HomeMacMac OS X: Jak načasovat screenshot – naplánujte si vyfocení obrazovky!

Mac OS X: Jak načasovat screenshot – naplánujte si vyfocení obrazovky!

Screenshoty na Macu asi čas od času pořizuje každý. Většina uživatelů se naučila dvě základní klávesové zkratky a nemá ani tušení, že se pořízení snímku obrazovky dá načasovat. Jak?

Základní klávesové zkratky pro pořízení screenshotů na Macu určitě zná každý: kombinací kláves Command + Shift + 3 pořídíte snímek celé obrazovky, kombinace Command + Shift + 4 vám umožní pořídit screenshot vybraného výřezu.

Někdy se ale může stát, že je těch kombinací kláves příliš a zdánlivě neexistuje způsob, jak požadovaný screenshot pořídit, třeba když musíte držet klávesu alt/option pro zobrazení menu – OS X vám neumožní držet klávesu jednu klávesu a zároveň pomocí dalších kláves pořídit snímek obrazovky.

Řešení tohoto problému ale existuje, a není složité. OS X umožňuje uživatelům pořízení screenshotu načasovat, takže stisky kláves vůbec nemusíte řešit.

Jak pořídit načasovaný screenshot v Macu

Poslouží vám málo známá nativní utilitka s názvem Grab. Postupujte podle návodu:

  • Otevřete Aplikace -> Utility a spusťte Grab.Snímek obrazovky 2016-05-16 v 9.01.47
  • V menu v horní části obrazovky klikněte na Záběr -> Časovaná obrazovka. Alternativou je klávesová zkratka Shift ⇧ + Command ⌘ + Z.Snímek obrazovky 2016-05-16 v 9.04.43
  • Otevře se vám okno s upozorněním, že za deset sekund bude pořízen snímek obrazovky.Snímek obrazovky 2016-05-16 v 9.05.38
  • Až budete připraveni, klikněte na „Spustit spínač“.

V průběhu odpočtu můžete provádět jakékoliv akce a mačkat libovolné klávesy – včetně již zmíněné Alt/Option pro zobrazení skrytého menu. Po skončení odpočtu bude pořízen snímek celé obrazovky, který pak můžete uložit, kam potřebujete.