HomeAppleCo mohou od WWDC 2016 čekat majitelé iPadů Pro + jak sledovat živý přenos!

Co mohou od WWDC 2016 čekat majitelé iPadů Pro + jak sledovat živý přenos!

Vývojářská konference Applu se kvapem blíží a my vás o ní samozřejmě informujeme. Už jsme si představili letošní wishlist, podívali jsme se blíže na „konferenční“ aplikaci pro iOS a dnes si řekneme, jaké výsledky by WWDC mohla přinést uživatelům nových iPadů Pro a jak na její živý stream. Apple v den konference spustí na příslušné stránce živý stream své vývojářské události. Stejně jako v minulých letech ho budete moci sledovat v pohodlí vašeho domova od samého začátku.

Jak tedy na stream WWDC keynote 2016?

Vše odstartuje 13. června v 19.00 hodin středoevropského času. Pokud chcete, aby vám nic neuniklo, můžete událost „naladit“ na svém Macu, iPhonu i iPadu. A pokud jste majiteli Apple TV, můžete na WWDC koukat na velké obrazovce vašeho televizoru.

Psali jsme to již několikrát a zdůrazníme to znovu: WWDC je převážně softwarovou záležitostí, na iPhone 7 či nový MacBook Pro si tedy budeme muset nejspíš ještě nějaký ten měsíc počkat. S největší pravděpodobností můžeme očekávat iOS 10, watchOS 3, OS X 10.12 (nebo macOS) a tvOS 10.

Živě tu pro vás bude samozřejmě i AppleHelp s textovým přenosem v češtině, rozděleným do tématických článků. Livestream z WWDC můžete sledovat na této stránce, kde si v tuto chvíli můžete i přidat událost do svého Apple kalendáře. Do kalendáře si můžete přidávat i jednotlivé body programy přes aplikaci WWDC, která je na App Storu k dispozici zdarma. Čekání na letošní keynote si můžete zkrátit sledováním záznamů z loňského roku, které naleznete v aplikaci po klepnutí na položku „Videos“ na pravé straně spodní lišty.

Co by mohla WWDC přinést uživatelům iPadů Pro?

Multitasking Funkce Slide Over a Split View byly skvělými prvními kroky ve světě iPad multitaskingu. S příchodem iOS 10 by se však tato záležitost mohla posunout na trochu vyšší úroveň. Na iPadu vypadá „přepůlení“ displeje opravdu skvěle a je dozajista užitečné, ale zejména u iPadu Pro by se – nejen podle ohlasů veřejnosti – hodilo více multitaskingových prvků.

iOS-9-on-iPad-Split-ViewOvládání Split View

Existuje plno způsobů, jak z multitaskingu udělat v iOS 10 opravdu velkou věc. Nejdůležitějším z nich by však rozhodně bylo vyladění samotného Split View. V iOS 10 by například mohlo přijít vylepšení procházení kompatibilních aplikací, jejichž seznam by mohl být více organizovaný, s možnostmi prohledávání. Možnost spuštění Split View by mohla být přidána ke každému oknu aplikace a její ovládání a spouštění by mělo být snadno realizovatelné i bez přidané hardwarové klávesnice.

Představa zobrazení v iPadu Pro ve stylu Mission Control, jak to známe z Maců, je již trochu z kategorie sci-fi, ale rozhodně by to bylo skvělé.

Více verzí téže aplikace ve Split View

Obzvlášť na iPadu Pro, používaném jako „pracovní stroj“, má uživatel často potřebu podívat se na více dokumentů z Poznámek najednou nebo porovnat více PDF souborů či e-mailů. Některé aplikace takovýto způsob zobrazení sice podporují, ale není to příliš uživatelsky příjemný zážitek.

Možnost přetažení mezi okny ve Split View

Představte si, že byste měli formou Split View otevřenou například aplikaci pro fotografie a zároveň Mail. Nebylo by skvělé jednoduše klepnout na fotografii a přetáhnout ji do vedlejšího okna, kde by se z ní stala příloha zprávy?

