a složkám (klikněte pravým tlačítkem myši nebo dvěma prsty na touchpadu a poté na „Show in Finder“), takže si jistě vystačíte pouze s ní.

Stáhnout (trial verze zdarma, plná verze 10 dolarů)

daisydisk
OmniDiskSweeper

OmniDiskSweeper je skvělá aplikace, jejíž rozhraní není nepodobné Finderu, díky čemuž můžete snadno dohledat velké soubory a složky. Soubory se zobrazují v sestupném pořadí podle velikosti, takže je velice jednoduché zjistit, co vám zabírá nejvíce úložného prostoru.

Stáhnout (zdarma)

omnidisksweeper-02-652x535
Disk Inventory X

Disk Inventory patří ke starším, již tradičním aplikacím pro Mac. Její rozhraní by možná potřebovalo trochu upravit, funkčnost je však na vysoké úrovni a aplikace funguje skvěle – snadno a poměrně rychle díky ní objevíte velké bloky dat, například obrovské množství fotografií, ukryté v zip archivu. Jediný problém může být možná v tom, že modernější verze OS X řadí soubory podle toho, která aplikace je otevírá, což může být oproti řazení podle typu souboru trochu matoucí. Disk Inventory je nicméně zdarma, takže pokud zjistíte, že to není váš šálek čaje, můžete aplikaci bez problémů smazat.

Obrovskou výhodou Disk Inventory je její „stáří“, díky kterému je podporována i staršími verzemi Mac OS X.

Stáhnout (zdarma)

inventory

Bonus – Finder!

Pokud se vám nechce stahovat žádná z aplikací třetích stran, vyhledá vám velké soubory i starý zlatý Finder. Jak si s téměř plným diskem poradit pomocí Finderu? Čtěte zde!
Chcete váš Mac podrobit skutečně dokonalé analýze a diagnostice? Kontaktujte nás!