HomeMacOS X nebo macOS? Apple se na svých stránkách malinko přeřekl!

OS X nebo macOS? Apple se na svých stránkách malinko přeřekl!

Včera večer se začaly objevovat články s důkazem, že Apple hodlá příští operační systém pro své počítače přejmenovat na macOS. Společnost totiž na svých stránkách zveřejnila dokument, ve kterém padl právě tento hojně propíraný název.

Jak můžete vidět na přiloženém screenshotu z vývojářské stránky pro iTunes (respektive Connect), Apple o svém chystaném operačním systému pro Macy hovořil v souvislosti s nadcházejícími změnami v App Storu jako o „macOS“. Podle webu wccftech byl název v dokumentu později změněn.

17153-14371-160608-macOS-l
Apple se o žádné změně názvu operačního systému pro Macy sám od sebe nevyjádřil, ale poslední dobou se objevují náznaky, podle kterých by k ní přece jen mohlo dojít. Například v dubnu se na FAQ stránce psalo o Macích jako o „MacOS“ zařízeních, přičemž zároveň Apple odkazoval na OS X.

První zmínka o MacOS se objevila v rámci březnového vydání OS X 10.11.4. V té době se jeho název psal ještě s velkým „M“ na začátku. O jistém teoretickém vývoji může svědčit i fakt, že na stránkách, z nichž pochází jmenovaný screenshot, se již název operačního systému píše s malým „m“.

K oficiálním vyjádření Applu tedy zatím ještě nedošlo a většina zainteresovaných očekává, že se vše odehraje příští týden na WWDC.

Název OS X nesou operační systémy pro Mac již 15 let a s případnou změnou by se daly očekávat i zásadní změny v jeho fungování. Svým způsobem by se i – podle názvu – sjednotil s iOS, watchOS i tvOS.

Na tom, že Apple název svého operačního systému pro Macy změní, se prozatím shoduje velká část nejen odborné veřejnosti.

Co je OS X?

OS X je název současné řady operačních systémů Mac OS. Oficiálně byly tyto operační systémy vyvíjeny pod označením „version 10“ a od předchozí řady se celkem zásadně liší.  OS X poprvé spatřil světlo světa v roce 1999 jako Mac OS X Server, desktopová verze Mac OS X v10.0 následovala v roce 2001. Od dob vydání Mac OS X v10.7 Lion již OS X Server nevychází jako samostatný operační systém.

Verze 10.0 – 10.8 nesly názvy po velkých kočkovitých šelmách, od verze 10.9 až po současnost Apple své operační systémy pro Macy pojmenovává po nejrůznějších místech v Kalifornii.

Jména Cheetah pro OS X 10.0 a Puma pro 10.1 byla původně užívána interně v Applu, ale poté, co si mediální publicitu získal název OS X 10.2 Jaguar, začal Apple pojmenovávat své operační systémy otevřeně a s patřičným ohlasem. Následoval Panther, Tiger, Leopart, Snow Leopard, Lion a Mountain Lion. Od OS X 10.9 to pak byly názvy Mavericks, Yosemite a El Capitan.

 

Post Tags