HomeAplikaceJak je to s mazáním nativních aplikací v iOS 10?

Jak je to s mazáním nativních aplikací v iOS 10?

Apple na WWDC tento týden potvrdil, že umožní uživatelům mazat v iOS 10 nepotřebné nativní aplikace z jejich iOS zařízení. Jak je to ale s jejich mazáním doopravdy? Nativní aplikaci nemůžete nikdy zcela z vašeho přístroje odstranit – smažete ji pouze z domovské obrazovky. Poté, co dlouze stisknete ikonku aplikace a klepnete na křížek, ztratí se veškerá konfigurace a také všechna její data. Její binární soubor nicméně setrvává ve vašem systému, i když ikonu programu již nevidíte, uvedl blogger John Gruber.

Tento objev asi nebude potěšující pro ty, které nepotřebné aplikace rozčilovaly, ale na způsob, jakým používáte své zařízení, to nebude mít žádný vliv. Apple zdůraznil, že jejich předinstalované aplikace nevyužívají více než 150 MB a neuzurpuje si velkou část vašeho úložiště. Pokud změníte názor, budete muset aplikace opět stáhnout z App Storu, kam je Apple všechny umístil přesně za tímto účelem.
Na stránkách podpory Applu rovněž naleznete popis některých možných problémů, se kterými se po odstranění nativních aplikací můžete potýkat. Jeden logický příklad za všechny: pokud z nějakého nepochopitelného důvodu smažete aplikaci Watch, i když bude vaše zařízení spárováno s hodinkami, budete nejprve muset zrušit párování. Odstraníte-li Apple Music, nebudete ji moci logicky používat ani ve vašem autě s CarPlay, a taktéž – logicky – zmizí veškerá upozornění, spojená se smazanými aplikacemi. Odstraněna tedy bude aplikace z domovské obrazovky, uživatelská data a propojení se systémem, jako odkazy a Siri.

Apple z bezpečnostních důvodů podepisuje každou úplnou verzi iOS – aby se ujistil, že do ní nikdo neimplantoval vir nebo malware. Kdyby každý měl naprosto odlišnou kopii iOS v závislosti na tom, které aplikace si ponechal a které zcela odstranil, musel by tento bezpečnostní krok ustoupit stranou.

Pokud se aplikaci rozhodnete opět z App Storu stáhnout, nestáhnete ve skutečnosti žádná data – aplikace se zkrátka jen znovu „zapne“. Apple se pro tento způsob „odstranění“ a opětného stažení rozhodl proto, že jsou na něj uživatelé jednoduše zvyklí.

Seznam nativních iOS aplikací, které budete moci odstranit:

  • Kalkulačka, Kalendář, Kompas, Kontakty, FaceTime, Najít přátele, Home, iBooks, iCloud Drive, iTunes Store, Mail, Mapy, Music, News (nejsou k dispozici pro ČR), Poznámky, Podcasty, Připomínky, Akcie, Tipy, Videa, Diktafon, Watch, Počasí
Post Tags