HomeiPadiMessages v iOS 9 – průvodce pro začátečníky

iMessages v iOS 9 – průvodce pro začátečníky

iMessages v iOS 9 - průvodce pro začátečníky

Aplikace Zprávy v iOS 9 vám – jak jinak – umožňuje zasílat a přijímat jak klasické, tak i multimediální zprávy. Kromě toho nabízí ale i plno dalších skvělých funkcí pro ještě lepší možnosti konverzace. Zprávy iMessages – jak již název napovídá – lze vzájemně zasílat jen mezi Apple zařízeními. Zasílání zpráv je bezplatné, zařízení jen musí být připojené k internetu. Aplikace do jisté míry simuluje sociální sítě, jako je například Facebook, a to v tom, že vám umožňuje vytvářet skupiny a domlouvat události. Nad konverzacemi v aplikaci Zprávy můžete mít naprostou kontrolu v podobě změny způsobu konverzace, jejího ztlumení nebo zablokování odesílatele.

Aktivace iMessages

Aplikace Zprávy umožňuje odesílat tři druhy zpráv – iMessages, klasické SMS a multimediální MMS zprávy. Pokud svá zařízení synchronizujete, můžete zprávy odesílat i z iPadu bez SIM karty.

  • Pro aktivaci iMessages jděte do Nastavení -> Zprávy a zapněte iMessages.

Možnosti kontaktů

V Nastavení -> Zprávy -> Odesílání a příjem nastavte kromě svého telefonního čísla i e-mailové adresy, na kterých vás ostatní majitelé Apple zařízení můžou kontaktovat přes iMessages.

V této sekci nastavení si můžete i zvolit, zda iMessages budete odesílat ze svého telefonního čísla nebo mailu.

Psaní zprávy

Psaní zahájíte klepnutím na ikonku papíru s tužkou v pravém horním rohu aplikace. Příjemce zadáte buďto napsáním jména (pokud ho máte v kontaktech), telefonního čísla, nebo klepnutím na tlačítko „+“ a ručním výběrem ze seznamu kontaktů.

Příjemců můžete samozřejmě nastavit více – jen si dejte pozor u iMessages, kdy přidáním dalšího příjemce neodešlete dotyčnému jen kopii zprávy, ale zahájíte skupinovou konverzaci.

Možnosti zpráv

V nastavení zpráv můžete zvolit, jestli ke zprávám budete přidávat i předmět, jak dlouho chcete zprávy v paměti telefonu ponechat nebo jestli v případě, že nejsou k dispozici iMessages, váš telefon přepne na klasické SMS. Nastavit můžete i dobu, po které vyprší audio a video zprávy – výchozí nastavení je dvě minuty.

panter

Skupinová konverzace

Ve výchozím nastavení jsou skupinové konverzace pojmenovány podle jmen jejich účastníků, to lze ale snadno změnit. Pokud v pravém horním rohu konverzace klepnete na Podrobnosti, získáte možnost konverzace pojmenovat podle svého.

Chcete-li někoho z konverzace vyřadit, posuňte jeho jméno zprava doleva a ukáže se vám příslušné tlačítko.

Sdílejte svou polohu

Pokud při psaní zprávy klepnete na Podrobnosti v pravém horním rohu displeje (vedle jména příjemce), můžete dotyčnému odeslat svou aktuální polohu. Klepnutím na „Sdílet polohu“ umožníte sdílení polohy po dobu jedné hodiny, jednoho dne, nebo natrvalo.

Pokud vám váš protějšek pošle ve zprávě svou polohu, klepnutím aktivujete zobrazení mapy přes celou obrazovku. Pak už jen stačí zvolit způsob navigace a klepnout na „Zahájit“.

Ztlumení konverzace

Pokud se některá z vašich konverzací podobá svou intenzitou chatu a vy si nepřejet být rušeni, můžete ji ztlumit. Opět klepněte na Podrobnosti v pravém horním rohu displeje a zapněte „Nerušit“.

Tímto tlačítkem vypnete upozornění vždy pouze na jednu konkrétní konverzaci. Zprávy budete dostávat i nadále.

Zablokovat odesílatele

Odesílatele nevyžádaných zpráv můžete snadno zablokovat. Klepněte na „Podrobnosti“ a vedle jména nebo čísla odesílatele klepněte na symbol „i“ v kroužku a zcela ve spodní části menu klepněte na „Zablokovat volajícího“. Seznam zablokovaných odesílatelů najdete v Nastavení -> Zprávy -> Blokované.

Rychlá odpověď

Pokud obdržíte upozornění na novou zprávu, nemusíte ustávat v činnosti a otvírat příslušnou aplikaci. Na zamčené obrazovce posuňte oznámení o zprávě doleva a klepněte na „Odpovědět“, případně na iPadu stáhněte oznámení se zprávou dolů.

Audio možnosti

Při psaní iMessage stiskněte a podržte ikonku mikrofonu vpravo od pole pro psaní zprávy. Můžete pak nahrát hlasovou zprávu.

Po nahrání zprávy si ji můžete poslechnout a následně snadno odeslat či smazat.

Odeslání fotografie nebo videa

Nalevo od pole pro psaní zprávy najdete ikonku fotoaparátu. Když na ni klepnete, můžete záznam či snímek buďto přímo pořídit, nebo vybrat z knihovny fotografií.

Prohlédnout přílohy

Po klepnutí na Podrobnosti v pravém horním rohu displeje se vám zobrazí všechny přílohy, zaslané v rámci veškerých konverzací s daným uživatelem. Pozor – fotografie a videa, která vám dotyčný zaslal v rámci skupinové konverzace, najdete v příslušné skupině. Když na přílohu klepnete a podržíte, získáte možnost fotografii či video smazat, zkopírovat či uložit (po klepnutí na „Další“).

Přesměrování na Mac

Od dob iOS 8 a OS X Yosemite máte možnost dokončit zprávu, kterou rozepíšete na mobilním zařízení, na klávesnici vašeho Macu.

Je potřeba, aby obě zařízení byla připojena na stejnou Wi-Fi síť a sdílela stejný iCloud účet. Kromě zpráv můžete na zařízení se stejným iCloud účtem a sdílenou Wi-Fi sítí přijímat a vytáčet i hovory.