HomeJablečné novinkymacOS Sierra v otázkách

macOS Sierra v otázkách

Těšíte se na nový operační systém pro Mac a nevíte, kdy se ho dočkáte? Vy máte otázky, my odpovědi – jdeme na to! Apple včera večer oznámil vydání macOS Sierra, nejnovější verze operačního systému pro Mac s podporou Mac mini, iMacu, Macu Pro, MacBooku, MacBooku Air a MacBooku Pro.

Co, kdy, kam a jak dostanu?

macOS Sierra je poslední vydání desktopového operačního systému, dříve známého pod označením OS X. Craig Federighi, výkonný ředitel softwarového inženýrství Applu, během včerejší Keynote oznámil, že po patnácti letech s OS X je čas na sjednocení klasifikace všech Apple platforem.

Kolikátou verzí operačního systému pro Mac je macOS Sierra?

macOS Sierra nemá pořadové číslo, alespoň ne pro spotřebitele. Interně je známá jako macOS 10.12, tedy logické pokračování linie, známé pod označením OS X.

Proč už se nejmenuje OS X?

V roce 2001 začal Apple nazývat svůj operační systém pro Mac „Mac OS X“, což se v roce 2012 změnilo na OS X. Poté, co společnost zapracovala na zefektivnění celé své softwarové linie, rozhodla se vrátit k názvu, obsahujícímu „Mac“, a zároveň podobnému názvu zbytku operačních systémů, tedy watchOS, tvOS a iOS.

Jak můžu upgradovat na macOS Sierra?

Update bude k dispozici zdarma v Mac App Storu ihned poté, co vyjde, a budete ho moci stáhnout jako kteroukoliv jinou aktualizace jakékoliv aplikace. Registrovaní vývojáři mohou betu Sierry stahovat již nyní, beta testeři z řad veřejnosti budou mít tuto možnost v červenci.

Bude macOS Sierra na mém Macu fungovat?

Nejnovější operační systém pro Macy poběží na následujících zařízeních:

  • iMac (Late 2009 a novější)
  • MacBook Air (2010 a novější)
  • MacBook (Late 2009 a novější)
  • Mac mini (2010 a novější)
  • MacBook Pro (2010 a novější)
  • Mac Pro (2010 a novější)

Existují nějaké součásti macOS Sierra, které nebudou fungovat na kompatibilních, ale starších strojích?

Podobně jako u El Capitan nebudou moci uživatelé Maců z let 2012 a starších využívat Metal Graphics a větší části funkce Continuity, ale zbytek operačního systému poběží bez problémů.

Je macOS stále zdarma?

Ano! macOS Sierra je bezplatný update pro všechny kompatibilní iMacy, Mac mini a Mac laptopy.

Kdy bude macOS Sierra k dispozici?

Běžní spotřebitelé budou moci upgradovat na podzim, vývojáři mohou nový operační systém testovat již teď. Beta testeři z řad spotřebitelů budou aktualizaci moci stáhnout již příští měsíc.

Co je nového?

Siri!

Začněme s jednou z největších novinek: Siri je nyní na Macu. Nejenže se jedná o skvělou pomocnici pro uživatele stolních i přenosných počítačů, ale také se tím uzavřel kruh. Siri je nyní na všech platformách Applu. Stejně jako v iPhonu či iPadu je Siri na Macu schopná provádět akce, jako je psaní zpráv či e-mailů nebo vyhledávání adres. Podle tvrzení Applu by ale Siri pro Mac měla být o něco chytřejší – díky prostředí OS s ní můžete komunikovat, aniž byste museli přestat pracovat.

Siri bude na Macu schopná pracovat i se soubory, respektive s jejich vyhledáváním.

V praxi to tedy bude znamenat, že při psaní e-mailu budete moci bez přerušení práce požádat Siri, ať pro vás vyhledá obrázek, který chcete ke zprávě přiložit.

siri-for-mac

Apple Pay přichází na web

Trvalo to déle, než většina z nás čekala, ale teď je to konečně tady – Apple Pay se dostává na web. Podobně jako u MasterPass nebo Visa Checkout budete moci u obchodníků, podporujících Apple Pay, nakupovat bez nutnosti zdlouhavého zadávání čísla vaší platební karty.

Autorizace bude probíhat prostřednictvím iPhonu či Apple Watch, takže odpadají starosti se zapamatováváním hesel. Platbu ověříte jednoduchým přiložením prstu na home button nebo dvojitým stiskem postranního tlačítka na Apple Watch.

Podobným způsobem vám macOS Sierra umožní přeskočit úvodní obrazovku za použití Apple Watch.

apple-pay-websites-0002-1366x910

Optimized Storage

Funkce s názvem Optimized Storage vám zase umožní přesouvat nepoužívané soubory do cloudu nebo odstranit soubory mezipaměti. Obzvláště uživatelé, jejichž disk přetéká mediálním obsahem (staženým z iTunes), pocítí jistě obrovský rozdíl.

Universal Clipboard

Dalším skvělým bodem je Universal Clipboard. Je to nová součást macOS a iOS 10, díky které budete moci již brzy zkopírovat například dokument v iPhonu a vložit ho do MacBooku – a samozřejmě i naopak.

Picture in Picture

Dalším vylepšením je obraz v obraze. Funkce, po které řada uživatelů tak dlouho volala, je konečně tady. Když se v macOS Sierra budete dívat na nějaké video – je jedno, jestli na YouTube, nebo třeba v QuickTime Playeru – můžete stisknout příslušné tlačítko a kamkoliv obraz přesunout.

Fotky

U aplikace Fotky přibyla „karta“ Memories s rozpoznáváním obličeje a možností automatického sdružování fotografií do slideshows nebo krátkých videí, která pak můžete sdílet. Ano, tyto funkce nabízí i Google Photos. Triumf Applu ale tkví v tom, že je začlenil přímo do samotného zařízení, aniž by docházelo k nechtěnému sdílení se třetími stranami – dokonce ani se samotným Applem.

Post Tags