Univerzální podpora Split View pro systémové aplikace

V iOS 9 můžete Split View používat například v aplikacích Apple Music, v Nastavení nebo v App Storu. Není to málo, ale není to vše – bylo by opravdu dobré, kdyby v iOS 10 přišel Apple se Split View podporou pro veškeré nativní aplikace.

Soubory

Uživatelé iOS volají po zjednodušení a zpřístupnění práce se soubory, která by měla být co nejpodobnější systému, který známe z našich Maců.

Vylepšení iCloud Drive

Když Apple představil aplikaci iCloud Drive, vypadalo to jako velká věc, brzy však vyšlo najevo, že aplikace má omezené kapacity.

iCloud by měl zapracovat nejen na svém vzhledu a organizačních možnostech, ale mohl by přidat například možnost hromadného přejmenování, „rozbalování“ souborů, offline přístup či sdílení obsahu, čímž by pak mohl směle konkurovat například Dropboxu.

Lepší přenos souborů mezi aplikacemi

Přenos souborů patří mezi nejvýznamnější kameny úrazu iCloud Drivu. Problém se soubory nastává i u Mailu v iOS: na rozdíl od svého desktopového sourozence neumožňuje mobilní verze aplikace například přidávání více příloh najednou. Dále se zejména soubory ve formátu PDF nebo obrázky přikládají způsobem, který může být pro příjemce zmatečný. Taktéž nelze hromadně stahovat přílohy, což může být obzvlášť obtěžující a zdržující, pokud v jednom mailu dostanete desítku samostatných PDF scanů.

Nahrávání a sdílení více souborů najednou

Když byl představen iCloud Drive, u Safari se objevila možnost přímého uploadu z iCloudu. Bohužel lze v drtivé většině případů nahrát pouze jeden soubor najednou, a to i tehdy, kdy stránka podporuje hromadný upload. Nápravou tohoto nedostatku by se především urychlila práce uživatelů s iPadem Pro.

Podpora RAW a PSD formátů

Vylepšení, které by uvítali zejména designéři a fotografové. Soubory ve formátu RAW či PSD můžete technicky vzato importovat do iCloud Drivu či Dropboxu, ale editace těchto souborů v jakékoliv z momentálně dostupných aplikací už není taková legrace. Omezení toho, co aplikace mohou a nemohou otevírat, by s iOS 10 mělo ideálně zmizet.

Rozeznávání USB úložiště

USB adaptér od Applu nabízí všechnu energii, potřebnou k rozběhnutí externího úložiště – nyní jen schází potřebný software, jehož existence by potěšila ty, kteří se často potýkají s docházejícím místem v zařízení. iOS by mohlo začít rozeznávat externě připojená úložiště, třeba s pomocí iCloudu, a umožnit práci s nimi.

Systém

iOS se blíží ke svému jubilejnímu desátému vydání, což je ideální příležitost k přehodnocení a reorganizaci. Obzvlášť na iPadu Pro může „devítka“ působit neaktuálně a zastarale a neumožňuje tabletu předvést jeho skutečný potenciál.

Uživatelské účty

Pro řadu uživatelů je iPad Pro výhradně jejich zařízením, najdou se však rodiny či společnosti, kde se tablet sdílí mezi více lidmi. Možnost vytvoření více uživatelských účtů by mohly ocenit zejména rodiny s dětmi, protože nastavení rodičovského zámku je velice užitečná věc.

Multistream pro přehrávání a nahrávání audia

Jedna z nevyžadovanějších součástí budoucího iOS a zdánlivá maličkost, která by hodně potěšila například tvůrce podcasterů, hudebníky, nebo zkrátka kohokoliv, kdo využívá možností nahrávání audia. V současné době si iPad poradí s audio stopou pouze z jedné aplikace v jeden moment. Například při používání Skype nemůžete „přeskočit“ na Garage Band a nahrát zvuk z vašeho mikrofonu.

Pokud chce Apple mít z iPadu Pro skutečně kreativní profesionální zařízení, je přidání podobných užitečných možností tím správným krokem.