HomeAplikaceAplikace iBooks v Mac OS X: 26 tipů i pro úplné začátečníky

Aplikace iBooks v Mac OS X: 26 tipů i pro úplné začátečníky

iBooks na Macu: 26 tipů i pro úplné začátečníky

Jak využít aplikaci iBooks naplno i na vašem Macu? Vaše iBooks kolekce je díky iCloudu synchronizována napříč zařízeními. Od dob vydání OS X Mavericks můžete knihy nakupovat a číst i na vašem Macu. V dnešním článku si povíme, jak z iBooks dostat maximum i na této platformě.

1. Otevřete iBooks a klikněte na iBooks Store v levém horním rohu. Jak můžete vidět, Apple řadí knihy v iBooks Storu do nejrůznějších kategorií, což vám hledání té správné knihy jistě usnadní. Kromě klasických žebříčků můžete vidět i kategorie novinek, nejprodávanějších autorů nebo třeba bestsellerů pod určitou cenu. Někteří z vás jistě uvítají kategorii „Bezplatné“, kam Apple kromě jiného zařadil například i nejrůznější návody a uživatelské příručky.

2. Vyberte tedy požadovanou knihu a v levém panelu okna iBooks klikněte buďto na tlačítko s cenou pro koupi plné verze, nebo na možnost stažení ukázky zdarma (ta ovšem není k dispozici u všech titulů). V případě koupě knihy budete svou objednávku ještě muset stvrdit zadáním hesla k vašemu Apple ID.

3. Po objednání musíte titul ještě stáhnout. Chcete-li, aby iBooks prováděly stahování automaticky, klikněte v menu v horní části obrazovky na Předvolby -> Obchod, a zaškrtněte možnost „Automaticky stahovat nové nákupy“.

Snímek obrazovky 2016-05-12 v 9.11.37

4. Aplikace iBooks je asociována s vaším Apple ID. Vámi stažené knihy můžete číst až na pěti Macích. Autorizaci Macu provedete po kliknutí na Předvolby v menu v horní části obrazovky. V okně předvoleb klikněte na Obchod -> Autorizovat tento počítač.
5. Jak už jsme zmínili na začátku, u některých titulů máte možnost stáhnout před samotným zakoupením ukázku zdarma. Zpravidla jde o první kapitolu knihy, rozsah ukázky může čítat od několika po několik desítek stránek. Možnost zakoupit celou knihu se vám zobrazí na každé straně ukázky včetně té poslední.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 9.07.04

6. Pokud narazíte na titul, o kterém si myslíte, že by mohl zaujmout někoho z vašich blízkých, šipka vedle tlačítka s cenou knihy vám dá na výběr ze sdílení prostřednictvím Twitteru, e-mailu, zpráv, Facebooku, ale i pouhého zkopírování linku nebo uložení na Wishlist.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 9.52.00
7. Pro návrat do vaší knihovny iBooks provedete kliknutím na nadpis Knihovna v levém horním rohu.

8. V iBooks můžete nastavit i rodičovský zámek, abyste omezili přístupu vašich dětí k „nevhodné“ literatuře. V iBooks klikněte v menu v horní části obrazovky na Předvolby -> Dohled. Po kliknutí na ikonku zámku v levém dolním rohu okna a po zadání hesla, kterým se přihlašujete k počítači, můžete provést změny v podobě úplného zákazu iBooks nebo omezení explicitiního obsahu.

Snímek obrazovky 2016-05-12 v 10.15.31
9. Knihu v iBooks otevřete jednoduše kliknutím na její přebal. Kniha se vám otevře i v případě, že ji nemáte staženou ve svém Macu. Z iCloudu ji stáhnete kliknutím na ikonku oblaku v pravém horním rohu přebalu.
10. V knize na Macu můžete listovat obdobně jako na mobilním zařízení, jen místo klepnutí na pravou stranu pro posun vpřed a na levou pro posun vzad použijete kliknutí kurzorem myši. Když zabrousíte kurzorem do horní části okna s rozečtenou knihou, zobrazí se vám lišta s možností přechodu na obsah, zobrazení záložek, přizpůsobení písma a dalších nastavení.

