HomeJablečné novinkySpekulace & zvěsti: Apple Watch 2 – konec závislosti na iPhone a delší výdrž na baterii

Spekulace & zvěsti: Apple Watch 2 – konec závislosti na iPhone a delší výdrž na baterii

Pojďme si trošku popovídat o nových hodinkách Apple Watch, kterých se možná dočkáme v letošním roce. Zvěstí a spekulací je plný internet, o tom se nemusíme bavit, ale proč to všechno neshrnout a nepodívat se na vše trošku reálněji? Nejdříve je ovšem na řadě historie. Když Apple v roce 2014 oznámil příchod „chytrých“ hodinek na trh, lidé byli opravdu nadšeni, že Apple něco takového představil. Ve světě ze hodinky začaly prodávat o několik málo měsíců později, ale v České republice to trvalo trošku déle …….no, trošku více. Takže v roce 2014 přišla první generace hodinek. Letos jsme se dočkali vydání nové verze systému watchOS – s označením 3, ale to určitě také už víte. Pojďme se mrknout na tu zajímavější část.

Kdy dojde k představení Apple Watch 2?

Jsme zase u toho. Internet je plný zvěstí o datu představení, ale nejreálnější je září letošního roku (takže 2016). Určitě si říkáte, že v září bude oznámen nový iPhone. Ano, je to pravda (nejspíš) a s příchodem nové vlajkové lodi dorazí také příští generace Apple Watch. Takže to už máme další 2 nové kousky do sbírky společnosti Apple … WOW. No nic, čekalo se, že Apple představí hodinky letos v březnu, ale „bohužel“ jsme se dočkali jen řemínků. Tak pojďme dál.

Co nabídnou Apple Watch 2 nového a jak budou vypadat?

Z Kalifornie se dostávají ven informace o tom, že Apple testuje mnohem více verzí hodinek (nejen sportovní a ocelové). Další zajímavou novinkou bude bezpochyby „samostatný systém“. Takže Apple Watch 2 nebudou závislé na iPhone a budete je moci nosit a používat jako samostatné zařízení. Jestli to tak bude, tak si je snad konečně koupím.

Software, aplikace a konektivita

Takže jdeme dál. Několik zvěstí naznačuje, že Apple Watch 2 budou mít tzv. untethered režim, který umožní hodinky rovnou připojit k síti – opět bez použití iPhone. Jestli to tak bude, tak doufám, že Apple udělá něco s výdrží baterie. Další spekulací je fakt, že Apple Watch nabídnou možnost s 3G a 4G modulem – to je sice zajímavé, ale obávám se, že zatím nerealizovatelné. Instalace aplikací bude pravděpodobně probíhat stejně jako v případě současných hodinek.

Design: Řemínky s externí baterií

Pravděpodobně Apple začne podporovat řemínky výrobců třetí stran, které nabídnou nejen nový design, ale také dostupnost externí baterie. To je zajímavá myšlenka – pro iPhone něco takového existuje a u hodinek to uvítá řada uživatelů … nebo ne?

Nový procesor – Cortex A32 ARM

Společnost ARM odhalila zcela nový design pro ultra-malý procesor, který je postaven speciálně pro nositelná zařízení/wearables – jako jsou Apple Watch. Je tedy více než pravděpodobné, že bude příští generace hodinek poháněna právě tímto procesorem.

Co nového obsahuje procesor ARM Cortex A32?

V první řadě nabídne procesor A32 lepší výdrž na baterii, rychlejší výkon, a nižší spotřebu energie – to jsou všechno krásné marketingové triky, ale jak to bude v praxi … to uvidíme. Ovšem procesor A32 je až o 25% rychlejší, než současná verze.

Tento velikán tím pádem dokáže vyřešit časté problémy s pomalým otevíráním některých aplikací …. dobře, všech aplikací. Hodinky budou rychleji reagovat a celkově bude práce s nimi příjemnější. Dokonce má tento procesor také lepší správu napájení, takže to prodlouží životnost baterie.

32-bitová elektrárna pod kapotou

Ještě jednou zmíním výše uvedený procesor a pak už ne. Nový ARM A32 používá ARMv8 architekturu …..a teď se podržte ….pouze v 32-bitovém provedení! To je velmi důležité, jelikož 64-bitová architektura opět čerpá příliš mnoho energie. Apple Watch 2 tak budou moci být ještě efektivnější.

Apple Watch 2 nabídnou FaceTime kameru

Podle zdrojů Apple plánuje přidat FaceTime kameru do druhé generace „chytrých hodinek“, který umožní uživatelům volat a přijímat hovory FaceTime na zápěstí. Nejsem si ovšem jistý, kolik zhruba lidí by tuto novinku uvítalo. Aby to nedopadlo jak se službou Connect v Apple Music, kterou snad nikdo nevyužívá. 🙁

Hlavně menší závislost na iPhone

Jak již bylo zmíněno na začátku, Apple plánuje hodinky uvést jako samostatné zařízení. Tohle je ovšem věc, kterou řada uživatelů čekala již na začátku – a ano, patřím k nim. Apple totiž skoro nikde nepropaguje Apple Watch jako zařízení, ke kterému musíte mít iPhone. Spousta lidí se pak diví, že nemůžou hodinky používat, když si je koupí. Takže tohle je určitě věc, která se setká s obrovským ohlasem. Příští generace tak bude více samostatná a bude mít vlastní „hlavu“.

Životnost baterie

A tohle je další kámen úrazu. Současná generace Apple Watch nevydrží moc dlouho na jedno nabití. Apple stále tvrdí, že hodinky vydrží celý den na jedno nabití. No, mám hodinky na několik měsíců na testování, ale denně nabíjím zhruba 3krát. Ano, pokud je budete mít pouze na hodiny, tak vám celý den vydrží – k zobrazení času ovšem nepotřebujete Apple Watch, ale postačí vám hodinky za 80 Kč, které seženete na Ebay. To sem ovšem nepatří. Společnost Samsung údajně pracuje na tenčím OLED displeji, který dokáže „schovat“ větší baterii … a Samsung na to není sám – Apple prý oslovil i LG, takže se asi opravdu něco děje. No nechme se překvapit.

Na závěr, pokud si to celé shrneme, tak se můžeme těšit na samostatné zařízení, které bude představené letos v září a nabídne lepší procesor, delší výdrž na jedno nabití, FaceTime kameru a konečně bude odstřižena „pupeční šňůra“ mezi iPhone.

Článek můžete dole okomentovat – budeme rádi 🙂

Post Tags