HomeAppleApple připravuje nový 5K displej. Možná bude mít vlastní GPU.

Apple připravuje nový 5K displej. Možná bude mít vlastní GPU.

WWDC je tradičně spíše „softwarovou konferencí“, na nový hardware se tedy spíše nemůžeme těšit. Řada indicií však naznačuje, že se co nevidět dočkáme nového Apple displeje.

Stane se Thunderbolt displej minulostí? Již nyní ho začínají zastiňovat Retina MacBooky a iMacy, co se rozlišení a kvality týče. Navíc se proslýchá, že Thunderbolt pomalu, ale jistě mizí z Apple Storů i ze skladů, aniž by cokoliv naznačovalo doplnění zásob. Výše uvedené skutečnosti bývají poměrně jasným indikátorem toho, že se schyluje k výměně. Nechme se překvapit, jestli bude nový displej představen již na blížící se WWDC. Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že displej půjde do prodeje až později tento rok, ale na konferenci se o něm oficiální dozvíme. Nový displej by měl tedy nabídnout 5K rozlišení – 5120 x 2880 pixelů. Podle některých zdrojů by měl nový displej mít přímo integrovaný grafický procesor.

Na první pohled se myšlenka integrovaného GPU může zdát jako přinejmenším bláznivá. Zdroje, na které se odkazuje server 9to5Mac, uvádějí, že jedním z důvodů je kompatiblita s co možná nejvyšším počtem zejména budoucích Maců. Současná filozofie Applu klade veliký důraz na mobilitu a prostorovou úspornost počítačů, což je často v rozporu s nároky na sílu grafického procesoru. Společnost se zkrátka snaží vyprodukovat silné řady MacBooků a MacBooků Pro, které by pracovaly s 5K externím displeji. Řešením by tedy mohla být produkce displejů s integrovaným GPU, který by v případě potřeby „převzal velení“ nad grafikou připojeného Macu.

Po updatu operačního systému by tento proces měl vždy proběhnout „sám od sebe“. V praxi by to mělo vypadat tak, že se Mac po připojení k novému Apple displeji „rozhodne“, jestli bude využívat svou interní grafiku, nebo se spolehne na GPU, integrované v novém displeji. Z toho je zřejmé, že obě grafiky nikdy nebudou pracovat naráz. O formě propojení nového displeje s Macem zatím žádné podrobnosti nejsou známy, nejvíce ze všeho však připadá v úvahu spojení přes USB-C port. Designově se nový displej bude nejspíš velice podobat současné řadě iMaců.

Zatím není jasné, kdy Apple plánuje nový displej poslat do světa. Stejně tak není jasný ani jeho název – přestože jde o pokračovatelel Thunderbolt displejů, je docela možné, že Apple „Thunderbolt“ z názvu vyškrtne. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že nový displej od Applu je na spadnutí – a je již rozhodně potřeba. Nechme se překvapit, co přinese letošní WWDC.