Snímek obrazovky 2016-05-12 v 10.22.33
11. V knize v iBooks můžete i snadno vyhledávat, a to kliknutím na ikonu lupy v pravém horním rohu knihy.

12. Obrovskou výhodou iCloudového sdílení je to, že místo, kde jste přestali číst na jednom zařízení, se vám po otevření knihy zobrazí na kterémkoliv jiném zařízení. Nepotřebujete tedy žádné záložky. Pokud si ale i přesto potřebujete některou ze stránek založit pro příště, zkrátka klikněte na příslušnou značku v pravém horním rohu knihy. Záložek můžete přidat neomezené množství.

13. Vzhled iBooks si do jisté míry můžete i přizpůsobit. V menu v horní části obrazovky klikněte na Zobrazení, kde můžete nastavit způsob zobrazování stránek, velikost i motivy.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 10.27.57

14. Knihy v iBooks na Macu si můžete prohlížet i v režimu celé obrazovky – stačí kliknout na dvojsměrnou šipku v pravém horním rohu.

15. Některé knihy vám umožní měnit font, kterým jsou napsané. Na výběr máte z několika fontů a měnit můžete i velikost písma.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 10.40.33

16. Změnit můžete i barvu pozadí knihy – opět pouze u některých titulů.

17. Pokud vám nevyhovuje způsob dělení odstavců, můžete to v iBooks -> Předvolby -> Obecné změnit zaškrtnutím možnosti „Ponechat přirozené zalamování řádků“.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 10.45.52

18. Díky iBooks Author můžete v aplikaci zobrazit i knihy s multimediálním obsahem. Ty obsahují například videa, 3D objekty, slideshows a další. Kromě toho se v iBooks můžete účastnit i kvízů.

19. Rozšířené možnosti máte ale i u klasických knih. Můžete přidávat poznámky, zvýrazňovat text a do levého sloupce přidávat komentáře. Pro přidání poznámky vyberte požadovaný text, zvolte „Přidat poznámku“ a napište, co potřebujete. Text s přidanou poznámkou zůstane zvýrazněný s malým barevným čtverečkem po levé straně. Barvu označení můžete zvolit dle svého výběru.Snímek obrazovky 2016-05-12 v 11.07.48

20. Pro zobrazení poznámek a zvýrazněného textu klikněte na ikonu poznámky v levé horní části knihy. Pokud tam příslušnou ikonu nenacházíte, umístíte ji tam po kliknutí na Zobrazit v menu v horní části obrazovky a volbou „Zobrazit panel poznámek“.

Snímek obrazovky 2016-05-12 v 11.12.52
21. Pasáže v knize můžete pouze zvýraznit bez přidávání poznámek či komentářů. Na výběr máte z několika barev.
22. Poznámky můžete procházet kliknutím na výše zmíněnou ikonku.
23. Pokud kniha, kterou čtete, byla vytvořena v iBooks Author, můžete její obsah, poznámky a zvýrazněné části zobrazit ve formě studijních karet. Klikněte na „Zobrazení“ v horní části obrazovky a zvolte „Zobrazit studijní karty“. Karty můžete přetáčet nebo zobrazovat v proházeném pořadí.
24. Otevřít si můžete i více než jen jednu knihu, což opět ocení zejména studenti.
25. Text v iBooks můžete kopírovat a vkládat, bohužel to ale neumožňují všechny knihy.
26. Některé knihy umožňují i hlasité předčítání. Zda to umožňuje zrovna vámi čtená kniha, zjistíte podle ikonky reproduktoru, nebo když v menu v horní části obrazovky kliknete na „Úpravy“ a řeč. U knih, které předčítání neumožňují, můžete kliknout pravým tlačítkem myši na text, zvolit „Další“ a „Zahájit předčítání“. Předčítání ukončíte obdobným postupem.

Snímek obrazovky 2016-05-12 v 11.35.44Snímek obrazovky 2016-05-12 v 11.37.46

Post Tags