HomeFoto & VideoMac OS X: Práce s fotografiemi v aplikaci Photos – vyvážení bílé, přidání textu, odstranění šumu a další možnosti

Mac OS X: Práce s fotografiemi v aplikaci Photos – vyvážení bílé, přidání textu, odstranění šumu a další možnosti

Osmiúrovňová úprava fotek

Aplikace Fotky umožňuje lehce pokročilé úpravy vašich snímků. Základem je samozřejmě import do aplikace. Ten může být proveden buďto automaticky – třeba po připojení vašeho iOS zařízení – nebo výběrem fotky, uložené na pevném disku, ve Finderu, a jejího přenosu do aplikace po kliknutí na sdílecí tlačítko a volbu Fotek. Pro úpravy klikněte na „Upravit“ v pravém horním rohu okna aplikace. Fotografie můžete upravovat na osmi úrovních, díky čemuž získáte perfektní kontrolu nad všemi možnými aspekty snímku počínaje světlostí a konče retuší drobných vad. Například již jmenovanou světlost můžete upravovat pouze třeba jen v nejtmavších místech snímků nebo naopak v těch nejsvětlejších.

Snímek obrazovky 2016-05-26 v 8.14.27

Upravovat můžete i histogram RGB – tedy červené, zelené a modré tóny – a to jak celkově, tak i pouze jednotlivé tóny.

Přidání textu

Tato funkce se bude hodit zejména tehdy, připravujete-li ve Fotkách obrázky do nějaké prezentace.

 • Snímky, potřebné pro prezentaci, nahrajte do Fotek.
 • V horním panelu okna aplikace klikněte na Projekty.
 • Klikněte na tlačítko „+“ po pravé straně a zvolte „Prezentace“.Snímek obrazovky 2016-05-26 v 8.35.48
 • Vyberte snímek, ke kterému chcete přidat text, a přidejte ho do prezentace.
 • Tentokrát klikněte na symbol „+“ v pravé dolní části obrazovky a zvolte „Přidat text“.Snímek obrazovky 2016-05-26 v 8.35.32 Snímek obrazovky 2016-05-26 v 8.34.38
 • Stiskem kláves „Command + T“ vyvoláte menu s možnostmi textu.Snímek obrazovky 2016-05-26 v 8.37.39

Text můžete vybarvit odstínem, který se reálně nachází na zvolené fotografii:

 • V menu s možnostmi textu klikněte na barvu textu a v okně s možnostmi barev pak na symbol fotky.
 • V dolní části okna s barvami klikněte na symbol kapátka a poté zaměřte ve fotografii barvu, kterou chcete mít v textu.

Pokud chcete měnit pořadí fotografií, vyberte požadovaný snímek, klikněte na něj a dlouze podržte. Poté můžete snímky libovolně posouvat.

Úprava okrajů a vinětace

Vinětace je původně důsledkem konstrukce objektivu, která se ve výsledku – v závislosti na kvalitě přístroje – projevuje tmavšími okraji snímku. Může být způsobena i vadou clony nebo čočky. Vinětace však může být i vítaným vylepšením vašich fotografií. Jak na ni v aplikaci Fotky?

 • Otevřete snímek v aplikaci a klikněte na „Upravit“. Můžete i stisknout klávesu „A“.
 • Klikněte na modrý nápis „Přidat“ a vyberte položku „Vinětace“.
 • Na posuvníku upravte intenzitu ztmavení okrajů.
 • Kliknutím na šipku vpravo aktivujete možnost přizpůsobení poloměru a změkčení.Snímek obrazovky 2016-05-26 v 9.21.20

Úrovně

O těchto úpravách jsme psali již v úvodu. Po kliknutí na modrý nápis „Přidat“ a zvolení položky „Úrovně“ můžete upravovat úroveň červené, zelené a modré (jednotlivě i celkově) nebo jasu. Pro výběr jednotlivých položek k úpravě klikněte na symbol tří linek napravo od nápisu.Snímek obrazovky 2016-05-26 v 10.01.01

Jednotlivé úpravy provedete kliknutím a tažením malých kruhových bodů pod grafem.

Odstranění šumu

Šum jistě znáte již z analogové fotografie – laicky vzato jsou to „zrna“ na filmu. Šum se ale nevyhýbá ani fotografii digitální a nejčastěji souvisí s kvalitou fotoaparátu. Faktorů, majících na vznik šumu vliv, je však nepřeberně a ne vždy je v našich silách je ovlivnit už při pořizování snímku. Naštěstí existuje řada více či méně kvalitních a propracovaních digitálních nástrojů k odstranění šumu a jedním takovým disponuje i aplikace Fotky.

 • Vedle nápisu „Úpravy“ klikněte na modrý nápis „Přidat“ a zvolte „Redukce šumu“.
 • Na posuvníku pak přizpůsobte intenzitu úprav.

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé vám pomůže zkorigovat barevné zkreslení, způsobené světelnými zdroji při focení. Filmy pro analogovou fotografii nesly označení podle toho, jestli byly určené pro fotografování v interiéru, nebo venku – resp. pod umělým nebo přírodním světlem. U digitálních fotoaparátů – jak samotných přístrojů, tak i fotoaparáty, které jsou součástí mobilních telefonů – můžeme světlo upravit buďto přímo při pořizování snímku za pomoci přednastavených barev, pomocí filtrů k objektivu, nebo dodatečně při úpravě pořízeného snímku.

 • Otevřete snímek v aplikaci Fotky.
 • Klikněte na „Upravit“ vpravo nahoře a stiskněte klávesu „A“.
 • Klikněte na modrý nápis „Přidat“ a vyberte „Vyvážení bílé“.
 • Po kliknutí na šipku vpravo od nápisu můžete přizpůsobit jednotlivé aspekty.