HomeAppleDočkáme se tento týden nové verze Bluetooth? Pravděpodobně ANO!

Dočkáme se tento týden nové verze Bluetooth? Pravděpodobně ANO!

Bluetooth 5, nová generace Bluetooth standardu, by měl oficiálně spatřit světlo světa tento týden. Nabídnout by měl dvojnásobnou délku dosahu a čtyřnásobnou rychlost.

Výkonný ředitel společnosti Bluetooth Special Interest Group Mark Powell tuto skutečnost odhalil ve zveřejněném e-mailu, zaslaném britské společnosti Blue Maestro. Společnost Bluetooth SIG, která se těší podpoře Applu, Intelu a dalších technologických gigantů, by měla oficiální oznámení pronést 16. června v Londýně.

Bluetooth by měl projít zásadními změnami, z nichž dvě – rychlost přenosu a dosah – už jsme zmínili. Společnost Bluetooth SIG se údajně rovněž snaží zjednodušit svou marketingovou strategii.

Nový standard by měl rovněž nabídnout výrazně širší podporu „chytrých“ zařízení domácnosti nebo zvýšenou podporu polohových služeb bez připojení.

Není zatím jasné, zda si Bluetooth 5 najde cestu do již existujících zařízení v podobě updatu firmwaru, nebo bude vyžadovat nový hardware, zainteresovaní odborníci se však přiklánějí spíše ke druhé variantě. Verze Bluetooth se sériovým označením 1.0, 2.0 a 3.0 nebylo možné upgradovat na vyšší verzi, ale upgrade z Bluetooth 4.0 na 4.1 bylo možné provést díky softwarovým aktualizacím.

V říjnu loňského roku přidal Apple podporu Bluetooth 4.2 pro iPhony 6, 6 Plus a iPad Air. Výrazné zlepšení spočívalo v 2,5násobném zvýšení rychlosti spojení a až desetkrát vyšší datové kapacitě.

Veškeré dosud zveřejněné dohady o chystaném MacBooku se zatím o bezdrátových protokolech nezmiňují a podobně je tomu i u připravovaného iPhonu 7. Vzhledem k téměř stoprocentní jistotě absence vstupu pro jack u nového iPhonu 7 a 7 Plus bude Bluetooth nejspíš primárním způsobem připojení nejen pro audiopříslušenství.iphone_headphone_main

Podle prvních zveřejněných informací měl mít „nový“ Bluetooth oproti svému předchůdci čtyřikrát vyšší rychlost a dvojnásobně větší dosah. Informace zveřejnil server MacRumors, který byl posléze kontaktován PR oddělením společnosti Bluetooth SIG s žádostí o opravu faktické chyby.