HomeFoto & VideoJak na zálohu fotografií – iCloud a jiné

Jak na zálohu fotografií – iCloud a jiné

Ať už fotíte každou vteřinu svého života, nebo se snažíte zachytit jen ty nejvzácnější okamžiky, určitě o své snímky nechcete přijít. Přinášíme vám seznam nejlepších možností zálohy vašich fotografií, díky kterým své poklady neztratíte.

Záloha s pomocí iCloudu

iCloud je neoddělitelnou součástí Apple produktů. V základní bezplatné sestavě nabízí uživatelům 5GB úložiště, kam se po nastavení veškeré fotografie automaticky ukládají a jsou synchronizovány se všemi Apple zařízeními. Správa iCloudu není složitá a fotografie z knihovny iCloudu lze snadno sdílet a třídit do alb.

Mezi negativa iCloudu může pro někoho patřit například nákladný upgrade, někdo zas nemusí důvěřovat v jeho zabezpečení, obzvlášť po aféře s fotografiemi celebrit v roce 2014. 5GB vám postupem času zkrátka přestane stačit, obzvlášť, pokud pořizujete fotografie z více zařízení.

Chcete-li knihovnu fotografií v iCloudu deaktivovat, jděte do Nastavení -> iCloud -> Fotografie a zde zálohování vypněte.image

Záloha do Dropboxu

Dropbox patří mezi oblíbence, co se cloudových úložišť týče. Je multiplatformní, jeho používání je velice snadné a podporuje hi-res fotografie. Jeho Business verze neklade žádná omezení na velikost souborů. Příliš mnoho starostí si s Dropboxem dělat nemusíte – nahrávání fotografií lze nastavit jako automatické.

Základ je menší, než u iCloudu – 2GB – ale navýšení můžete kromě placené formy dosáhnout i sdílením (za jednoho „získaného“ člověka vám Dropbox načte dalších 500MB) nebo pouhým absolvováním začátečnického tutoriálu (250GB).

Zálohování fotografií s Boxem

Box nabízí v začátku 10GB úložiště zdarma. Jeho webové rozhraní je uživatelsky velice příjemné a zacházení s fotografiemi snadné, nabízí rovněž velmi silné zabezpečení.

Jediným negativem Boxu je prakticky nulová možnost automatické synchronizace – musíte se vždy přihlásit a specifikovat, které soubory chcete nahrát.

Microsoft Box

Záloha s OneDrive

OneDrive od Microsoftu neslouží pouze uživatelům Windows, ale je silnou platformou služeb s řadou výhod. Například předplatitelé Office365 dostanou 1TB volného místa, noví uživatelé pak 5GB. Služba kromě jiného nabízí i dvoufázové ověření, čímž zajišťuje ještě vyšší bezpečnost.

OneDrive

Zálohování s Google Drive/Google+

Zálohování s Google Drive s sebou nese nemálo výhod, mezi něž patří například umírněné ceny, neomezený prostor pro „standardní“ velikosti obrázků nebo velkorysých 30GB místa zdarma. Co se zabezpečení týče, nabízí i Google Drive dvoufázové ověření.

Menší zádrhel tkví v tom, že zmíněných 30GB nezahrnuje pouze Google Drive, ale i Gmail a fotky na Google+.

Zatím neexistuje způsob, jak automaticky nahrávat fotografie z vašeho telefonu do Drivu, ale v aplikaci G+ můžete využít funkce automatického zálohování.

Zálohování s iTunes

Zálohování fotografií přes iTunes je alternativou zálohy do iCloudu. Je trochu krkolomnější a prostředí iTunes nemusí každému vyhovovat, ale může se hodit těm, kteří přenášejí větší množství snímků.

Samozřejmě se při této variantě zálohování neobejdete bez zapojení svého mobilního zařízení k počítači. Po kliknutí na ikonku vašeho zařízení v horní části okna iTunes se vám v levém panelu ukáže seznam, z nějž vyberete položku „Fotografie“. Poté už jen zahájíte synchronizaci. Máte-li obavu o svá data, využijte možnost zašifrovaného zálohování. Pokud byste se chtěli s iTunes více „spřátelit“, zkuste náš návod.

Záloha fotografií na pevný disk

Se zálohou na pevný disk málokdy šlápnete vedle, i když i ona má svá „proti“. Je však svým způsobem nejlevnější, nejbezpečnější a nejpohodlnější.

Spíše než HDD svého Macu využijete externí disk, protože někdy potřebujete fyzicky přenášet pouze svá data, nikoliv celý počítač. Nabídka je velice široká od klasických disků s obrovskou kapacitou až po karty, které se vejdou do vaší peněženky.

…a jiné metody…

Variantou mohou být sociální sítě, i když tam samozřejmě nejde o zálohování jako takové a „uskladnění“ fotografií bývá na úkor jejich množství, rozměrů i kvality.

U Facebooku můžete využít 2GB místa pro fotografie, nastavené jako soukromé.

Instagram nabízí neomezené množství fotografií i videí a u Flickru můžete využít až 1TB úložiště. Klientům Amazon Prime je k dispozici Amazon Cloud Drive s 50GB zdarma.